Yukarısebil, Haymana

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Yukarısebil
—  Köy  —
Ankara in Turkey.svg
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
İl Ankara
İlçe Haymana
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 680
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 312
İl plaka kodu 06
Posta kodu 06860
İnternet sitesi: [2]

Yukarısebil, Ankara ilinin Haymana ilçesine bağlı bir köydür.


Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Yukarısebil (sebil-i bağlar) köyünün tarihi, Sultan Alpaslan ve Türk ordusunun Malazgirt Zaferi nin (1071)etkisi ile Orta Asya'dan Anadolu'ya göç eden Oğuz Boylarının geçiş ve konaklama güzergahı olması ile başlar. Göçebe hayatı benimseyen Yörük Türkmenleri ve tarım-hayvancılık ağırlıklı yaşayan Türkmen boylarının, verimli Haymana Ovası ve toprağı ile buluşması ile burada yerleşimler başlamıştır.

Oğuzların Kayı Boyu Beyi Ertuğrul Gazi'nin erleriyle, Anadolu Selçuklu Ordusu na Maraş bölgesinde, Bizans Tekfuruna ve birliğine karşı yapılan savaşta yardım etmesi sonucu kendisine Haymana da yerleşip orayı kontrol altına alması hediye edilmiştir. Bu olay üzerine bir kısım Boyu nu Maraş güzergahında bırakan Ertuğrul Gazi, Haymana ya gelerek Yukarı Sebil köyü ve civarına Boyu nu yerleştirmiştir. Daha sonra Anadolu daki Boyların birleştirilmesi ve Beyliğin başına geçen Osman Gazi, Kara Koyunlu Beyi ve bu muazzam gücü arkasına alarak vede Şeyh Edabali nin kızı Malhun Hatun ile izdivaç ederek Ahi gücü ve duasına kavuşması ile Osmanlı Devleti nin temellerini atmıştır.

Haymana ismi Ertuğrul Gazi nin Annesi Hayme Ana nın burada yerleşmesi ve burada Oba kurması ile vuku bulmuştur. Haymana Merkez de bulunan Cimcime Sultan Türbesi de Ertuğrul Gazi nin Bacısı Cimcime Hatun a ait kabirdir. Yukarı Sebil Köyünde atılan bu birlik temeli ilerleyerek Söğüt te büyük bir devletin kurulmasına vesile olmuştur. Yukarı Sebil Köyü nün yaslandığı Dağın ismi de tıpkı Devletin temelinin atıldığı Bilecikteki Dağ ile aynı ismi taşıyan Karacadağ dır. Haymana ya daha sonra yerleşen Şıhbızın kürtleri ile de kız alışverişi yapılmak suretiyle kültür çeşitlenmiştir. Köyde konuşulan dil aslen öz Osmanlıca olup kürtçenin de etkisi ile biraz farklılaşım göstermiştir. ki başka yöre kürtçeleri ile uyuşmayıp özerk bir dil olması da bu sebepledir. Köy içerisin de birkaç sülale vardır. Ancak Kız alıp verme ile akrabalık bağı kurulmuştur. Bu köy insanı birbirine çok tutkun olup birbirlerine daima destek olurlar. Ancak Neslin birbirinden kopması ve Sülale büyüklerinin birleştirici ve gençleri birbirlerine tanıtıcı organizasyon yapmaması ile kopukluklar başlamıştır. Köy Ankara ve Yurt dışına göç vermekle beraber, köye tekrar dönüş başlamıştır. Ancak bayramlarda, düğünlerde ve cenazelerde birbirine çok bağlı olan köy insanları bir araya gelirler. yapılan takribi tahminlere göre bu köy insanlarının Ankara daki hane sayıları 10.000 gibi muazzam bir sayıyı bulmaktadır. Ancak bunları bir araya getirecek bir çalışma bir organizasyon hala yapılmamaktadır. Bu köye yolu düşenler hala Anadolu nun muazzam miafirperverliği ve Ahi lerin derin hoşgörüsünü hissederler. Köyün 18 km kuzey batısında olan Kutlu Cami, Anadolu Selçuklularından kalan Tarihi bir Cami dir. Ancak sırrı olduğu söylenip, çatısının kapanamaması dolayısı ile kullanılmamaktadır...

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Ankara iline 110 km, Haymana ilçesine 51 km uzaklıktadır.Tarih = Yukarısebil (sebil-i bağlar) köyünün tarihi, Sultan Alpaslan ve Türk ordusunun Malazgirt Zaferi nin (1071)etkisi ile Orta Asya dan Anadolu ya göç eden Türk Boylarının geçiş ve konaklama güzergahı olması ile başlar. Göçebe hayatı benimseyen Yörükler ve tarım-hayvancılık ağırlıklı yaşayan Türkmen boylarının, verimli Haymana Ovası ve toprağı ile buluşması ile burada yerleşimler başlamıştır. Kayı Boyu Bey i Ertuğrul Gazi nin erleriyle, Anadolu Selçuklu Ordusu na Maraş bölgesinde, Bizans Tekfuruna ve birliğine karşı yapılan savaşta yardım etmesi sonucu kendisine Haymana da yerleşip orayı kontrol altına alması hediye edilmiştir. Bu olay üzerine bir kısım Boyu nu Maraş güzergahında bırakan Ertuğrul Gazi, Haymana ya gelerek Yukarı Sebil köyü ve civarına Boyu nu yerleştirmiştir. Daha sonra Anadolu daki Boyların birleştirilmesi ve Beyliğin başına geçen Osman Gazi, Kara Koyunlu Beyi ve bu muazzam gücü arkasına alarak vede Şeyh Edabali nin kızı Malhun Hatun ile izdivaç ederek Ahi gücü ve duasına kavuşması ile Osmanlı Devleti nin temellerini atmıştır. Haymana ismi Ertuğrul Gazi nin Annesi Hayme Ana nın burada yerleşmesi ve burada Oba kurması ile vuku bulmuştur. Haymana Merkez de bulunan Cimcime Sultan Türbesi de Ertuğrul Gazi nin Bacısı Cimcime Hatun a ait kabirdir. Yukarı Sebil Köyünde atılan bu birlik temeli ilerleyerek Söğüt te büyük bir devletin kurulmasına vesile olmuştur. Yukarı Sebil Köyü nün yaslandığı Dağın ismi de tıpkı Devletin temelinin atıldığı Bilecikteki Dağ ile aynı ismi taşıyan Karacadağ dır.Yılmaz hakbilenin Haymana ya daha sonra yerleşen Şıhbızın kürtleri ile de kız alışverişi yapılmak suretiyle kültür çeşitlenmiştir. köyde konuşulan dil aslen öz osmanlıca olup kürtçenin de etkisi ile biraz farklılaşım göstermiştir. ki başka yöre kürtçeleri ile uyuşmayıp özerk bir dil olması da bu sebepledir. Köy içerisin de birkaç sülale vardır. Ancak Kız alıp verme ile akrabalık bağı kurulmuştur. Bu köy insanı birbirine çok tutkun olup birbirlerine daima destek olular. Ancak Neslin birbirinden kopması ve Sülale büyüklerinin birleştirici ve gençleri birbirlerine tanıtıcı organizasyon yapmaması ile kopukluklar başlamıştır. Köy Ankara ve Yurt dışına göç vermekle beraber, köye tekrar dönüş başlamıştır. Ancak bayramlarda, düğünlerde ve cenazelerde birbirine çok bağlı olan köy insanları biraraya gelirler. yapılan takribi tahminlere göre bu köy insanlarının Ankara daki hane sayıları 10.000 gibi muazzam bir sayıyı bulmaktadır. Ancak bunları bir araya getirecek bir çalışma bir organizasyon hala yapılmamaktadır. Bu köye yolu düşenler hala Anadolu nun muazzam miafirperverliği ve Ahi lerin derin hoşgörüsünü hissederler. Köyün 18 km kuzey batısında olan Kutlu Cami Anadolu Selçuklularından kalan Tarihi bir Cami dir. Ancak sırrı olduğu söylenip, çatısının kapanamaması dolayısı ile kullanılmamaktadır...

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim olup yazın kurak ve sıcak, kışın soğuk ve yağışlı geçer. Çevresinde ormanlık arazi olmayıp, bozkır hakim olduğundan mevsim geçişleri kendini sert hissettirir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 540


1997 -

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyonu da vardır PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]