Örenköy, Emirdağ

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla


Örenköy haritası
—  Köy  —
Afyonkarahisar
Afyonkarahisar
Ülke Türkiye Türkiye
İl Afyonkarahisar
İlçe Emirdağ
Coğrafi bölge Ege Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 685
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0272
İl plaka kodu
Posta kodu 03600
İnternet sitesi: [2]

Örenköy, Afyonkarahisar ilinin Emirdağ ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

1710-1740 yılları arasında zorunlu iskana tabii tutulan yörük boylarından altı aile tarafından kurulmuştur. Köyde yaşayanlar 2008 yılında yedinci kuşağı temsil etmektedirler. Örenköy; daha sonraki dönemlerde başka bölgelerden gelen ailelerin de katılımı ile yedi kışlak ve bir köy merkezinden oluşan yapısına kavuşmuştur.170 yıl kadar idari olarak Konya Akşehir'e bağlı kalmıştır.1871 tarihli Konya Vilayet salnamesinde köyün adı ''Viran karyesi'' olarak geçmektedir. 1871 tarihinde 10 hane (aile) ve 34 vergi veren hane reisi bulunmaktadır.İlçe merkezi olan Akşehir'e uzaklığı 14 saatlik yürüyüş mesafesi olarak aktarılmıştır ki bu süre 70 km olarak da zikredilebilir.1834 tarihli tapu kayıtlarında da köyün adı Viran karyesi olarak yazılıdır.

Yakın zamana kadar köy merkezine ilaveten Hacıahmetli, Leylekli, Koyunçalı, Sergurut, Belkuyu gibi kışlak yerleşimlerinde yaşayan köy halkı, Leylekli ve Hacıahmet yaylalarının birleşerek köy olması, Koyunçalı ve Sergurut gibi yaylalarının eski özelliklerini kaybetmesine bağlı olarak Örenköy merkezinde toplanmıştır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Yörük Oğuz Türkmenleri kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.

Tanınmış yemekleri olarak; bulgur pilavı (en az yirmi çeşidi yapılır), topalak (etli topça ve yoğurtlu topça olarak da bilinir ve başka bölgelerdeki yuvalama aşı ile benzerlikler taşır), papara, ciğer dolazı, peynir dolazı, ufaklı börek, katmer, bükme, yoğurt tarhanası, yepinti, ağız ve yarpızlı sakalasarkan sayılabilir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Afyonkarahisar iline 126 Km., Emirdağ ilçesine53 Km. uzaklıktadır. Köy İç Anadolu Bölgesi'nde yer almaktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

1970'li yılların ortalarında yaklaşık 2000 olan köy nüfusunun yaklaşık yarısı Eskişehir kent merkezine, bir kısmı Denizli kent merkezine, Emirdağ ilçe merkezine ve Antalya kent merkezine göç etmiştir.

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 515
2000 685
1997 652
1872 34

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, 1980'li yıllara kadar yaklaşık 10 derslikli ilkokul ve bir ortaokul mevcut iken şu an bir ilköğretim okulu vardır fakat faal değildir. taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır. Kanalizasyon şebekesi faaliyete geçmiştir. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]