Barbaros Şansal

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Barbaros Şansal
Barbaros Şansal, Onur Yuruyusunde
Barbaros Şansal, Onur Yuruyusunde
Doğum 10 Temmuz 1957 (1957-07-10) (59 yaşında)
Ankara
Milliyet Türk
Meslek Terzi, sunucu
Etkilendikleri Yıldırım Mayruk

Barbaros Şansal (d. 10 Temmuz 1957, Ankara), Türk moda tasarımcısı.

Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

1957 yılında Türkiye'nin başkenti Ankara'da Sungur Tekin Şansal ve Güner Eczacıbaşı'nın çocuğu olarak dünyaya gelen Şansal, Şişli Özel Dost İlkokulu, Yeşilköy Halil Vedat Fıratlı Pansiyonlu İlkokulu, Site Koleji, İstanbul Alman Lisesi, İzmir Fatih Koleji, İstanbul Vefa Lisesi, İstanbul Maltepe Lisesi, İstanbul Fenerbahçe Lisesi ve Marmara Üniversitesi İktisadi Ticari İlimler Akademisi İşletme Fakültesi'nde eğitim görmüş, eğitimini Londra'da tamamlamıştır. Modacı kişiliğinin yanında LGBT hakları savunuculuğu ve savaş karşıtı kişiliğiyle bilinir.[1] Habertürk'te "toplu iğne" ve Skytürk'te "çengel iğne " isimli programları yaptı. "3. SINIF HAMUR KAĞIDA MÜREKKEBİ HAYATLAR" isimli bir kitap yazdı. Ayrıca Matthew Frederick ve Alfredo Cabrera adlı yazarların yazdığı "Moda okulunda öğrendiğim 101 şey" isimli kitabı Türkçeye çevirip yayınladı. Marmara üniversitesi ve Ankara Başkent Üniversitesinde "Moda tarihii" dersleri vermektedir.

Olaylar[değiştir | kaynağı değiştir]

Pembe Hayat Derneği üyeliği[değiştir | kaynağı değiştir]

2012 yılında Bülent Ersoy'a yönelik sarfettiği ”Bizim kıyafetlerimiz ona uymaz çünkü kadın terzisiyiz” demiş ve bunun yanı sıra da “Ben hala kendimim, mavi nüfus kâğıdımı değiştirmedim. Ben kamburumu onun gibi zımparalatmadım!” sözleri yüzünden üyesi olduğu Pembe Hayat Bülent Ersoy şahsında bütün translara yönelen bu transfobik ve aşağılayıcı söylemleri sebebi ile Şansal'ı dernek üyeliğinden çıkardığını söylemiştir.[2]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "'Eşcinsel' gerekçesiyle askere alınmadım-B.Şansal". Savaskarsitlari.org. 12 Aralık 2005. 22 Kasım 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20111122064908/http://savaskarsitlari.org/arsiv.asp?ArsivTipID=1&ArsivAnaID=30104. Erişim tarihi: 24 Ocak 2012. 
  2. ^ "Pembe Hayat Derneği Barbaros Şansal`ı üyelikten çıkarttı" (Türkçe). Pembe Hayat LGBT Derneği resmi sitesi. 2 Ocak 2012. http://pembehayat.org/pembe-hayat-dernegi-barbaros-sansali-uyelikten-cikartti/. Erişim tarihi: 24 Ocak 2012. "Barbaros Şansal Bülent Ersoy’a yönelik “Bizim kıyafetlerimiz ona uymaz çünkü kadın terzisiyiz” demiş ve bunun yanı sıra da “Ben hala kendimim, mavi nüfus kâğıdımı değiştirmedim. Ben kamburumu onun gibi zımparalatmadım!” cümlelerini sarfetmişti. Ayrıca Şansal; ”Sibel etine butuna bir kadın. Ona göre kıyafet dikemeyiz. Gülben de fiziğine bakarsak engin bir coğrafyanın kadını. Üç çocuktan sonra öyle bir vücudu oldu ki, elimizdeki hazır elbiseleri bile zor veririm. Gülben Ergen, Sibel Can ve Seren Serengil assolist değil, ‘Kas Solist’tir. Fazla kilolular. Ayrıca, assolistlik belli bir ahlak gerektirir. Onlar da bu da yok” demişti. Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği de bu açıklamalardan sonra geri adım atamaması ve özür dilememesi üzerine Şansal’ı dernek üyeliğinden çıkarttığını duyurdu: “Kamuoyuna; Barbaros Şansal, medyada geniş şekilde yer bulan transfobik ve cinsiyetçi söylemleri sebebi ile Pembe Hayat Derneği üyeliğinden dernek yönetim kurulu kararı ile oybirliği ile çıkarılmıştır. Trans bireylerin hakları noktasında 2006 yılından bu yana çalışmalar yürüten bir dernek olarak, Barbaros Şansal`ın söylemlerini protesto ediyoruz, Bülent Ersoy şahsında bütün translara yönelen bu transfobik ve aşağılayıcı söylemleri sebebi ile bütün trans toplumundan özür dilemesini talep ediyoruz. Saygılarımızla, Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği”"