İçeriğe atla

"Vikipedi:Haftanın seçkin maddesi/31. Hafta 2021" sayfasının sürümleri arasındaki fark

---
(oluştur)
 
(---)
|İçerik= ; [[Güney Vietnam]]'ın başkenti [[Saygon]]'daki Brinks Oteli’ne, [[Vietnam Savaşı]] sırasında, 24 Aralık 1964 akşamında [[Vietkong]] tarafından gerçekleştirilen bombalı saldırıdır. İki Vietkong casusunun, [[ABD Kara Kuvvetleri|ABD Ordusu]]'na ev sahipliği yapan otelin altındaki bir arabaya koydukları bombanın patlaması sonucunda biri subay, biri ise astsubay olmak üzere iki Amerikalı öldü. Askeri personel ile Vietnamlı sivillerden oluşan yaklaşık altmış kişi ise saldırıyı yaralı olarak atlattı.
 
Vietnam komutanları saldırıyı iki amaçla planlamışlardı. Bunlardan ilki; iyi korunan başkentteki bir Amerikan kurumuna saldırarak, ABD'nin [[Kuzey Vietnam]]'a hava saldırısı başlatması durumunda Güney Vietnam'daki saldırı kabiliyetlerini göstermekti. İkincisi ise; Güney Vietnamlılara, Amerikalıların zayıf olduğunu ve korunma amaçlı olarak onlara güvenemeyeceklerini göstermekti. ([[1964 Brinks Oteli bombalı saldırısı|'''Devamı...''']])
 
Saldırı, ABD Başkanı [[Lyndon B. Johnson]]'ın yönetimi içinde tartışmalara neden oldu. Pek çok danışmanı Kuzey Vietnam'ın misilleme olarak bombalanmasını ve ABD Ordusu'nun savaşa sokulmasını savunurken Johnson, yürürlükte olan [[Vietnam Cumhuriyeti Ordusu]]'nun Vietkong'a karşı Güney Vietnam'ı koruması için eğitilmesi stratejisini tercih etti. Tartışmadan Johnson galip çıktı ve herhangi bir harekette bulunulmadı. ([[1964 Brinks Oteli bombalı saldırısı|'''Devamı...''']])
}}
17.542

düzenleme