Öğreti ve Antlaşmalar Kitabı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Öğreti ve Antlaşmalar kitabı, İsa Mesih'in Son Zaman Azizler Kilisesi üyeleri tarafından Kitab-ı Mukaddes ve Mormon Kitabından sonra başvurulan en önemli kutsal kitaplarından birisidir. Kitapta yer alan metinlerin tamamına yakını Joseph Smith'e ait olsa da, aynı zamanda peygamber, geleceği gören ve vahiy alan olarak da kabul edilen, daha sonraki kilise başkanları tarafından bazı yeni şeyler ilave edilerek günümüzdeki halini almıştır.

Kitapta, Tanrı birliğinin özelliği, insanlığın başlangıcı, şeytanın gerçek olduğu, ölümlü hayatın amacı, emirlere uymanın zorunluluğu, tövbeye duyulan ihtiyaç, Kutsal Ruh’un hareket tarzı, kurtuluşla ilgili kutsal törenler ve kurallar, dünyanın geleceği, diriliş ve yargıdan sonra insanın gelecekteki durumu, evlilik bağının sonsuzluğu ve ailenin sonsuz tabiatı gibi temel konularda açıklamalara yer verilmiştir.

Ayrıca, New York ve Pensilvanya’dan batıya, Ohio’ya, Missouri’ye, Illinois’a ve sonunda Batı Amerika’daki Büyük Vadi bölgesine göçüşünü ve bu o zamanlarda Tanrının Krallığını yeryüzünde kurmaya çalışan kilise üyelerinin başından geçen büyük sıkıntılarda anlatılmaktadır.

Öğreti ve Anlaşmalar Kitabının, Türkiye'den Kanada'ya göç etmiş ve daha sonraları Mormonluğu benimsemiş olan Ayse Hitchins tarafından Türkçeye çeviri çalışmaları yapılmaktadır.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Türkiyeden Kanadaya-Müslümanlıktan Mormonluğa (İngilizce)