İçeriğe atla

Tolga Aşkıner: Revizyonlar arasındaki fark

Kısa bilgi eklendi.
[kontrol edilmemiş revizyon][kontrol edilmemiş revizyon]
k (TDK' na göre Düzeltme yapıldı.)
(Kısa bilgi eklendi.)
'''Tolga Aşkıner''' (d. [[18 Şubat]] [[1942]] [[Divriği, Sivas]] ö. [[12 Haziran]] [[1996]], [[İstanbul]]) Sinema ve tiyatro sanatçısı, yönetmen.
 
[[Darüşşafaka Lisesi’niLisesi]]’ni ve İstanbul belediyeBelediye Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’nü bitiren sanatçı, Konservatuvar Deneme Sahnesi’nde oyuncu ve yönetmen olarak amatör çalışmalar yaptı. 1960’ta[[1960]]’ta [[İstanbul Şehir Tiyatrosu’ndaTiyatrosu]]’nda çalışmaya başladı. Daha sonra ''Arena'' ve [[Dormen Tiyatrosu]], [[AST]] gibi topluluklarda çalıştı. [[Ayfer Feray]] ve [[Nisa Serezli]] Topluluğu’na katıldı. 1968’de[[1968]]’de, eşi Nisa Serezli'yle, [[Nisa Serezli - Tolga Aşkıner Tiyatrosu]]'nu kurdular.. Çok sayıda oyunda rol aldı. Bazı oyunların da yönetmenliğini yaptı.
 
[[1996]] yılında, gırtlak kanseri nedeniyle tedavi görmekte olduğu Şişli Eftal Hastanesi'nde 54 yaşında öldü.
 
Darüşşafaka Lisesi’ni ve İstanbul belediye Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’nü bitiren sanatçı, Konservatuvar Deneme Sahnesi’nde oyuncu ve yönetmen olarak amatör çalışmalar yaptı. 1960’ta İstanbul Şehir Tiyatrosu’nda çalışmaya başladı. Daha sonra ''Arena'' ve [[Dormen Tiyatrosu]], [[AST]] gibi topluluklarda çalıştı. [[Ayfer Feray]] ve [[Nisa Serezli]] Topluluğu’na katıldı. 1968’de [[Nisa Serezli - Tolga Aşkıner Tiyatrosu]]'nu kurdular.. Çok sayıda oyunda rol aldı. Bazı oyunların da yönetmenliğini yaptı.
 
===Filmografisi===
 
===Dış bağlantılar===
*[http://www.imdb.com/name/nm1089022/ IMDb'de tolgaTolga Aşkıner]
*[http://www.sinematurk.com/kisi.php?2306 Sinema türk'te Tolga Aşkıner]
 
[[Kategori:1942 doğumlular]]
[[Kategori:1996 yılında ölenler]]
[[Kategori:Türk tiyatro oyuncuları]]
[[Kategori:Türk yönetmenler]]