İçeriğe atla

Thomas Hobbes: Revizyonlar arasındaki fark

[kontrol edilmiş revizyon][kontrol edilmiş revizyon]
(düzeltme AWB ile)
| imza_alt =
}}
'''Thomas Hobbes''', (d. 5 Nisan [[1588]] - ö. 4 Aralık [[1679]]) [[İngilizler|İngiliz]] [[felsefe]]cisidir. [[1651]] tarihli ''[[Leviathan]]'' adlı çalışması, batı [[siyaset felsefesi]]nin izleyeceği yolu çizmiş ve baş ucu eseri olmuştur.
 
Bugün bir [[Siyaset felsefesi|siyaset felsefecisi]] olarak tanınsa da, [[tarih]], [[geometri]], [[etik]] ve genel [[felsefe]] gibi pek çok alanla ilgilenmiştir.
[[İtalya]]’da, Galilei’yi ziyaret etmiş, sonra [[İngiltere]]’ye dönmüştür. Uzun parlamento [[1640]]'ta toplandığı ve [[Laud]]’la [[Strafford Londra Kulesi]]’ne hapsedildiğinde Hobbes dehşete kapılıp [[Fransa]]’ya kaçmış ve 11 yıl boyunca dönmemiştir.
[[Dosya:Leviathan_by_Thomas_Hobbes.jpg|thumb|Hobbes'un en ünlü eseri olan ''Leviathan'''ın kapağı]]
Bir süre için (1646-1648) Hobbes, geleceğin [[II. Charles (İngiltere Kralı)|II. Charles]]'ına matematik öğretmiştir. Bununla birlikte ''[[Leviathan]]'''ı yayımlanınca (1651), kitabın etkisi ani ve büyük olmuştur.
 
II. Charles'ın 1660'ta tahta geçerek monarşiyi yeniden kurması Hobbes'a bir kez daha öne çıkma olanağı sağlamıştır. Piskoposlar ve adalet bakanı saraya alınmasına tepki gösterdilerse de, Hobbes'un kıvrak zekâsından ve nüktelerinden hoşlanan kral ona yılda 100 sterlin maaş bağlamış ve portresini saraydaki galeriye astırmıştır. Avam Kamarası'nın 1666'da dine saygısızlığa ve ateizme karşı hazırladığı yasa tasarısı ise Hobbes'u güç duruma düşürmüştür. Yasa tasarısının gönderildiği komiteye ''[[Leviathan]]'''ı da incelemeye alma talimatının verilmesi üzerine 80'ine yaklaşan Hobbes tehlikeli gördüğü yazılarını yakmıştır. ''[[Leviathan]]'' adlı yapıtın [[rasyonalist]] ve [[seküler]] ruhu mültecilerin çoğunun canını sıkmış ve hem [[Anglikan]]ları hem de Fransız [[Katolik]]lerini sinirlendirmiştir. Bu yüzden başka tercihi olmayan Hobbes gizlice [[Londra]]’ya kaçmış ve korunma için İngiliz Hükümetine başvurmuştur. Orada [[Cromwell]]’e boyun eğmiş ve her türlü siyasal çalışmadan kaçınmıştır.
 
Boş zamanlarını doldurmak için, 84 yaşında, [[Latince]] ve nazım olarak kendi yaşam öyküsünü kaleme almıştır. 87 yaşında, [[Homeros]] çevrisini yayımlamıştır. Thomas Hobbes felsefede [[materyalizm]]i, etikte haz ahlakını, siyasette [[monarşi]]yi benimseyen İngiliz [[filozof]]tur. En tanınmış eseri "''[[Leviathan]]"''<nowiki/>'dır. [[Leviathan (mitoloji)|Leviathan]], [[Tevrat]]'ta geçen bir [[canavar]]ın adıdır ve Hobbes'ta her şeye egemen olan [[devlet]]in [[simge]]sidir.
 
Francis Bacon'ın [[ampirizm]] inden etkilenen Hobbes'a göre dünya [[mekanik hareket]] yasaları tarafından yönetilen cisimlerin bütünüdür. İnsan ve hayvan bu bütünün bir parçasıdır. Onların fiziksel ve ruhsal yaşamları da tümüyle mekanik hareket yasalarına bağlıdır. Bu bakımdan [[tanrı]], [[melek]], [[ruh]] diye bir şey yoktur. Bunlar [[imge]]lemin ürünüdür.
</blockquote>
 
Bu dünyada en büyük mutluluk, diğer bütün şartların eşit olması koşuluyla, karamsarların mutluluğudur. Hobbes kendi durumunu tarif etmekten keyif almaktadır aslında. Bu durumdaki insanlar, ölümden korktukları ve güvenlik istedikleri için bir hükümdara mutlak iktidar vermeye razı olurlar. Belki de kendi tarzı ile Hobbes, bu kadar bencil ve mekanik olduğu için insan doğasını eleştirmekteydi. ''Leviathan'' adlı eserinin bir bölüminde şöyle yazmıştır:
 
“Periler, hangi dükkânda ya da tezgâhta dürdüler bu defteri, bir türlü bulamadı kocakarılar. Fakat gayet iyi bilinir ki Papazlar’ın Tezgahı, Üniversitelerdir ve buralardaki bilgi dalları da Papalık makamından kaynaklanır. Denir ki Periler bir insandan hoşnut kalmadıklarında, onu cezalandırmak için cinlerini salarlarmış üstüne. Kilise de bir sivil devletten hoşnut kalmadı mı kendi cinlerini yaratır. Hurafedir bu, meczup rahiplerdir. Fitne vaazları vererek hükümdarlarının ayağını kaydırırlar; kimi zaman da vaatlerle meczup edilmiş bir hükümdar, bir diğerinin ayağını kaydırır.”
7.567

düzenleme