Çadır Lunga

Vikipedi, özgür ansiklopedi
00.22, 8 Aralık 2013 tarihinde Peykbot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 13973223 numaralı sürüm (başlık düzenlemeleri)
Çadır Lunga
Kasaba
Çadır
Ceadîr-Lunga
Moldova üzerinde Çadır Lunga
Çadır Lunga
Çadır Lunga
Çadır’ın Moldova’daki konumu
Ülke Moldova Moldova
Özerk Bölge Gagavuzya
Nüfus
(2004)
 • Toplam 20,079
Zaman dilimi UTC+1 (OAZD)
 • Yaz (YSU) UTC+2 (OAYZD)

Çadır Lunga veya Çadır, (Gagauz Türkçesi: Çadır) Moldova'ya bağlı özerk cumhuriyet olan Gagavuzya’da bir kasabadır.

Bölgeye, Kavimler Göçü neticesinde yerleşen Türk boylarının kurduğu uzun çadırlardan isminin geldiği bilinmektedir. “Lunga”, Gagauzcada “uzun” anlamındadır. Şehrin simgesi de uzun bir çadır silüetinden ibarettir.

Konum

Kuzeyi Gagavuzya'nın başkenti Komrat güneyi ise Ukrayna ile çevrilidir. Kasabanın Sovhoz mahallesinin kuzeyinde Lunga Gölü bulunmaktadır. Kasabaya bağlı Beşgöz köyü gölün 2 kilometre kuzeydoğusunda yer almaktadır.

Ekonomi

Çadır kasabasında halkın geçimi çoğunlukla tarım, hayvancılık ve ticarettir. Ticarethanelerde satılan ürünlerin hemen hepsi ithal mallar olup genellikle Ukrayna, Rusya Federasyonu ve Türkiye menşelidir.

Nüfus

2004 yılı nüfusu 20.079 olan kasaba özellikle Moskova ve İstanbul'a işçi göçü vermektedir. Yabancı sermaye ile 3 tekstil fabrikaları, 4 tane eğitim salonu, 4 okul ve 6 çocuk yuvaları bulunmaktadır. Şehir merkezinde Gagauz Millî Tiyatrosu Mikail Çakır bulunmaktadır.

Eğitim

Çadır’da Valentin Moşkov Lisesi bulunmaktadır.

Gallery

Kardeş Şehirler