Özhan Öztürk

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Özhan Öztürk, 2016

Özhan Öztürk, (d. 1968, İstanbul) Türk sözlükbilimci yazar ve mitolog.[1].

Eserleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Karadeniz bölgesi kültür, tarih, yerel dil ve lehçeleri üzerine yaptığı araştırmalarını iki ciltlik Karadeniz Ansiklopedik Sözlük’te yayınladı[2]. Halkbilim, mitoloji ve dünya inançları konularını kapsayan Türk dilinde hazırlanmış en kapsamlı alfabetik çalışmayı Folklor ve Mitoloji Sözlüğü adıyla hazırladı[3]. Karadeniz’in dört bir kıyısında Antik Çağ’dan günümüze yaşamış tüm halk ve kültürlerin bıraktığı izleri, kurulup, yıkılan kent ve medeniyetlerin tarihini Pontus adlı çalışmasında özetledi[4]. Kadim kültürlerin yaratılış, tanrı ve kahramanlara dair söylence ve inançlarını Dünya Mitolojisi adlı sözlük çalışmasında 10 binden fazla madde halinde değerlendirdi.

Folklor ve Mitoloji Sözlüğü[değiştir | kaynağı değiştir]

Yunan, Roma, Kelt ve Anglosakson inanç dünyasının yanı sıra Asya, Afrika, Amerika ve Okyanusya'nın yerel halklarının az bilinen kültür ve inanç öğeleri, tek ve çok tanrılı dinlerin uygulama, biçim ve sembolleri, Karagöz, Köroğlu, Dede Korkut ve Kral Arthur gibi efsanevi karakterlere ait öykülerin arka plan ve yardımcı unsurları maddeleştirilerek aktarılmaktadır. 2009'da yayınlanmıştır.

Dünya Mitolojisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Dünya üzerindeki söylence, tanrı, kahraman, doğaüstü varlıklar ve diğer folklorik öğelerini, kimi makale boyutlarına ulaşan alfabetik maddeler halinde sunduğu sözlük olarak 2016'da, Nika Yayınları'ndan yayınlandı.[5] Kitapta, dünya mitolojisine konu olan maddeler aşağıdaki kategorilere ayrılarak tasnif edilmiş olup, kategorisi belirtilmeyen folklor konulu maddeler de yer almaktadır.

Pontus: Antikçağ'dan Günümüze Karadeniz'in Etnik ve Siyasi Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Özhan Öztürk'ün Antikçağ'dan günümüze dek Karadeniz civarında yaşamış halkların ve kurulan yerleşimlerin tarihini anlattığı tarih ve coğrafya kitabıdır[4].

2011'de ilk baskısını yapan kitap Karadeniz kıyısında ortaya çıkan yerleşimleri otokton halklar ile istilacılar arasında doğal kaynakların paylaşımına paralel olarak gelişen yerleşim ve çatışma ilişkisini, Karadeniz'e egemen olmak isteyen güç odaklarının mücadele ve yönetim modellerini, zaman içinde yaşanan göç, sürgün ve çatışmaları multidisipliner bir anlayışla değerlendirerek özetlemiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]