Âsâr-ı Nisvân

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Âsâr-ı Nisvân
İmtiyaz sahibiFevziye Abdürreşid
Mesul müdürüFevziye Abdürreşid
KategorilerKadın
SıklıkÂsâr-ı Nisvân: 15 günde bir
Kadın Yazıları: Aylık
FormatÂsâr-ı Nisvân: 20x30
Kadın Yazıları: 20x28
İlk sayı26 Ocak 1925 (99 yıl önce) (1925-01-26)
Son sayı
— Sayı
Kasım 1926 (1926-11)
28
Ülke Türkiye
Yerİstanbul
DilOsmanlı Türkçesi
Türkçe

Âsâr-ı Nisvân veya daha sonraki adıyla Kadın Yazıları, 1925-1926 yılları arasında yayınlanmış kadın dergisidir. Toplam 28 sayı olarak yayımlanan derginin tüm kadrosu kadınlardan oluşmuştur. Dergi, Osmanlı Türkçesi ile başlangıçta on beş günde bir yayımlanırken yirminci sayıdan sonra ayda bir olarak ve Kadın Yazıları adıyla yayımlanmaya başlamıştır.

Tarihçesi[değiştir | kaynağı değiştir]

İsim değişikliği[değiştir | kaynağı değiştir]

Dergi ilkin Âsâr-ı Nisvân adıyla yayın hayatına başlamıştır fakat daha sonradan 21. sayıdan itibaren Kadın Yazıları adını kullanmaya başlamıştır. derginin imtiyaz sahibi ve mesul müdürü Fevziye Abdürreşid, isim değişikliğini şu sözlerle dile getirmiştir:[1]

"Memleketimizde günden güne inkişâf etmekde olan ciddî Türkçülük cereyanlarını ve birçok kârielerinin arzularını nazar-ı itibâra alarak ismini Kadın Yazıları'na tebdîle karar vermiştir. Binâenaleyh Kadın Yazıları binlerce Âsâr-ı Nisvân okuyucularına yabancı bir mecmûa olmadığından kârielerine kendini takdîm etmek lüzûmunu hissetmez. Kadınlarımız miyânında emsâlsiz rağbet görmüş mecmûamız, istikbâl hakkında va'dlerde bulunmakdan ziyâde kemâl-i iftihârla mâzîdeki muvaffakiyetine güvenerek âlem-i matbûâtda devam edecekdir."

Yayın politikası[değiştir | kaynağı değiştir]

Âsâr-ı Nisvân on beş günde bir neşrolunurken isim değişikliği sonrasında aylık olarak neşrolunmuştur.[2] İstikralı bir yayın politikasına sahip olan dergi, Kadın Yazıları adıyla 1 Mart'ta yayımlanması gereken ilk sayısı, 1 Nisan'da yayınlanmıştır ve bu nüshanın dışında başka gecikme olmamıştır.[1] Âsâr-ı Nisvân, on altı sayfadan oluşurken Kadın Yazıları'nın birinci sayısı 10, ikinci sayısı 24, üçüncü ve dördüncü sayıları birleşik olarak 24, beşinci sayısı 24, altıncı sayısı 16, yedinci ve sekizinci sayıları ise yine birleşik olarak 32 sayfa neşrolunmuştur.[2] Âsâr-ı Nisvân adı sülüs ve celî dîvânî hat ile kapağa yerleştirilmişken Kadın Yazıları adı tâlik hat ile yerleştirilmiştir.

Basımı ve dağıtımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Derginin, merkezi İstanbul'un Cağaloğlu semtidir. Âsâr-ı Nisvân{{'}}ın tüm sayıları ile Kadın Yazıları'nın ilk iki sayısı İstanbul'daki Mahmudbey Matbaası'nda, Kadın Yazıları'nın üçüncü ve dördüncü sayısı Millî Matbaa'da ve son dört sayısı ise İstanbul-Matbaa-i Osmâniyye'de basılmıştır.[3] Derginin ilk yedi sayısının dağıtım yeri Babıâli Caddesi'nde bulunan Sevda Kütüphanesi iken yedinci sayıdan itibaren dağıtım yeri Babıâli ve Ebussuûd caddeleri köşesinde Kahramanzâde Hanı altında Tütüncü Reşad Bey Mağazası olarak değiştirilmiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Özel
Genel