İçeriğe atla

"Frédéric Dubois de Montpéreux" sayfasının sürümleri arasındaki fark

k
düzenlemeler
k (Bot v3: Kaynak ve içerik düzenleme (hata bildir))
k (düzenlemeler)
}}
 
'''Frédéric Dubois de Montpéreux''' (28 Mayıs 1798, Môtiers, Neuenburg Kantonu - 7 Mayıs 1850, Peseux), [[İsviçreliler|İsviçreli]] [[yazar]], [[doğa bilimci]], [[Arkeoloji|arkeolog]] ve [[tarihçi]]. Kafkasya gezi günlüğü ile tanınmaktadır. 5 ciltlik gezi günlüğünde Kafkasya'ya dair [[Coğrafya|coğrafi]], [[Etnografya|etnografik]], tarihi, arkeolojik, [[Jeoloji|jeolojikjeoloji]]k ve [[Paleontoloji|paleontolojikpaleontoloji]]k bilgilerin yanı sıra kendi çizdiği resimler yer almaktadır. Ayrıca [[Gürcistan|Gürcistan'ın]] ilk jeolojik haritasını üretmiştir.
 
== Hayatı ==
Dubois, Neuchâtel Gölü'nün yakınlarında üzüm bağlarıyla kaplı bir muhitte büyüdü. Liseyi de Neuchâtel'de okuyan Dubois, bu yıllarda antika ile ilgilenmeye başladı.<ref name="Gelenjik">[http://гелмузей.рф/index.php/stati-publikatsii/73-sokrovishcha-iz-fondov-gelendzhikskogo-istoriko-kraevedcheskogo-muzeya Сокровища из фондов Геленджикского историко-краеведческого музея] {{Wayback|url=http://xn--c1aeahljh0d.xn--p1ai/index.php/stati-publikatsii/73-sokrovishcha-iz-fondov-gelendzhikskogo-istoriko-kraevedcheskogo-muzeya |date=20181003161431 }} на официальном сайте музея.</ref> 1817-1819 yılları arasında [[St. Gallen]]'da, 1819-1821 yılları arasında ise [[Kurlandiya]] Fransızca öğretmenliği yaptı. Sonraki 8 yıl [[Litvanya]]'da bir okulun müdürlüğünü yaptı. Aynı zamanda 1825-1829 yılları arasında [[Polonya]]'ya seyahat etti. Sonraki 2 yıl [[Berlin Humboldt Üniversitesi]]'nde August Böckh, [[Carl Ritter]], Christian Leopold von Buch ve [[Alexander von Humboldt]] gibi akademisyenlerden ders aldı. 1831 ve 1834 yılları arasında sırasıyla [[Kırım]] ve [[Kafkasya]]'ya seyahat etti. Gezisi boyunca Rus devleti ve ordusu tarafından desteklendi. Rus Çarı ona Rusya'da kalmayı teklif etti ama Dubois İsviçre'ye dönmeyi tercih etti. 1838'de Neuchâtel Üniversitesi'nde arkeoloji dersleri vermeye başladı ve 1843'te profesör oldu. Akademinin kapatıldığı 1848'e kadar profesör olarak çalışmaya devam etti. Fransa'da yaptığı kazı çalışmalarında Colombier'daki Gallo-Roman kalıntılarını buldu.<ref name="Gelenjik">[http://гелмузей.рф/index.php/stati-publikatsii/73-sokrovishcha-iz-fondov-gelendzhikskogo-istoriko-kraevedcheskogo-muzeya Сокровища из фондов Геленджикского историко-краеведческого музея] {{Wayback|url=http://xn--c1aeahljh0d.xn--p1ai/index.php/stati-publikatsii/73-sokrovishcha-iz-fondov-gelendzhikskogo-istoriko-kraevedcheskogo-muzeya |date=20181003161431 }} на официальном сайте музея.</ref>
 
== Kafkasya gezi günlüğü ==
 
== Kişisel hayatı ==
Dubois, Ferdinand Keller ve Arnold Escher von der Linth ile arkadaştı. Kütüphanesini ve koleksiyonlarını [[Zürih]]'e bağışladı.
 
== Ödülleri ==
86.675

değişiklik