İçeriğe atla

İbn Mâce

Vikipedi, özgür ansiklopedi
İbn Mâce
Doğum824
Kazvin
Ölüm887
Kazvin
İkametİran

İbn Mace veya İbn-i Mace el Kazvini (Arapça : عبد الله محمد بن ياَزِد بن ماَجاَه ال رَبِ القَزوِنِ), İranlı hadis bilgini ve düşünür.

İbn-i Mace, 824 yılında Kazvin'de Arap soylu bir Fars ailesinden doğmuştur. Babasının ismi "Mâjah" (Mace), eski Farsçada "Ay" anlamına gelir (şimdiki Farsçada mâh) ve onun babasının veya annesinin ya da büyük annesinin unvanı olasılığı vardır.

Yaşam öyküsü[değiştir | kaynağı değiştir]

İbn-i Mace'nin, 15-20 yaşlarında Kazvin'de hadis öğrenmeye başladığı rivayet edilir.[1] 22 yaşında iken, İslam dünyasını gezmek için kendi memleketinden ayrılarak Mısır ve Horasan'ı, Basra, Kufe, Şam, Bağdat, Mekke, Rey ve Medine gibi şehirleri gezer. İbn Mace, gezisinin sonunda, o Sunan Ibn Majah isimindeki kitabını yazar. Bu kitap diğerleri tarafından kaydedilen 3,002 tane olmak üzere toplam 4,341 hadis ihtiva eden beş ciltlik kabul edilmiş hadisleri kapsar.

İsmail İbn Kesir göre, o bir tefsir ve bir de tarih kitabını yazmıştır ama bunlar kaybolmuştur. 13. yüzyılda diğer yazarlar, o kabul edilmiş beş ciltlik hadisler kitabını araştırmaya başladılar. Bu araştırmalar 18. yüzyıla kadar sürmüştür.

Eserleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Yaşar Kandemir, Türkiye Diyanet Vakfı İslam Ans., cilt 20., sayfa 161
  • Suhaib Hasan Abdul Ghaffar, Criticism of Hadith among Muslims with reference to Sunan Ibn Maja, Presidency of Islamic Research, IFTA and Propagation: Riyadh 1984 (1404 Hicri).

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]