Çobanlara Duyuru

Vikipedi, özgür ansiklopedi
15. yüzyılın sonlarına ait bu Flaman minyatürü, çobanlara duyurulan haberi gösteriyor.

Çobanlara duyuru, Kitab-ı Mukaddes'te Luka 2'de anlatılan İsa'nın doğuşunda meleklerin bir grup çobana İsa'nın doğumunu anlattığı bölümdür. Hristiyan sanatının ve Noel şarkılarının ortak bir konusudur.

İncil'deki anlatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Rembrandt Çobanlara Görünen Melek, 1634

Luka İncili'nin ikinci bölümünün 8-20. Ayetlerinde anlatıldığı gibi, çobanlar, bir meleğin kendisini göstermesinden korktukları sırada, Beytüllahim yakınlarındaki kırsal kesimde sürülerini besliyorlardı . Melek, tüm insanlara bir iyi haberin mesajını verdiğini açıkladı. "Bugün David kasabasında sizin için bir Kurtarıcı doğdu; o Mesih, Rab'tir. Bu sizin için bir işaret olacak: Bezlere sarılmış ve yemlikte yatan bir bebek bulacaksınız. " [1]

Bundan sonra, çok daha fazla melek belirir ve "En yüksek gökteki Tanrı'ya şükür ve onun lütfuna bağlı olanlara yeryüzünde barış" sözleriyle Tanrı'yı yüceltir.[2] Meleğin söylediğini gibi yapmaya karar veren çobanlar, Beytüllahim'e giderler ve kendilerine söylendiği gibi Meryem, Yusuf ve bebek İsa'yı yemlikte yatarken bulurlar. Bunu 'çobanların hayranlığı' takip ediyor.

Teolojik yorum[değiştir | kaynağı değiştir]

Birinci yüzyıl Filistin'indeki sosyal merdivenin alt basamaklarında yer alan çobanlara bu mesajın verilmesi genel olarak anlamlı kabul edilir.[3] Yahudi olarak anlatılan çobanlar daha sonraki rivayetlerde bilinen üç kıtadan birer tane oldukları söylenir. Bu üç müneccim Hristiyan mesajının dünyadaki tüm halklara ilk bildirisini temsil ederler.

"İyiliğinin dayandığı insanlara barış" ifadesi, hem Tanrı'nın seçtiği belirli bir grup insana kısıtlamayı ifade ediyor [4] hem de kapsamlı olarak Tanrı'nın dünyaya lütuf göndermesi olarak yorumlanıyor.[5]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Luke 2:11–12, NIV (BibleGateway)". 2 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Şubat 2021. 
  2. ^ "Luke 2:14, NIV (BibleGateway)". 12 Haziran 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Şubat 2021. 
  3. ^ "Green, p. 130". 30 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Şubat 2021. 
  4. ^ "Marshall, p. 112". 10 Mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Şubat 2021. 
  5. ^ "Green, p. 137". 13 Mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Şubat 2021.