Álvaro Mutis

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Álvaro Mutis (25 Ağustos 1923, Bogotá - 22 Eylül 2013, Meksika), Kolombiyalı yazar ve şair, 1997'de Maqroll el Gaviero üzerine çalışmalarıyla Asturyas Prensi Edebiyat Ödülü aldı.

Álvaro Mutis büyüleyici ve bazen ihtilaflı bir hayat görüşüne sahiptir: Mesela, krallık otoritesi bitip de yerini millet iradesi alınca insanlığın muazzam bir gerileme yaşadığını düşünür. 60'lı yıllarda Meksika'da hapiste olan Mutis, bu esnada hüzünlü Lecumberri Öyküleri'ni yazdı. Sinemaya çok düşkün olan yazar Latin Amerika'da birçok yapımcıya destek oldu. Harika sesi sayesinde "Los Intocables" "Dokunulmazlar" isimli İspanyol dizisinin anlatıcı sesi oldu. Gabriel García Márquez'in yakın arkadaşıdır ve hatta onun taslaklarını ilk okuyan kişilerden biridir.

"Amiralin Karı" isimli kitabı bir dönem Semavi Yayınlarından çıkmıştır ama şu anda baskısı bulunmamaktadır.

Yazarın ismi İstanbul Cervantes Enstitüsü'nün kütüphanesine verilmiştir. Aynı yerden eserlerine de ulaşmak mümkündür. Kolombiyalı şair ve yazar Alvaro Mutis, 90 yaşında hayatını kaybetti. Mutis bir süredir, kalp ve solunum yetersizliği dolayısıyla, Meksika'da tedavi görüyordu.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]