İçeriğe atla

Tartışma:Parapsikoloji: Revizyonlar arasındaki fark

k
Görev-Şk, Buradaki politika gereği.
(+)
k (Görev-Şk, Buradaki politika gereği.)
Bir de, verilen kaynakların çoğu da geçersiz. Hemen hemen hepsi parapsikoloji yanlısı, dayanaksız makaleler ve varsayımlar üzerine kurulu. Dayanaksız iddiaların da hepsi farklı dönemlerde, farklı kurumlarca yapılmış ''bilimsel'' deneylerle çürütülmüş durumda.
 
Kısacası, bu maddenin bu haliyle seçkin olarak tanımlanıp ana sayfada yer alması Türkçe Vikipedi'nin ayıbıdır. Bari İngilizce'den tercüme edilen kısımlar düzgün çevrilseydi. {{<small>— ''Bu imzasız yazı [[Kullanıcı:78.180.242.127|78.180.242.127}}]] ([[Kullanıcı mesaj:78.180.242.127|mesaj]]•[[Özel:Contributions/78.180.242.127|katkılar]]) tarafından eklenmiştir. ''</small>
 
*Parapsikoloji'nin bir bilimsel araştırma alanı olmadığına katılıyorum. Maddede parapsikoloji öncelikle "paranormal olayların bilimsel yöntem ile etüdü" olarak tanımlanmış, ancak daha sonra "başka bir deyişle" ifadesi eklenenip dharma ansiklopedi'den "paranormal olayları konu alan bilimsel araştırma alanı" denilmiş. Bu iki cümle birbirinin "başka bir deyişi" filan değildir. Bilimsel yöntemi kullanarak paranormal olduğunu düşündüğümüz bazı şeyleri doğrulamaya çalışmak başka birşey, parapsikolojinin "bilimsel araştırma alanı" olması başka birşeydir. Parapsikolojinin "bilimsel bir araştırma alanı" olabilmesi için öncelikle iddia edilen "ruh", "psi enerjisi" gibi şeylerin deneysel olarak tespit edilmesi(beyin dalgası denilen ve aslında beyindeki nöronlarda oluşan elektrik akımının oluşturduğu(tıpkı bir kablodan değişen miktarda elektrik akımı geçtiğinde oluşan e.manyetik dalgalar gibi) elektromanyetik dalgadan ibaret olan enerjiyi "ruh işte bu" veya "vallahi psi enerjisi işte" şeklinde yorumlamazsak tabi), ölçülmesi ve bunlar kullanılarak doğanın geleceğine veya gelmişine dair bilgi elde edilebilmesi ve edilen bu bilginin de doğrulanabilmesi lazımdır. Parapsikolojinin bilimsel bir araştırma alanı olup olmadığına bilimle alakası olmayan "dharma ansiklopedi" değil bilimsel çevreler karar verebilir ve onların oluşturduğu kaynaklar kaynak olarak gösterilebilir.--[[Kullanıcı:Jzznc|iskender(Jzznc)]] 07:56, 21 Haziran 2009 (UTC)
286.376

düzenleme