İçeriğe atla

Harput'ta Bir Amerikalı: Revizyonlar arasındaki fark

Rescuing 1 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0
[kontrol edilmiş revizyon][kontrol edilmiş revizyon]
(düzeltme AWB ile)
(Rescuing 1 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0)
Eser, ilk olarak 1955-1956 tiyatro sezonunda [[İstanbul Şehir Tiyatroları]]’nda ve [[Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü|Ankara Devlet Tiyatrosu]]’nda sahnelenmiştir.
== Oyunun Konusu ==
Çocuk yaştayken babasıyla Harput'tan Amerika'ya göç eden ve zengin bir iş adamı olan Abraham Moderus, kırk sene sonra geride bırakılan kardeşi Ahmet’i bulmak üzere İstanbul’a gelir. Moderus’un karşısına kardeşi olduğuna iddia eden üç kişi ve bir de kardeşinin karısıyla kızı olduklarını iddai eden iki kadın çıkınca, gerçek kardeşinin kim olduğunu bulması gerekir. Aynı günlerde ülkede gündemin önemli bir konusu da tımarhaneden bir delinin kaçmasıdır.<ref name=ozet>[{{Web kaynağı |url=http://www.belgeler.com/blg/1cl4/cevat-fehmi-bakut-un-tiyatro-eserleri-the-dramas-of-cevat-fehmi-baskut |başlık=İzzet Deniz, '''Cevat Fehmi Başkut’un Tiyatro Eserleri''', ''Cumhuriyet Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Yüksek Lisans Tezi, 2008''] |erişimtarihi=24 Aralık 2012 |arşivurl=https://web.archive.org/web/20130225130120/http://www.belgeler.com/blg/1cl4/cevat-fehmi-bakut-un-tiyatro-eserleri-the-dramas-of-cevat-fehmi-baskut |arşivtarihi=25 Şubat 2013 |ölüurl=yes }}</ref>
 
Gerçeği ortaya çıkarmak için Harput'a gidip belediye başkanı ile görüşen Maderus, asıl kardeşinin Harput’a uzak bir bahçede bahçıvanlık yaptığını öğrenir. Kendisinin onu aramasının asıl nedeninin Amerika’da durgunlaşan işleri için reklam yapmak olduğu anlaşılırken bir yandan da aranan delinin, kardeşini bulmasında yardımcı olması için anlaştığı komiser olduğu ortaya çıkar. Nihayet kardeşi ile buluştuklarında Ahmet, birlikte Amerika’ya gitme teklifini reddederek onu kovar.
624.866

düzenleme