İçeriğe atla

"Homeland" sayfasının sürümleri arasındaki fark

burasi dizi forumu degil, boyle spoilerlara gerek yok.
k (Ulam eklendi)
(burasi dizi forumu degil, boyle spoilerlara gerek yok.)
'''''Homeland''''' [[Amerika Birleşik Devletleri|ABD]] yapımı politik gerilim Tv dizisidir. [[Howard Gordon]] ve [[Alex Gansa]] tarafından [[İsrail]] TV dizisi ''[[Hatufim]]'' (Türkçe: ''Savaş Mahkûmları'') temel alınarak geliştirilmiş ve [[Gideon Raff]] tarafından yaratılmıştır.<ref name="NYTimes">{{Haber kaynağı|url=http://tv.nytimes.com/show/5111863/Homeland/overview|başlık=Homeland – Listings|eser=[[The New York Times]]|erişimtarihi=30 Aralık 2011}}</ref> Dizi [[Showtime]] kanalında yayınlanmaktadır.
 
Dizideki ana oyuncular; [[bipolar duygudurum bozukluğu]] hastalığı olan bir CIA ajanı [[Carrie Mathison]]'ı canlandıran [[Claire Danes]] ve bir ABD askeri olan [[Nicholas Brody]]'yi canlandıran [[Damian Lewis]]'tir. Dizide Mathison, [[el-Kaide]] tarafından tutsak edilen Brody'nin gizlice düşman saflarına katılarak ABD'yi tehdit ettiğini düşünmektedir. Sonraki sezonları İslamabad'da ve Beyrut'ta çekilmiştir. 3.sezon finalinde Brody asılarak idam edilmiştir. Homeland'in 5. sezonunda Carrie artık ajan olarak çalışmamaya karar verdi. İslamabad şehrinde savaşla iç içe geçirdiği yıllarından sonra kendini CIA'den soyutlamaya karar veren Carrie, Berlin'de özel bir güvenlik firması için çalıştı.
 
Başrollerinde Claire Danes, Mandy Patinkin ve Damian Lewis gibi oyuncuların bulunduğu Homeland, 12 bölümden oluşan 5. sezonuyla 4 Ekim 2015 tarihinde başlayıp 20 Aralık 2015 tarihinde sona ermiştir. Dizinin 8 sezondan oluşacağı ve 2019 yılında final yapacağı belirtilmiştir.