Çalıkuşu (dizi, 1986)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Çalıkuşu
Calikusu.jpg
Aydan Şener, Çalıkuşu olarak Kenan Kalav'la beraber
Format Televizyon dizisi
Senarist Reşat Nuri Güntekin (Eser)
Osman F. Seden
Yönetmen Osman F. Seden
Başrol Aydan Şener
Kenan Kalav
Sadri Alışık
Mine Çayıroğlu
Eşref Kolçak
Hayati Hamzaoğlu
Kaya Akarsu
Tomris Oğuzalp
Savaş Başar
Seray Gözler
Tilbe Saran
Cengiz Sezici
Sümer Tilmaç
Yalçın Avşar
Ali Şen
Mübeccel Vardar
Ülke  Türkiye
Dili Türkçe
Sezon sayısı 1
Bölüm sayısı 7
Yapım
Yapımcı TRT adına
Osman F. Seden
Yayın bilgileri
Kanal TRT
Yayın tarihi 20 Nisan 1986 - 1 Haziran 1986
Durumu Sona erdi

Çalıkuşu, Reşat Nuri Güntekin'in aynı adlı eserinden Osman F. Seden tarafından uyarlanan 1986 yapımı Türk televizyon dizisi. 20 Nisan 1986 ile 1 Haziran 1986 tarihleri arasında, Pazar akşamları TRT 1'de ekrana gelmiştir. Dizi, 7. bölümü ile sona erdi.

Başrollerinde Aydan Şener, Kenan Kalav ve Sadri Alışık'ın olduğu dizide dönemin birçok önemli oyuncusu da rol almıştır. Gösterildiği tarihte yoğun ilgi görerek büyük başarı kazanan dizi, 1990'lı yılların başında Rusya'da ve Türk cumhuriyetlerinde gösterildiğinde çok büyük ilgi toplamıştır.

Dizinin Esin Engin imzalı müzikleri de en az dizi kadar çok sevilmiş ve klasikleşmiştir.

51 oyuncu ve 1500 figüranın rol aldığı dizinin çekimleri İstanbul, Bursa, Bolu, Geyve, Göynük, Mudurnu ve İzmir'deki 137 mekânda gerçekleşti. Dizi tümüyle TRT dışında hazırlandı ve Kuruma o dönemin parasıyla 115 milyon liraya mal oldu. Dizinin hazırlık devresi çekimleri toplam altı ay sürmüştü.

Çalıkuşu eserinin 1966 tarihli Türkân Şoray'lı uyarlaması da yine Türk sinemasının en usta yönetmenlerinden olan Osman F. Seden'in imzasını taşımaktadır.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Aşkına rağmen gururu için evinden ayrılıp Anadolu’da öğretmenlik yapan genç bir kadının yaşamını anlatan dizide ayrıca dönemin toplumsal koşulları değerlendiriliyor. Küçük yaşlarda anne ve babasını yitirdikten sonra teyzesinin yanında kalan Feride, yatılı olarak bir Fransız okuluna verilir. Davranışları yüzünden çevresindekiler tarafından “Çalıkuşu” olarak anılan Feride, gittikçe serpilip güzelleşir. Teyzesinin oğlu Kamuran'a âşık olup nişanlanan Feride, onun Münevver adlı bir kızla ilişkisi olduğunu öğrenince evden kaçar. Yaşlı süt annesinin yanına sığınan genç kız, başvurusu sonucu öğretmen olur. Aşırı ve gösterişli güzelliği başına dertler açan Feride, sık sık tayini çıkıp yer değiştirmektedir. Son tayinlerinden birinde, yaşlı bir bekâr olan Hayrullah Bey’le tanışır.

Sevimli bir kişiliğe sahip Hayrullah Bey, Feride'yi kızı gibi sevmesine karşın, bazı söylentiler nedeniyle güç durumda kalırlar ve çevrelerindeki dedikoduları önlemek amacıyla evlenirler. Gerçekte ilişkileri bir baba-kız beraberliğinin ötesine geçmez. Bir gün Hayrullah Bey, Feride'nin tuttuğu günlükleri ele geçirince onun Kamuran'ı hâlâ sevdiğini öğrenir ve onları kavuşturmaya çalışır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]