İçeriğe atla

"II. Zidanta" sayfasının sürümleri arasındaki fark

değişiklik özeti yok
k (r2.6.4) (Bot: Değiştiriliyor: ru:Циданта II)
|resim=
|altyazı=
|hüküm süresi= 15. yüzyıl
|tahta geçmesi=
|diğer ünvanları=
|}}
{{Hitit Kralları}}
'''''II. Zidanta''''', orta Hitit döneminde hüküm sürmüş (yaklaşık M.Ö. 15. yüzyıl ortaları)<ref>Verilen tarihler takribidir ve "kısa" kronolojiye dayanmaktadır. Hitit krallarının 'uzun', 'orta' ve 'kısa' kronolojiye göre karşılaştırmalı bir listesi için: Alpaslan, M. (2009) 'Hititolojiye Giriş', s. 155.</ref> bir [[Hitit]] kralıdır.
 
II. Hantili'nin ardından tahta çıkmış olabilir<ref>Hitit kralı Tahurvaili'nin tam olarak hangi kraldan sonra tahta çıktığı bilinmemektedir. II. Zidanta'dan onceki kral Tahurvaili de olabilir.</ref> ve dolayısı ile onun oğlu olduğu kabul edilebilir ancak bunu gösteren bir belge yoktur. II. Zidanta'ya ait en önemli belge güneydeki [[Kizzuvatna]] ülkesi kralı [[Pilliya]] ile yapılan ikili antlaşmadır. Kizzuvatna ile yapılan seri antlaşmalar arasında Kizzuvatna'yı halen bağımsız olarak tanıyan son antlaşma budur. Daha sonraki devirlerde Kizzuvatna Hitit hakimiyetine girecektir. Pilliya'nın [[Alalah]] kralı İdrimi ve [[Mitanni]] kralı [[Parattarna]] ile ilişkileri bilindiğinden, II. Zidanta da bu kralların çağdaşı olmalıdır.
 
Kral adak listesine göre II. Zidanta'nın karısının adı Iyaya'dır. II. Zidanta'dan sonra tahta [[II. Huzziya]] çıkmıştır.
 
 
== Notlar ==
* [[Hitit İmparatorluğu]]
 
== Dış Bağlantılarbağlantılar ==
{{ing}} *[http://www.hittites.info/history.aspx?text=history%2fMiddle+Empire.htm#Zidanta2 II. Zidanta'nın hükümdarlığı]
 
{{DEFAULTSORT:Zidanta 02}}
[[Kategori:Hitit kralları]]
 
Anonim kullanıcı