Öldürme Yetkisi (film)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Öldürme Yetkisi
Licence To Kill
YönetmenJohn Glen
YapımcıAlbert R. Broccoli
Michael G. Wilson
Barbara Broccoli
SenaristMichael G. Wilson
Richard Maibaum
OyuncularTimothy Dalton
Talisa Soto
Carey Lowell
Robert Davi
Benicio del Toro
Cary-Hiroyuki Tagawa
MüzikMichael Kamen
Görüntü yönetmeniAlec Mills
DağıtıcıMGM/UA Distribution Co.
CinsiSinema filmi
TürüCasus/Aksiyon
RenkRenkli
Yapım yılı1989, ABD
Çıkış tarih(ler)i14 Temmuz 1989(İngiltere),
Aralık 1989 (Türkiye)
Süre133 dk.
DilIngilizce
Bütçe$32,000,000
Hasılat$156,167,015
Önceki filmYaşayan Gün Işıkları
Devam filmiAltın Göz
Resmî sitesi

Öldürme Yetkisi (Licence To Kill) John Glen'in 1989 yapımlı casus/James Bond aksiyon filmidir. Filmde MI6 casusu James Bond karakterini ikinci defa Timothy Dalton oynuyor. Kitaptan uyarlanmıştır.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

CIA Ajanı Felix Leiter'in düğün günüdür ancak yine de bu James Bond (Timothy Dalton) ile aynı günün sabahı uyuşturucu taciri Franz Sanchez'le (Robert Davi) kovalamaca yapılmayacağı anlamına gelmez. Düğün zamanına az kala Felix ve yakın arkadaşı daha önce bir defa evlenmiş James Bond bir an da Sanchez'in peşinde düşüp onu yakalarlar ve düğüne de zamanında yetişmişlerdir ancak düğünün ardından bir anda Sanchez ve adamları rüşvet verip polisden kaçmışlardır hem Felix'i kaçırırlar ve karısını da öldürürler. Felix'i kaçırdıktan sonra Felix öldürüleceğini aklından bile geçirmez ta ki, Sanchez adamı Darioya (Benicio Del Toro) köpek balıklarını getirmesini söyleyinceye kadar ve o an Dario Felix'i köpek balıklarına yem eder.

Bunu öğrenen James Bond çalıştığı yerden istifa eder. Artık MI6 olmayan Bond, Sanchez'in kız arkadaşıyla birlik olur ve hem intikam almak hem de onun yeni yapacağı Japonlarla uyuşturucu anlaşmasını engellemek ister.

Yaş sınırı[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu sinema filmi aşırı şiddet, biraz cinsellik, uyuşturucu kullanımı ve hakkında bahis edilen sahne içerdiğinden dolayı 13 yaş ve üzerine tavsiye olunmaktadır.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]