İçeriğe atla

Samsatlı Lukianos: Revizyonlar arasındaki fark

(2 kaynak kurtarıldı ve 0 kaynak ölü olarak işaretlendi.) #IABot (v2.0.7)
Önceleri [[Kommagene Krallığı]] sınırlarında kalan, sonraları ise [[Roma İmparatorluğu]] tarafından ele geçirilerek [[Suriye]] eyaletinin bir parçası yapılan, bugün [[Adıyaman (il)|Adıyaman]] ili sınırlarında kalan [[Samosata]]'da yaklaşık olarak milattan sonra 125 yılında, orta halli işçi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Köklü bir Süryani yerleşimi olan Samosata’nın yerlisi idi, anadili [[Süryanice]] idi. Bir süre heykeltıraş dayısının yanında çalıştıktan sonra İyonya’da Yunan dili ve kültürünü öğrendi, özellikle [[Homeros]] ve [[Platon]]’un eserleri üzerine çalıştı.
 
Gençliğinde Antakya’ya gidip avukatlıavukatlık yapan Lukianos, daha sonra Atina’ya gitmiş ve sofist olmuştur. Kent kent gezip görüşlerini izleyiciler anlatan Lukianos, İtalya ve Galya’ya gitti. Bir göz hastalığı için gittiği [[Roma]]’da Platoncu filozof Nigrinos ile tanıştı. 2. yüzyılın ikinci yarısında Atina’ya yerleşti. Sofistliği bırakarak Helen entelektüel yaşamı hakkında eleştirel, nükteli eserler yazdı. Bütün filozofları ve mitolojik paganizmi eleştirdi.
 
Günün felsefe akımlarının eleştirdiği için çok düşman kazandı. Geçim sıkıntısı çekince [[Mısır]]’a giderek devlet hizmetinde çeşitli görevler aldı. 192’de 67 yaşında hayatını kaybettiği düşünülür ancak Atina’da mı yoksa İskenderiye’de mi öldüğü bilinmemektedir.<ref name=divan>{{Web kaynağı |url=http://divanpost.blogspot.com.tr/2010/02/samsatli-lukianos.html |başlık=Sait Şirazi, Samsatlı Lukianos, Divanpost, Şubat 2010 |erişimtarihi=24 Şubat 2015 |arşiv-url=https://web.archive.org/web/20150224170126/http://divanpost.blogspot.com.tr/2010/02/samsatli-lukianos.html |arşiv-tarihi=24 Şubat 2015 |ölüurl=yes }}</ref>
Anonim kullanıcı