Çukuryurt, Saray

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Çukuryurt
—  Mahalle  —
Tekirdağ
Tekirdağ
Ülke Türkiye Türkiye
İl Tekirdağ
İlçe Saray
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
İklim türü Marmara iklimi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 2.028
Zaman dilimi UDAZD (UTC+03:00)
İl alan kodu 0282
İl plaka kodu 59
Posta kodu 59600
İnternet sitesi:

Çukuryurt, Tekirdağ ilinin Saray ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşından sonra kurulmuştur. Bu savaşa 93 Harbi de denmektedir. Mahallenin ilk kurucularının bir kısmı Kırım'ın Bahçesaray Bölgesinden, bir bölümü de Balkanlardan ve Bulgaristan'ın Tırnova kasabası, Kalgırova mahallesinden göç ederek şimdiki ilköğretim okulunun arkasındaki Ayazma denilen bölgeye yerleşmiştir. Mahallenin ilk adı Ahmet Ağa tarafından Yeşilyurt olarak konulmuş, ancak coğrafi konumundan dolayı ve Cumhuriyetin ilanından sonra Çukuryurt olarak değiştirilmiştir. Mahalleye ilk yerleşen aileler Ahmet Ağalar, Gaziler, Karahasanlar, Mollahmetler, Varnalılar, Çolaklar, Masullular, Bakırçalılar, Kenarcılar, Kabakçılar, Tacetler, Kostaklar, Korucu Ömerler, Mollalar, Paçacılar, Tubanlar, Davut Ağalar, Mahmut Ağalar, İbişler, Hamişoğulları, Küçükler, Kadılar, Marangoz Ahmetler sülaleridir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Tekirdağ il merkezine 75 km Saray İlçesine 3 km mesafede düz ovalık bir yerleşim yeridir. Komşu köyler: EdirköyÇaylaköyYuvalıKurtdereBüyük Yoncalı

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2009 2350
2007 2287
2000 2028
1997 1968

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu vardır. Mahallenin hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi veya acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır, ancak personeli bulunmamaktadır. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]