Özdemir, Elmalı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Muhtar

İLHAN SERT

Özdemir
—  Köy  —
Antalya
Antalya
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Akdeniz Bölgesi
İl Antalya
İlçe Elmalı
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 734
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 242
İl plaka kodu 07
Posta kodu 07700
İnternet sitesi: [2]
YerelNET sayfası

Özdemir, Antalya ilinin Elmalı ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Elmalı İlçesi'nin Çobanisa Köyü'nde, karayolunun hemen kenarındaki üç bölümlü tepenin güney kısmında yer alan Gilevgi Kale, surlarla çevrili kent görünümündedir. Kente kuzeydoğuda bir kapı ile girilmektedir. Batı cephede dörtgen kulelerle desteklenen surların içinde kimi yapı kalıntıları yer alır. Köyün adını abdal musanın müritlerinden kilerci baba dan almaktadır. Kabri köyün batısında bulunan tarihi mezarlık içinde bulunan türbedir

Eski ismi Gilevgi olup tam anlamı ve hangi medeniyetten kaldığı konusunda da bilgi yoktur. Çobanisa ve Özdemir koyleri arasında bulunan Çalca Dağı'nda bulunan bir tarihi kale ve bu dağın eteklerinde şimdi tarla olarak kullanılan yerlerde eski yerleşim temelleri bulunmaktadır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Kuru fasulye, tarhana, arabaşı,hoşaf höşmerim ve iğde gibi yiyecekleri Meşhurdur. En çok yetiştirdiği bitki sarımsaktır. Bölgede en iyi sarımsak bu köyde yetişir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Antalya iline 89, Elmalı ilçesine 25 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 1205
2000 734
1997 680

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köy elma,armut,sarımsak ve hayvancılık önemli geçim kaynağıdır. Son yıllarda özellikle sarımsak ticareti ve seracılığın gelişmesi köyün önemli gelir kaynağı olmuştur . DSİ ve KÖYHİZMETLERİ yaptığı sulama sistemiyle köyde tarım yeni bir hayat bulmuştur. Köyün can damarı olarak tabir edilen BALADIR VE KARAPINAR su kaynakları bu yolla hiçbi kayba ugramadan bahçe ve tarlalara ulaşmıştır . ÖZDEMİR KÖYÜ yıllık sarımsak üretiminde 3.000 Tona ulaşmıştır. Antalya halinden birçok komisyoncu buradan sarımsağını temin etmektedir. Hayvancılıkta ise büyük ve küçükbaş hayvanlar geçim kaynagıdır... Son yıllarda nohut,arpa ve buğday üretiminde büyük ölçüde başarı sağlamıştır. 2007 yılında patates üretimine de başlanmıştır. Özdemir köyü antalya ve çevresinde sarımsak, ceviz ve kuru fasulyesi ile büyük ölçüde nam salmıştır. Ayrıca Özdemir köyunde şuan çalışmaları devam eden Akdeniz üniversitesi paraşütle atlama faaliyeti için bir düzenleme yapılıyor.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]