Güngörmez, Saray

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Güngörmez
—  Köy  —
Tekirdağ
Tekirdağ
Ülke Türkiye Türkiye
İl Tekirdağ
İlçe Saray
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 1.335
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0282
İl plaka kodu
Posta kodu 59600
İnternet sitesi: [2]
YerelNET sayfası

Güngörmez, Tekirdağ ilinin Saray ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Söylenceye göre, adını içinde bulunan ve şu an çeşme halinde olan bir su kaynağından almıştır. Köye ilk yerleşenler bu su kaynağının etrafının kapalı ve karanlık olup güneş görmediğinden köye "gün görmeyen" anlamına gelen şimdiki ismini vermişlerdir. Köyün ilk yerleşimcileri, 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı dolayısıyla Bulgaristan'ın Varna vilayetinin Pravadı kazasından göç ederek şimdiki köy civarına yerleşen Hacı Abdullah ve Molla Osman aileleridir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Kendine has gelenek ve yemekleri mevcuttur.

Coğrafya ve İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Tekirdağ iline 98 km, Saray ilçesine 9 km uzaklıktadır. lçe merkezine 8 km mesafededir. [İlçe merkezi Saray olduğuna göre, bunun hangisi doğrudur!?] Yıldız Dağları'nın eteklerinde kurulmuş olup , Doğusunda-Bahçeköy, Batısında Ayvacık Köyü-Saray, Kuzeyinde-Ayvacık ve Aksicim Köyleri, Güneyinde-Safaalan Köyü bulunmaktadır.

Orman köyü olan Güngörmez civari, yesil bitki örtüsüyle, Ergene Havzasi'nin kara ikliminden, Yıldız Dağları'nın Karadeniz iklimine gecis yaptigi bir noktada, Ergene Havzasi'ndan daha yagisli bir iklim özelligi gösterir. Köy civarinda kücük akarsular bulunmaktadir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2011 1.304
2010 1.332
2009 1.311
2008 1.286
2007 1.320
2000 1.335
1997 1.431

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ayrıca özel sektörde çalışanların sayısı da oldukça fazladır.Son yıllarda mantar sektörü de önemli gelir kaynakları arasına girmiş bulunmaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi vardır ancak PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik sabit telefon ve geniş bant adsl internet hizmeti vardır. Köy icerisinde, ulasimin saglandigi sokaklar, parke dösenmistir. Sabit pazar yeri ve cok amacli kullanima müsait toplanti salonu bulunmaktadir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]