İçeriğe atla

Öğreti ve Antlaşmalar Kitabı

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Öğreti ve Antlaşmalar kitabı, İsa Mesih'in Son Zaman Azizler Kilisesi üyeleri tarafından Kitâb-ı Mukaddes ve Mormon Kitabı’ndan sonra başvurulan en önemli kutsal kitaplarından birisidir. Kitapta yer alan metinlerin tamamına yakını Joseph Smith’e ait olsa da, aynı zamanda peygamber, geleceği gören ve vahiy alan olarak da kabul edilen, daha sonraki kilise başkanları tarafından bazı yeni şeyler ilave edilerek günümüzdeki halini almıştır.

Kitapta, Tanrı birliğinin özelliği, insanlığın başlangıcı, şeytanın gerçek olduğu, ölümlü hayatın amacı, emirlere uymanın zorunluluğu, tövbeye duyulan ihtiyaç, Kutsal Ruh’un hareket tarzı, kurtuluşla ilgili kutsal törenler ve kurallar, dünyanın geleceği, diriliş ve yargıdan sonra insanın gelecekteki durumu, evlilik bağının sonsuzluğu ve ailenin sonsuz tabiatı gibi temel konularda açıklamalara yer verilmiştir.

Ayrıca, New York ve Pensilvanya’dan batıya, Ohio’ya, Missouri’ye, Illinois’a ve sonunda Batı Amerika’daki Büyük Vadi bölgesine göçüşünü ve bu o zamanlarda Tanrı’nın Krallığını yeryüzünde kurmaya çalışan kilise üyelerinin başından geçen büyük sıkıntılarda anlatılmaktadır.

Öğreti ve Anlaşmalar Kitabı’nın Türkçeye çevrilmesi için, Türkiye’den Kanada’ya göç etmiş ve daha sonraları Mormonluğu benimsemiş olan Ayşe Hitchins tarafından çalışmalar yapılmaktadır.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Türkiye'den Kanada'ya-Müslümanlıktan Mormonluğa (İngilizce)". 2 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Şubat 2016.