İçeriğe atla

"Kız Kulesi" sayfasının sürümleri arasındaki fark

→‎top: düzeltme AWB ile
(resimlerin birisi bilgi kutusuna alındı)
(→‎top: düzeltme AWB ile)
 
[[Üsküdar]]'ın sembolü haline gelen kule, Üsküdar’da [[Bizans İmparatorluğu|Bizans]] devrinden kalan tek eserdir. [[MÖ 24]] yıllarına kadar uzanan tarihi bir geçmişe sahip olan kule, [[Karadeniz]]’in [[Marmara]] ile birleştiği yerde küçük bir ada üzerinde kurulmuştur. Bazı [[Avrupa]]lı tarihçiler buraya ''Leander Kulesi'' derler. Kule hakkında pek çok rivayetler bulunmaktadır. [[Evliya Çelebi]] kuleyi şöyle tarif eder:
{{cquoteAlıntı|Deniz içinde karadan bir ok atımı uzak, dört köşe, sanatkarane yapılmış bir yüksek kuledir. Yüksekliği tam 80 (seksen) arşındır. Sathı mesehası iki yüz adımdır. İki taraftan kapısı vardır.}}
 
Bugün görülen kulenin temelleri ve alt katın önemli kısımları [[II. Mehmed]] devri yapısıdır. Kulenin etrafındaki sahanlık geniş kaplanmıştır. Üstündeki madalyon halindeki bir mermer levhada, kuleye şimdiki şeklini veren Sultan [[II. Mahmud]]'un, Hattat Rasim’in kaleminden çıkmış 1832 tarihli bir [[tuğra]]sı vardır. Kulenin [[Eminönü]] tarafı daha genişçe olup burada bir de sarnıç vardır.
1.320.676

değişiklik