Eşikli, Gemerek

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Eşikli
Ülke Türkiye Türkiye
İl Sivas
İlçe Gemerek
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 589
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0346
İl plaka kodu 58
Posta kodu 58840

Eşikli, Sivas ilinin Gemerek ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu konuda yazılı bir belge bulunmamakla birlikte köyün yaşlılarının bir rivayetine göre; köyde, eskiden beri geçim kaynağı; ormancılık, hayvancilik ve tarımcılık olduğu için köylününün ataları, ormanda "katran" adi verilen ve küçükbaş hayvanları işaretlemede kullanılan, şimdiki boyaya benzeyen bir maddeyi imal eder ve çevre köy ve kasabalara eşeklerle birlikte satarak geçimlerini sağlarlarmış. Diğer köylüler, bu dedeleri görünce "Bakın gene eşekliler geliyor" derlermiş. Bu söz söylene söylene, köyün adı şimdiki adı olan "Eşikli Köyü"ne dönüşmüş.

Diğer bir rivayete göre ise köyün ismi şöyle oluşmustur: Eskiden köyün bulunduğu yer, şimdiki olduğu yer olmayıp, köyün yukarısında bulunan ve şimdilerde "Eski Köy" diye adlandirılan yerdir. O zamanlar su kaynağı, köyden aşağıda olduğu için su almaya bir takım (eşiğe) benzeyen yerlerden giderlermiş. Bu olay tekrarlana tekrarlana "Nereden geliyorsun?" diye sorulduğunda "Eşikliden geliyorum" derlermiş. Bu sebeple köyünn adi Eşikli Köyü alarak kalmıştır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Sivas iline 147 km., Gemerek ilçesine 29 km. uzaklıktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 589
1997 559

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Yurtdışında özellikle Almanya,Avusturya,Hollanda'da olmak üzere çok sayıda gurbetçi aileler bulunmaktadır.Köyün gelişiminde önemli bir faktördür.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]