Ölüm Tarlaları (film)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Vikiçizer (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 20.13, 22 Nisan 2016 tarihli sürüm (→‎Dış bağlantılar: düzeltme AWB ile)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Ölüm Tarlaları
The Killing Fields
"Ölüm Tarlaları" (The Killing Fields) filminin sinema afişi
Yönetmen Roland Joffé
Yapımcı David Puttnam
Senarist Bruce Robinson
Oyuncular Sam Waterston
Haing S. Ngor
John Malkovich
Müzik Mike Oldfield
Görüntü yönetmeni Chris Menges
Kurgu Jim Clark
Stüdyo Enigma (First Casualty) Ltd.
Goldcrest Films International
Dağıtıcı Warner Bros. Pictures
Cinsi Sinema filmi
Türü Dram,savaş,politik
Renk Renkli
Yapım yılı 1984
Çıkış tarih(ler)i 2 Kasım 1984
Süre 141 dakika
Ülke Birleşik Krallık İngiltere
Dil İngilizce,Fransızca,Kmer dili
Diğer adları Ölüm Tarlaları (Türkiye)
La Déchirure (Fransa)
Urla del Silenzio (İtalya)
Los Gritos del Silencio(İspanya)
Killing Fields - Schreiendes Land (Almanya)

Ölüm Tarlaları 1984 Birleşik Krallık yapımı politik dramatik filmdir. Özgün adı The Killing Fields'dir. Senaryosunu Bruce Robinson'ın yazdığı filmin yönetmeni Roland Joffé'dir. Filmin önemli rollerinde Sam Waterston, Haing S. Ngor, John Malkovich, Julian Sands ve Craig T.Nelson oynamışlardır. Filmde İç savaş sırasında Kamboçya'lı bir New York Times Gazetesi muhabirinin ABD'li ve İngiliz meslektaşları ülkelerine döndükten sonra bölgede kalarak haberciliğe devam etmesi, bu sırada Kızıl Kmerlere esir düşmesi, zorlu esaret koşulları altında sergilediği azim ve dayanıklılık sınavı ile özgürlüğüne kavuşma çabaları anlatılmaktadır. Film gerçek olaylara dayanmaktadır. Filmde Sam Waterston'un canlandırdığı New York Times'ın Pulitzer ödüllü muhabiri Sydney Schanberg'in gazetesine yaptığı haberler ve buna dayandırdığı 1980 tarihli anı kitabı "Dith Pran'ın Ölümü ve Hayatı" (The Death and Life of Dith Pran)'ndan esinlenilerek yapılmıştır. Yapımcılığını David Puttnam'ın üstlendiği filmin müziklerini Mike Oldfield yapmıştır. Film üç Oscar ile ödüllendirilmişti. Ayrıca "en iyi film" ödülü de dahil 8 BAFTA ödülü almıştı.

Özet

1970'lerin ortalarında New York Times muhabiri Sydney Schanberg (Sam Waterston) Kamboçya'da hüküm süren iç savaşı gazetesi adına takip edip yazmak için bu ülkededir. Kendisine gazetenin bölge muhabiri olan, arkadaşı ve tercümanı Dith Pran (Haing S. Ngor) yardımcı olmaktadır. Amerikan ordusu Vietnam yenilgisinden sonra geri çekilirken Kamboçya'lıların da bölgeden tahliyesini sağlamaktadır. Ancak ailesini helikoptere bindiren Dith Pran görevini terketmeyerek Sydney Schanberg'le birlikte bölgede kalır ve haber yapmayı sürdürürler. Bir dizi trajik habere imza atan ekip ülkedeki durumun daha da vahim bir hal alması ile ABD'ye dönme kararı alır. Ancak bir Kamboçya'lı olan Dith Pran kaçamaz ve korktuğu şey başına gelir,ülkeyi kana bulayan Kızıl Kmerlere esir düşer. Acımasızlıkları ile tanınan bu gerillaların kendisine uyguladıkları işkencelere ve esaretin zor koşullarına dayanan Dith Pran nihayet imkânsızı başararak işkencecilerinin ellerinden kurtulur ve "ölüm tarlaları" adı verilen sayısız Kamboçyalı'nın cesetlerinin atılmış olduğu bölgelerden geçerek özgürlüğe doğru koşar.

Oyuncu Kadrosu

Film Hakkında Notlar

Filmin Müziği

  • Filmde kullanılan bazı müzik parçaları şunlardır:
  1. "Imagine" - Beste: John Lennon , Yorum: John Lennon & The Plastic Ono Band
  2. "Nessun dorma" (Giacomo Puccini'nin "Turandot" operasından). Yorum: Franco Corelli. Orchestra del Teatro dell Opera Di Roma.Orkestra yönetmeni: Francesco Molinari Pradelli
  3. "Band On The Run" - Beste: Paul McCartney & Linda McCartney. Yorum: Paul McCartney and Wings
  • Filmin sountrack albümünü Mike Oldfield hazırlamıştır.Virgin etiketi ile 2 Kasım 1984'te çıkan albümde yer alan parçalar şunlardır:

Filmin Ödülleri

Kazandığı Ödüller

Adaylıkları

Kaynaklar

Dış bağlantılar