Çatköy, Gemerek

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Çatköy
—  Köy  —
Sivas
Sivas
Ülke Türkiye Türkiye
İl Sivas
İlçe Gemerek
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
İklim türü Karasal iklim
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 500
Zaman dilimi UDAZD (UTC+03.00)
İl alan kodu 0346
İl plaka kodu 58
Posta kodu 58840
İnternet sitesi: [2]

Çatköy, Sivas ilinin Gemerek ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün tarihçesi hakkında yazılı kaynaklar bulunmamaktadır. Şu an köyün eski camisinin bulunduğu bina eski Rum Kilisesi'nden dönüştürülmüştür. Orman dairesinin bulunduğu yerde Ermeni Kilisesi mevcut olduğu belirtilmektedir. Ermeni Kilisesinden günümüze herhangi bir kalıntı kalmamıştır.[kaynak belirtilmeli]

1915 yılındaki büyük göç hareketinde; önce Rumlar köyü terketmiş, daha sonra 1950 yılına kadar kısım kısım Ermeniler köyden ayrılmışlardır. 1927 yılından sonra, Eşikli köyünden Çat köyüne göçler başlamıştır.[kaynak belirtilmeli]

Bu dönemde Çat köyü, merkez köy özelliği taşımaktadır. Şu an köy statüsündeki 2 köy olan Kızılcaova, ve Sığırkuyrugu Çatköy’e bağlı mezra statüsündeydiler. Sonraki yıllarda yönetim Çerkesleri ve Bulgaristan göçmenlerini Çat köyüne iskan için yönlendirmiştir. Çerkezler köyde kalmayip başka bölgelere gitmişler; Bulgaristan göçmenlerinden 8-10 hane Çatta kalmıştır.[kaynak belirtilmeli]

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Sivas iline 159 km, Gemerek ilçesine 49 km uzaklıktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 174
2000 500
1997 491

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy dışarıya göç vermektedir. Avrupa'da işçi olarak çalışan aile sayısı çoğunluktadır. Bunun dışında sırayla ağırlıklı İstanbul olmak üzere; Kayseri, Adana, Antalya, İzmir ve Gebze’ye göç yaşanmıştır. Köyün eski sakinleri Ermeniler ise yine ağırlığı İstanbul olmak üzere, Amerika, Arjantin, Fransa ve İsrail’e göç etmişlerdir. Köyün geçim kaynağı hayvancılık ve (Orman köyü olmasi sebebiyle) orman işçiliğidir.

Tarım tamamen hayvancılığa destek amaçlı yapılmaktadır. Orman işçiliği ise, son yirmi yıldır köy sakinlerinin önemli geçim kaynaklarından biri olmuştur.

Ayrıca, son yıllarda bir tür mantar toplayıcılığı köye para girişi sağlamaktadır. Yerel ismi “devrebölük” olan mantarın, latince adı Morchelle’dir. İhraç amaçlı toplanmaktadır.

Köy orman köyü oldugu için çevre il ve ilçelerin sayfiye yeri olma özelliği taşımaktadır. Köyün çevresinde çok sayıda düzenlenmiş piknik alanı mevcuttur. Cennetderesi, İlikbuyduran, Uzun oluk, Kilisepınarı.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi kaynaktan sağlanır. Ayrıca kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi mevcuttur. Sağlık ocağıhizmet vermektedir. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. GSM çekimi 2011 yılında faaliyete gececektir. 2012 yılı Ekim ayı itibarı ile Türk Telekom Fiberoktik kablo hattını hizmete sunmuştur. Köyün su şebekesi ana isale hattı 2012 yılında komple yenilerek mevcut kapasitesi 4 katına çıkartılmıştır. Hatabalanı mevki'ine yapılan ORAN (ORTA ANADOLU KALKINMA AJANSI) tarafından "Çat Köyü turizme açılıyor" projesi devam etmektedir. Köyün yaz ve kış turizmine açılması gayretleri sürmektedir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]