İçeriğe atla

"Nasyonal Sosyalist Program" sayfasının sürümleri arasındaki fark

k
yazım hataları düzeltildi
k (yazım hataları düzeltildi)
# Sadece bizim milletimizden olanlar vatandaş olabilir. Sadece Alman soyundan gelenler, inancı ne olursa olsun, bizim milletimizdendir. Bu yüzden hiçbir Yahudi bizim milletimizin parçası olamaz.
# Vatandaş olmayanlar Almanya'da yabancı olarak ve yabancılar kanununa bağlı olarak yaşamalı.
# HükümetiHükumeti seçme ve devletin kanunlarına karar verme hakkı sadece vatandaşlara ait olacaktır. Bu yüzden merkezi hükümettehükumette veya taşrada veya belediyelerde, nerede olursa olsun vatandaş olmayanlar hiçbir resmîresmi makamda görev alamayacaktır. İnsanların parti hatırıyla, karakter ve yeteneğe bakılmaksızın göreve atandığı yolsuz parlamento yönetimine karşı savaş açıyoruz.
# Bizce bir hükümetinhükumetin ilk görevi her vatandaşın bir işe sahip olduğundan emin olmasıdır. Eğer hükümethükumet bu görevini yerine getiremiyorsa, vatandaşımız olmayan insanlar Almanya'yı terk etmelidir.
# Alman ırkından olmayan hiç kimseye Almanya'da yaşama izni verilmemelidir.
# Bütün Alman vatandaşları eşit haklara ve yükümlülüklere sahiptir.
# Büyük sanayi kuruluşları, elde ettikleri kârı işçiler ile adil olarak paylaşmalıdırlar.
# Yaşlılara emekli maaşı verilmelidir.
# Biz çalışan bir orta sınıf oluşturmak için büyük mağazaları bölerek içlerinde küçük tüccarların çalışmasını sağlamak istiyoruz. Devlet ve şehir hükümetlerihükumetleri bu tüccarlara iş imkanı sağlamalıdır.
# Ulusal çıkarlara uygun bir arazi reformu yapılmalıdır.
# Toplumun ortak çıkarlarına karşı işlenen suçlar ölüm ile cezalandırılmalıdır.
# Alman ortak hukuk sistemini Roma hukuk sistemiyle değiştirmek istiyoruz.
# Her çalışkan Alman öğrencinin yüksek öğrenim şansına sahip olması için okul ve eğitim sistemini değiştirmek istiyoruz. Öğrencilere pratik bir şekilde nelerin öğretilmesi gerektiği üzerine yoğunlaşılmalı, çocuklara vatandaşlık görevleri öğretilmeli ve onların iyi birer vatandaş olmaları sağlanmalıdır. Eğer yoksul bir öğrenci velisi, çocuğunun eğitim masraflarını karşılayamıyorsa bu masrafları hükümethükumet karşılamalıdır.
# Sağlık standartları devlet tarafından korunmak zorundadır. Annelerin ve bebeklerinin korunması, çocuk işçiliğinin önüne geçilmesi, zorunlu jimnastik ve spor etkinlikleri için yasa çıkarılması ve gençler için açılan spor kulüplerinin desteklenmesi gerekmektedir.
# Biz zengin subaylardan oluşan eski ordunun lağvedilerek yerine sıradan insanlardan oluşan bir halk ordusunun kurulmasını talep ediyoruz.
# Basın tarafından bilinçli olarak yayılan siyasi yalanlara karşı yasal mücadele edilmesi ve ulusal bir Alman basınının oluşturulması için şunları talep ediyoruz: <br> a. Almanca yayım yapan tüm gazetelerin editör ve yöneticileri Alman vatandaşı olmak zorundadır. <br> b. Almanlara ait olmayan gazeteler yalnız Almanca basılmak koşuluyla özel izin verilerek yayım yapabilmelidir. <br> c. Kamu yararına aykırı olan gazeteler yasaklanmalıdır.
# Alman ırkının varlığı tehlikeye atılmadığı sürece ve ahlakî duygusu rahatsız edilmediği ölçüde, her inançtan insan devlet içinde çalışabilmelidir. Nasyonal Sosyalist Parti, Hristiyan olmakla beraber herhangi bir mezhebe ait olduğunu belirtmemektedir. Nasyonal Sosyalist Parti, Yahudilerin kişisel çıkarlarına karşı mücadele edecek herkesin ulusumuzun ortak çıkarlarını gözeterek mücadele etmesi gerektiğini ve böylelikle ulusumuzun güçlü olacağına inanmaktadır.
# Biz Reich (''Almanya'') için güçlü bir hükümethükumet oluşturacağız. HükümetHükumet ve tüm hükümethükumet kuruluşları çıkan yasalar üzerinde denetim sağlayacak ve tüm Alman eyaletlerinde yürürlüğe girecektir.
 
[[Kategori:Nasyonal sosyalizm]]
131

değişiklik