Çukurelma, Elmalı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Çukurelma
—  Köy  —
Antalya
Antalya
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Akdeniz Bölgesi
İl Antalya
İlçe Elmalı
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 316
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 242
İl plaka kodu 07
Posta kodu 07700
İnternet sitesi: [2]
YerelNET sayfası

Çukurelma, Antalya ilinin Elmalı ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.ama gençler tarafından araştılmaktadır Oğuzların Çavuldur boyundan geleme olduğu tahmin edilmektedir. Bu konu araştırılmalıdır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy gelenek göreneklerine bağlı olup yörük kültürünü nesilden nesillere aktarımaktadır, yemekleri elmalı ya özgü genel olan her yemek yapılmaktadır. kendisine özgü bilinen yemeği ARABAŞI çorbası;TARHANA çorbası KEŞKEK ,HÖŞMEREM yaylaya göçen çobanlar saçarası yaparlar harikadır.Ayrıca misafir perverliğe çok önem verilir. Köye gelen bir yabancı asla aç kalmaz eski köy odası vardı yabancılar orada ağırlanır misafir edilir yatırılırdı şimdi bu odalar kaldırıldı. köyde hıdırellez kutlamalarıda yapılmaktadır; buda 6 mayıs;ta olmaktadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Antalya iline 93 km, Elmalı ilçesine 18 km uzaklıktadır. Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Akdeniz iklimiMAKİ örtüsü etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 621
2000 316
1997 342

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılğa dayanmaktadır. Ancak son zamanlarda yeraltı suyunun çıkarılması ile ağırlıklı olarak tarım daha ağırlıklı hale gelmiştir.Köyde yaşayan nüfusun çoğunluğu orta yaş ve yaşlılardan oluşmaktadır. Ancak gençlerin büyük çoğunluğu ise çalışmak üzere Antalya il merkezi ve komşu kazalara gitmektedirler. Ticaretle uğraşanla da vardır. Okuma yazma oranı ilkokulun geç açılması (1963) dolayısıyla ilk zamanlar düşük olmakla bereber; son zamanlarda yüksek okulda okuyan gençlerin sayısında bir artış da görülmektedir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ve kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur. Ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur.ÇOBANİSA ve GÖLOVA sağlık ocaklarından yararlanmaktadır,Ayrıca köy odası var olup, muhtarlık bürosu oda içerisinde bulunmaktadır.Ayrıca;eski köy camisi yıkılıp,yerine günümüze uygun modern bir camii yapılmış olup ibadete açılmıştır.Ayrıca köyün sulama kooperatifi işlevine devam etmektedir.Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Ayrıca cep telefonu iletişimi köyün her yerinde OLMASADA KISMEN çekmektedir

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]