İçeriğe atla

Tierra del Fuego, Antarktika ve Güney Atlantik Adaları: Revizyonlar arasındaki fark

düzen
k (Rapsar, Tierra del Fuego, Antarktika ve Güney Atlantik Adaları eyaleti sayfasını Tierra del Fuego, Antártida e Islas del Atlántico Sur sayfasına taşıdı: yarısını çevirip yarısını bırakmak olmaz, yerleşim yeri değil de idari...)
(düzen)
{{kaynaksız|tarih=ekim 2016}}
{{Yerleşim bilgi kutusu
| ad = Tierra del Fuego, Antarktika<br> ve Güney Atlantik Adaları Eyaleti<br>Provincia de Tierra del Fuego,<br> Antártida e Islas del Atlántico Sur
| resmi_ad =
| diğer_ad =
| dipnotlar =
}}
'''Tierra del Fuego, Antarktika ve Güney Atlantik Adaları Eyaleti''' ([[İspanyolca]]: ''Provincia de Tierra del Fuego, Antártida e Islas del Atlántico Sur'')', [[Arjantin]]'in güneyinde yer alan eyalet. Eyalet, kuzeydeKuzeyde [[Macellan Boğazı]]'yla güneyde [[Beagle Boğazı]] arasında yer alan, [[Güney Amerika]]'nın güney ucundaki [[Tierra del Fuego|Tierra del Fuego Adası]]'nın doğu yarısı, Arjantin'in üzerlerindeüzerinde hak iddia ettiği ve [[Birleşik Krallık|Britanya]]'yaa ait olan [[Falkland Adaları]] ([[İspanyolca]]: ''Malvinas'') ve [[Güney Georgia ve Güney Sandwich Adaları]] ile [[Arjantin Antarktikası]] kapsar.
 
En az 10.000 yıldır insan yerleşimi olan Tierra del Fuego, 1520'de [[Portekizli]] denizci kâşif [[Fernão de Magalhães]] (Macellan) Macellan Boğazı'ndan geçerken Avrupalılar tarafından keşfedilmiş oldu. Ancak bölge 350 yıl boyunca yabancıların ilgisini çekmedi. Arjantin, 1870'lerde [[Patagonya]]'da, Avrupalı göçmenlere yerleşim yerleri açılması için Yerlilere karşı askeri harekatlara girişti. Yerlilerin yenilgisiyle sonuçlanan savaş sonunda bölge 1885 yılında eyalet statüsünde olmayan Arjantin toprağı ilan edildi. Altına hücum ve patlayan koyun çiftçiliği bölgeye olan Avrupalı göçünü hızlandırdı. 1990'da Arjantin'in en son eyaleti oldu.
 
Tierra del Fuego Adası'ndaki Arjantin topraklarının yüzölçümü 21.571&nbsp;km²'dir. Eyaletin Tierra del Fuego'daki toprakları yüzey şekilleri bakımından üç bölgeye ayrılabilir. Orta kesimlerdeki zengin bitki örtüsüne sahip dağlık bölgenin en yüksek noktası Cornú'dur (1.490 m). Doğu-batı doğrultusunda uzanan rüzgara açık dar vadinin bir bölümünde [[Fagnano Gölü]] bulunur. Dağların aşağısında, Fagnano Gölünün kuzeyinde kalan ikinci bölgedeki plato ve sekiler sığır ve koyun otlatılan büyük çayırlarla kaplıdır. Üçüncü bölge adanın kuzeydoğu kıyıları boyunca uzanan, Río Grande kentinin yakınlarındaki ovalardan oluşur. Buradaki seyrek ormanlar çevredeki dağların yamaçlarına kadar yayılır.
 
Eyaletin merkezi, dünyanın en güneyindeki kent olan Beagle Boğazı kıyısındaki [[Ushuaia]]'dır. Çok az tarım yapılan adadaki petrol ve doğal gaz yatakları işletilmektedir. Adanın başlıca kentleri olan Río Grande ve Ushuaia'da birçok tekstil ve elektronik şirketi vardır. [[Balıkçılık]] konservelenerek ihraç edilen [[yengeç]], [[midye]] ve başka [[yumuşakça]]ların avlanmasına dayanır.
 
==Ayrıca bakınız==