Camili, Emirdağ

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Camili
Ülke Türkiye Türkiye
İl Afyonkarahisar
İlçe Emirdağ
Coğrafi bölge Ege Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 122
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0272
Posta kodu 03600

Camili, Afyonkarahisar ilinin Emirdağ ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün adının nereden geldiği hakkında rivayetlere göre civarda camisi olan tek köy olduğundan Camili köyü ismi verilmiştir. Ayrıca köyün bulunduğu mevkii (Kiremitçi Tepe) olarak da anılmaktadır. Şu anki yerleşik köy halkı 1800'lü yılların sonunda ve 1900'lü yılların başında Bulgaristan'dan (1877-1950 yılları arasında Rumeliden gelen muhtelif göçmenler de Hisar, Salihler, Toklucak, Yarıkkaya, Umraniye, Ablak, Aydınyaka, Beyören, Camili, Eskiakören, Kılıçlar, Karayatak, Yusufağa, Topdere köylerine yerleşmişlerdir) göç ederek gelmiştir. Osmanlılar tarafından bu yöreye iskan edilmişlerdir. Köyün tamamı muhacir olup, köylünün büyük kısmı köydeki geçim şartları az olduğundan çevre illere (en fazla Eskişehir'e) göç vermiştir. Köyün Kuzey doğusunda biri büyük olmak üzere 3 adet höyük vardır. Köyün içinde de kazılarda antik mezarlara rastlanılmaktadır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Bulgaristan Türkleri kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.

Köyün yemekleri arasında Sütlü tarhana, Kaymaklı kırma, sütlü çorba, sütlü biber, Dızmana, Çörekotlu ekmek ve yoğurt tatlısı bulunmaktadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Afyonkarahisar il merkezine 95 km, Emirdağ ilçesine 25 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 74
2000 122
1997 109

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarımdan sağlanmakta olup en çok buğday, arpa ve az da olsa yulaf ekilmektedir. 2000'li yıllardan sonra derin kuyular açılmış ve pancar, yonca ve az da olsa ay çiçeği ekimi yapılmaktadır. Tarım arazileri kıraç olduğundan her yıl ekim yapılamamaktadır. Geçmiş yıllarda köyün kendine has ürünleri olarak karpuz ve kavun ekimi yapılmakta iken son yıllarda nüfusun yaşlılardan oluşması nedeniyle bu tür ekimler yapılamamaktadır. Hayvancılıkta en çok küçükbaş hayvan yetiştirilmekte olup, büyükbaş hayvancılık yok denecek kadar azdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]