İçeriğe atla

İssos Muharebesi: Revizyonlar arasındaki fark

k
yazım hatası
[kontrol edilmiş revizyon][kontrol edilmiş revizyon]
k (Seçkin içerik şablonları kaldırılarak ilgili tanımlar Vikiveri'ye aktarıldı)
k (yazım hatası)
|coğrafi_değişiklikler =
|savaşan1 = [[Makedon]],<br />[[Yunan]] müttefikler
|savaşan2 = [[Ahameniş İmparatorluğu]],<br />YunanlıYunan paralı askerler
|savaşan3 =
|komutan1 =
|notlar =
}}
 
'''İssos Savaşı''' veya '''İssus Savaşı'''; MÖ 333 Yılında, tarafları Pers Kralı III. Dara (Daryus) ile Makedonya Kralı Büyük İskender olan, bugünkü [[Erzin]]'in 7km batısında bulunan İssos Ovası'nda, antik [[İssos]] şehri yakınlarında meydana gelmiştir.
 
== Savaşın Sebeplerinedenleri ==
 
* Makedonya kralı [[Büyük İskender]]'in hocası filozof Aristo'dan aldığı derslerden etkilenerek Eski Yunan Kültürü'nü ([[Helenizm]]) dünyaya hakim kılmak için doğuya ilerlemesi.
* İskender'in bu amacına ve doğuya ilerlemesine karşı çıkan Pers Kralı III. Dara'nın, [[Adana]] üzerinden ilerleyen Büyük İskender'i arkadan vurmak istemesi.
 
== Savaşın Sonuçlarısonuçları ==
 
Adana üzerinden gelen Büyük İskender'i arkadan vurmak için Antakya üzerinden gelen Dara, [[Aslanlıbeli]]'nden [[Nurdağı]]'nı aşarak ovaya inmiştir. Bu saldırıyı haber alan İskender karargahını İskenderun'da kurarak Dara'yı beklemiş, iki ordu MÖ 333'ün baharında İsos ovasında, Payas/Deliçay kenarında karşılaşmıştır.
 
Pers imparatoru III. Darius'un yenilmesiyle, İskender İmparatorluğu genişledi ve Doğu Medeniyeti ile Batı Medeniyeti karşılaşma imkânı elde etti. Böylece medeniyetler tanıştı. Tarihten gelen Doğu-Batı Ayrımının temelleri bu olaya dayanır. Bu olaydan sonra her iki medeniyetin filozofları birbirlerinden etkilenmiş, bilim ve kültür gibi konularda ilerleme kaydedilebilmiştir. 21. yüzyılda da devam eden doğu-batı ilişkilerinin kökeninin bu savaş olduğu söylenebilir.
 
== Galeri ==
 
 
<gallery>
Dosya:Battle issus movements.gif|Orduların savaş meydanına geliş yolları. Mavi oklar [[Büyük İskender]]'in ordusunu, kırmızı oklar ise [[III. Darius]]'un ordusunun izlediği yolları göstermektedir.
Dosya:Battle issus initial.gif|Pers ve Makedon ordularının karşılıklı olarak ilk dizilişi. Kırmızılar Persliler, maviler Makedonlar
Dosya:Battle issus decisive.gif|Büyük İskender'in bitirici saldırısı
 
</gallery>
 
== Dış bağlantılar ==
* [http://www.livius.org/a/turkey/issus/issus.html Livius.org: Modern-day photos around the former battle site]
 
 
 
[[Kategori:Antik Makedonya]]
44.918

düzenleme