İbne

Vikipedi, özgür ansiklopedi
İstanbul Onur Haftası etkinliklerinin bir parçası olarak her sene gerçekleştirilen LGBT Onur Yürüyüşü'nde "Velev ki İbneyiz" yazılı bir pankart taşıyan Barbaros Şansal.
Westboro Baptist Kilisesi'nden bir grubun, eşcinsel karşıtı gösterisi:[1][2] pankartta, "Tanrı ibnelerden nefret eder" yazmaktadır.

İbne, pasif eşcinsel erkek anlamında argo bir söz. Eşcinsel olmayan erkek bireylere hakaret olarak da kullanılır. Bununla birlikte, LGBT toplulukta sıkça kullanılan bir LGBT argosudur.

Etimoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Arapçadan Türkçeye geçen terim, aslen "oğlan" anlamına gelir.[3] Türk Dil Kurumu'na göre anlamı "edilgin eş cinsel erkek"tir.[4]

Hukukî boyut[değiştir | kaynağı değiştir]

Günümüzde ibne dengi terimlerin eşcinsel bireylere karşı kullanımı birçok Batı ülkesinde "nefret suçu" kabul edilir ve kullanıldığı takdirde cezai yaptırımlarla karşılaşılabilir. Örneğin Fransa'da ilgili ifadenin eşcinsellere kullanılması durumunda 22.500 € para cezası ile 6 aydan başlayan hapis cezası uygulanmaktadır.

Türk Ceza Kanunu'ndaki yeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Türk Ceza Kanunu'nda eşcinsel ya da LGBT bireylerin cinsel yönelimlerine yönelik herhangi bir anayasada tanımlama veya konumlandırma mevcut olmamaktadır ancak TCK; Türkiye vatandaşı kişilere Türkiye Anayasası'nın 8. bölümünde Şerefe Karşı Suçlar başlığı altında; 125. "Hakaret" başlıklı maddeden 131. maddeye kadar yer verilmiş 125. maddenin 3. fırkasının B bentinde Dinî, siyasî, sosyal, felsefi inanç, düşünce ve kanaatlerini açıklamasından, değiştirmesinden, yaymaya çalışmasından, mensup olduğu dinin emir ve yasaklarına uygun davranmasından dolayı işlenmesi hâlinde, cezanın alt sınırı bir yıldan az olamaz hükmü yer almakta olup cezanın; hakaretin alenen işlenmesi hâlinde, altıda biri; basın ve yayın yoluyla işlenmesi hâlinde, üçte biri oranında artırılacağı belirtilmiştir.

TCK 216. "Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama" başlıklı maddesinin birinci fıkrasında şu hüküm yer almaktadır;

Hakaret amaçlı kullanımına örnekler[değiştir | kaynağı değiştir]

  • "Kapımda fotoğraf çekmek için bekleyen ibneler şimdi yazar olmuş, bir de bana sallıyorlar."[6] (Sergen Yalçın , Türk teknik direktör)

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Anti-Defamation League on the Westboro Baptist Church". 8 Mart 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Haziran 2013. 
  2. ^ "Anti-homosexual quotes from WBC on ADL's website". 7 Haziran 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Haziran 2013. 
  3. ^ "ibne." 11 Şubat 2018 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Nişanyan Sözlük.
  4. ^ Eş ve Yakın Anlamlı Kelimeler Sözlüğü[ölü/kırık bağlantı] TDK, Erişim tarihi: 31 Mayıs 2013.
  5. ^ Kanunlar, Türkiye Büyük Millet Meclisi resmi sitesinde Türk Ceza Kanunu Kabul Tarihi : 26.9.2004, Kanun No: 5237, Erişim tarihi: 31 Mayıs 2013 13:00
  6. ^ Sergen Yalçın 22 Nisan 2014 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Erişim: 21 Nisan 2014

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]