Çölde İsa (tablo)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Çölde İsa
Rusça: Христос в пустыне
Sanatçı İvan Kramskoy
Yıl 1872 (1872)
Tür Yağlı boya tuval
Boyutlar 180 cm × 210 cm (71 in × 83 in)
Konum Tretyakov Devlet Galerisi, Moskova

Çölde İsa (Rusça Христос в пустыне -Kristos v pust'ine) Rus ressam İvan Kramskoy'un, İsa'yı çölde uzlette tasvir eden tablosu.[1][2]

Rusya Sanat Akademisi Konseyi tarafından Kramskoy'a öğretim üyeliği teklif edildi. Oysa gençlik yıllarında akademiden atılmıştı ve çalışmalarını akademiden bağımsız olarak sürdürmek arzusunda olduğunan bu teklifi reddetti.[3] Tablo tamamlanır tamamlanmaz, tabloyu çok beğenen Pavel Tretyakov tarafından 6000 ruble bedelle satın alınarak, ünlü koleksiyonerin şahsi koleksiyonuna dahil edildi.[3]

1860'lardan beri, Hristiyanlıktaki günaha çağırı konusu Kramskoy'un ilgisini çekmişti. Bu dönemde kompozisyonu oluşturmak için pek çok karalama yapmıştı.[3] Çölde İsa tablosunun ilk başarısız versiyonu 1867 tarihlidir. Kramskoy tasarladığı kompizisyonun tuvala dikey oturtulmasının hata olduğunu anladı.[3] Yatay olarak kullandığı tuvalde, arka plana solgun renkli, taşlı çölü yerleştirdi. Kramskoy, yaptığı tablonun ilk halini Rus yazar Vsevolod Garshin'e yazdığı bir mektupta anlatmıştı.

Tabloda; Yeni Ahit'te yazıldığı üzere, İsa'nın vaftiz edildikten sonra çöle gidip kırk gün oruç tutmasını, oruç esnasında Şeytan tarafından iğva edilmeye çalışılması konusu anlatılmaktadır. Ressam, her insanın, iyi ile kötü arasında, kaçınılmaz olarak tercih yapmak zorunda kalacağı anın dramatik yükünü vurgülamak istemektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Ivan Kramskoy". The American Society of Portrait Artists. 4 Mart 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Mart 2010. 
  2. ^ "Jesus Christ in the Wilderness by Ivan Kramskoi". Art Studio. 5 Ekim 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Mart 2010. 
  3. ^ a b c d "ru:Христос в пустыне (1872) Крамской" (Rusça). Kramskoy.info. 29 Nisan 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Mart 2010.