İçeriğe atla

"Kalan Müzik" sayfasının sürümleri arasındaki fark

yazım hataları düzeltildi, eklemeler yapıldı..
(yazım hataları düzeltildi, eklemeler yapıldı..)
'''Kalan Müzik''', [[1991]] yılında [[Hasan Saltık]] tarafından kuruldu.
 
Kuruluş amacı az bilinen kültürleri ve müzik türlerini bir arşiv halinde toplayıp müzik piyasındapiyasasında bu birikime bir pazar yaratmak olarak özetlenebilir. Kalan müziğin müzik piyasasındaki bugünkü farklı konumu da bu amacın farklılığından kaynaklanıyor.
 
Bu farklı amaç öncelikle 78 devirli taşplakların temizlenerek yeniden basımını getirdi gündeme ve Kalan bunu [[Türkiye]]'de ilk gerçekleştiren kurum olma özelliğini de kazandı. Geçmişte kalan [[tango]]ların yeniden günümüz [[müzik]] severlerine sunulduğu [[Seyyan Hanım'ın Tangoları]] albümü bu dizinin ilkiydi ve bunu [[Klasik Türk Müziği]]'nin hazineleri takip etti. [[Tanburi Cemil Bey]], [[Şükrü Tunar]], [[Udi Hrant]], [[Yorgo Bacanos]], [[Gazeller]], [[İstanbul'un Hanımları]] ve niceleri.
Kalan Müzik arşiv çalışmaları yavaş yavaş oluşmaya başlamıştı ki, ikinci bir yaklaşım Kalan ismindeki bütünlüğü tamamladı. Tarihsel önemi açısından akademik alanda ilgi gören ve uluslararası [[etnomüzikoloji]] çalışmaları açısından hayli önemli olan unutulmaya yüz tutmuş birçok kayıt derlenerek yeniden basılmaya başlandı. Bunu yaparken de konusunda uzman çok sayıda müzikolog ve bilim adamının yardımına başvuruldu. Arşiv serisi bu şekilde oluştu. [[Pomak]] göçmenlerinden [[Sadettin Kaynak]]'a, [[Münir Nurettin Selçuk]]'tan [[Hacı Taşan]]'a uzanan geniş bir arşiv müzik severlerin beğenisine sunuldu.
 
Kalan Müzik, eski değerlerin yanı sıra günümüzün değerli yapıtlarıninyapıtlarının da güzel eserler sunmasına imkân tanınmaktadır. [[Erkan Oğur]], [[İsmail Hakkı Demircioğlu]], [[Tolga Çandar]], [[Yansımalar]], [[Grup Yorum]], [[Kardeş Türküler]], [[Mutlu Torun]], [[Janet ve Jak Esim]], [[Fenomen]], [[Selçuk Balcı]] ve benzerleri Kalan Müzik aracılığıyla eserlerini müzikseverlere ulaştırmaktadırlar.
 
== Dış bağlantılar ==
Anonim kullanıcı