"Tenya" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
1 bayt çıkarıldı ,  5 yıl önce
k
hiç bir → hiçbir
k (95.8.138.97 tarafından yapılan değişiklikler geri alınarak, 88.232.146.16 tarafından değiştirilmiş önceki sürüm geri getirildi.)
k (hiç bir → hiçbir)
[[İnce bağırsak]]ta [[enfeksiyon]]a neden olur. Karın ağrısı, bağırsak boşaltımında sorunlara ve kilo kaybına sebep olabilir. En yaygın belirti olarak; Yutaktaki hareketleri tükürük bezlerini uyardığı için, uykuda salya akıntısı ile ortaya çıkar. Balık tenyasında [[Vitamin B12]] eksikliği saptanır. Ayrıca tüm tenya vakalarında kanda [[eozinofili]] gözlenir. [[Bağışıklık sistemi]]nin ilk bulaşan tenya nedeniyle aktif hale gelmesi, konakta ikinci bir tenyanın oluşumunu büyük oranda engeller. Kirli beyaz ve sarımtırak renkteki Proglottidler ağızdan ya da anüsten kendiliğinden çıkabilir.
 
Psikiyatrik; [[Hezeyan]], [[Halüsinasyon]] ve [[Obsesif kompulsif bozukluk]]lara yol açtığına dair sağlam tıbbi veriler elde edilmiştir. B12 eksikliğine yol açan Balık Tenyasında Sinir sistemi bozuklukları daha belirgindir. Genel ömrü 10-25 sene arasında değişir, bu süre içerisinde bazen konakta hiç birhiçbir şikayete yol açmadan senelerce sessiz yaşam sürdürebilir.
 
Tedavi de [[Niclosamid]] (Yomesan), [[Albendazol]] (Andazol) ve [[Prazikuantel]] ( Biltricide) kullanılır. Prazikuantel preparatlı ilaçlar Türkiye'de mevcut olmadığından çok yaygın olarak Niclosamid kullanılmaktadır. Parazit skoleksin ölmemesi durumunda kendisini yenileyeceğinden, tedavi birkaç ay sonra tekrarlanmalı ve hastaya şiddetli bağırsak boşaltıcı [[müshil]] içirilmelidir. Domuz tenyasının cysticercosis (sistiserkozis) durumlarında niclosamid etkisizdir. Tedavi 3-4 haftalık kesintisiz albendazol ve prazikuantel ile yürütülür.
500.457

değişiklik

Gezinti menüsü