Çeşmeci Parkı

Koordinatlar: 44°26′13.69″K 26°5′26.15″D / 44.4371361°K 26.0905972°D / 44.4371361; 26.0905972
Vikipedi, özgür ansiklopedi


Çeşmeci Parkı

Çeşmeci Parkı veya Çeşmeci Bahçesi (Rumence: Parcul Cişmigiu), Bükreş'teki en eski halka açık park veya bahçelerden biridir. Şehrin merkezinde, Regina Elisabeta Bulvarı (Kraliçe Elisabeta) ve Schitu Magureanu Bulvarı gibi iki ana arter (yol) arasında bulunup, 16 hektarlık bir yüzey alanına sahiptir. Parkın güney-doğusunda Gheorghe Lazar Milli Koleji bulunur. İngiliz Park'ı tipinde düzenlenmiş olup, biri regina Elisaeta Bulvarı'ndan, ikisi Schitu Magureanu Bulvarı'ndan, biri de Ştirbei Voda Caddesi'nden (Prens Ştirbei) olmak üzere birçok girişi vardır.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

1779 yılında, Romanya Prensi Alexander Ypsilanti, Bükreş'de iki çeşme yapılmasını emretti. İlk çeşme, günümüzde Stirbey Voda Caddesi'nin girişinin olduğu yerde yapıldı. Gölet, şehrin ortasında bir mikrop yuvası haline gelmişti. Bu çeşmenin hemen yanında, şehrin çeşmelerini yöneten "Büyük Çeşmeci" olarak anılan, Siulgi Dumitru-Basa'nın ikametgâhı bulunmaktaydı. Çeşmelerin çalışıp çalışmadığının kontrolü, başlıca görevlerinden biriydi. Yavaş yavaş, "Dura Negutatorul Gölü" ismi halk arasındaki konuşmalarda, yerini "Cismigiu"ya (Çeşmeci) bırakır.

1830'da General Pavel Kiseleff, bataklığı boşaltarak, araziyi halka açık bir bahçe haline getirdi. 1847 yılında George Bibescu yönetimi sırasında, Viyana İmparatorluk Bahçeleri Eski Müdürü Peyzaj Mimarı William Mayer, araziyi güzel bir bahçeye dönüştürdü. Mayer, peyzajcı Franz Harrer tarafından yardım gördü.

Bibescu'nun 1830'da yönetimden çekilmesinden sonra, yeni hükümdar Barbu Ştirbei, bir gölet ve göleti, Dambovita Nehri'ne bağlayan bir kanal kazmaya karar verir. Bahçe'nin dönüşümü ile ilgili en önemli yıl 1852'dir. Çevresi oluklu çitlerle sarılmış ve meşeden yapılan onlarca bank yerleştirilmiştir.

1854 yılında, parkın resmi açılışına rastlayan zamanda güzelleştirme çalışmaları bitmiş oldu.

1883 yılı kışında, gölün üstü buz tutarak, buzkayağı yarışması düzenlendi. Belediye, Cretulescu ailesinden bahçelerini satın alarak, parkın büyüklüğünü 15.000 metrekareye çıkardı. Göle kuğular ve pelikanlar kondu. Schitu Magureanu tarafından park içinde bir meydan yapılarak, büyük Rumen Yazarları'nın büstleri konuldu. (Mihai Eminescu, Alexandru Odobescu, Titu Maiorescu, Ion Luca Caragiale, George Coşbuc, Ştefan Octavian Iosif, Ion Creangă, Alexandru Vlahuţă, Duiliu Zamfirescu, Bogdan Petriceicu Haşdeu, Nicolae Bălcescu ve Vasile Alecsandri.)

Diğer bir yerde ise, I. Dünya Savaşı'nda yer alan Fransız askerlerin anısına yapılan mermer bir anıt yer almaktadır. Diğer anıtlar ise, Maica Smara, Gheorge Panu ve Izvorul Sissi Stefanidi büstleridir.