İçeriğe atla

"İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi" sayfasının sürümleri arasındaki fark

http://web.archive.org/web/20070206212259/http://www.istanbul.edu.tr/iktisat/fakulte_kurulus.
(Telif ihlali)
(http://web.archive.org/web/20070206212259/http://www.istanbul.edu.tr/iktisat/fakulte_kurulus.)
<div style="direction: ltr;">
Türkiye'de ismi İktisat Fakültesi olan (İktisadi İdari Bilimler Fakültesi olmayan) tek öğretim kuruluşudur. Ülkede tarihi [[1453]] yılına dayanan en eski ve en büyük öğretim kurumu olan [[İstanbul Üniversitesi]] bünyesinde yer alan [[İktisat]] Fakültesi, [[14 Aralık]] [[1936]] tarihinde kurulmuştur.
 
===Tarihi===
{{telifihlal|adres=http://web.archive.org/web/20070206212259/http://www.istanbul.edu.tr/iktisat/fakulte_kurulus.php}}
 
 
İstanbul Üniversitesi için hazırlanan [[11 Ekim]] [[1934]] tarihli talimatnamenin birinci maddesinde, Üniversiteye bağlı olarak [[İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi|Tıp Fakültesi]], [[İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi|Hukuk]], [[İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi|Edebiyat]] ve [[İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi|Fen]] Fakülteleri mevcuttur. Bu tarihte İktisat Fakültesi, fakülteler arasında yer almamıştır.
 
İstanbul Üniversitesi'nde, cumhuriyetin ilk yıllarında, [[İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi|Siyasal Bilgiler]] ve [[İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi|Hukuk]] Fakültelerinde, iktisadi konular dersler halinde verilmekteydi.
 
Daha sonra [[1933]] yılında, bu iktisadi konular üzerinde bir yıllık tamamlayıcı bir eğitim verilmesi ve araştırmalar yapılması, konferanslar düzenlenmesi amacıyla, [[İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi|Hukuk Fakültesi]] bünyesinde [[İktisat ve İçtimaiyat Enstitüsü]] kurulmuştur.
 
Bu enstitü de, kuruluş aşamasındaki İktisat Fakültesi için bir çekirdek görevi görmüştür. Bir süre [[İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi|Hukuk Fakültesi]]'ne bağlı [[İktisat ve İçtimaiyat Enstitüsü]] tarafından iktisat eğitimi verilmeye çalışılmıştır.
 
Ancak, Enstitü'nün verdiği iktisat eğitiminin ileri sınıflara gelmiş öğrenci ve mezunlar için bir yıllık bir kurs niteliğinde olması, ders ve seminerleri takip eden öğrencilerde bir altyapı oluşturulmadığından, dersleri kavrayamamaları ve başka işlerle meşgul olmalarının iktisat eğitimini ikinci plana itmiş olması gerçeği, İktisat Fakültesi kurulması sürecini hızlandırmıştır.
 
İktisat Fakültesi, [[İstanbul Üniversitesi]]'ni oluşturan fakülteler arasına, [[Milli Eğitim Bakanlığı]]'nın (Maarif Vekilliği) [[2 Aralık]] [[1936]] tarih ve 10592 sayılı tezkeresiyle yapılan teklifi üzerine, [[14 Aralık]] [[1936]] tarihinde [[Bakanlar Kurulu]]'nca görüşülüp onanarak girmiştir. Bu karar, [[26 Ocak]] [[1937]] tarih ve 3492 sayılı [[Resmi Gazete]]'de yayınlanarak İktisat Fakültesi'nin kurulması resmen kesinleşmiştir.
 
===Yabancı kurucu profesörler===
198.173

değişiklik