Değişiklikler

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
→‎Kuruluş: Bir kaç ---> Birkaç (Yazım düzeltmeleri), replaced: Bir kaç → Birkaç using AWB
Grup 1980'de [[Leeds]]'te [[Gary Marx]] ve Andrew Eldritch tarafından kurulmuştu. Grup ismini de "Sisters of Mercy" adlı bir [[Leonard Cohen]] şarkısından alıyordu. Eldtrich grubu kurarken Cohen dışında [[Motörhead]], [[The Stooges]], [[Suicide]] gibi gruplardan etkilenmişti. Grup "Damage Done / Watch / Home of the Hit-men" single'ını çıkardı. Single'da Eldtrich davulları çalıp "Damage Done" şarkısını söylemişti. Marx ise gitarları çalıp öteki iki şarkıyı söylemişti.
 
1981'de grup [[Craig Adams]]'ı bas gitara aldı. Davul için de [[Doktor Avalanche]] adını verdikleri bir drum machine aldılar. Eldritch ise vokale odaklandı, şarkı sözü yazımını aldı ve davulu programlıyordu. Grup 1981'de ilk konserlerini verdi. Bir kaçBirkaç denemeden sonra grup [[Ben Gunn]]'ı ikinci gitarist olarak aldı. Grup bu kadrosuyla yeni single'lar kaydedip bağımsız bir müzik grubu olarak bir yer altı başarısı kazandı. 1983'te yayınlanan [[Reptile House EP]]'de Eldtrich bas gitar dışındaki bütün enstrümanları çalarak yeteneğini de göstermişti.
 
1983'te grup o döneme kadarki en başarılı single'ları olan "Temple of Love"ı yayınladı. Grup "WEA" adlı bir plak firmasıyla anlaştı. Bu sırada Eldtrich ile müzikal anlamda sorunlar yaşayan Ben Gunn gruptan ayrıldı. Onun yerine gitara [[Wayne Hussey]] alında. Hussey, Eldtrich'in şarkı yazarlarığına katkıda bulunuyordu. Bu sayede ilk albüm çalışmaları başladı.
5.776

değişiklik

Gezinti menüsü