Durupınar, Haymana

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Durupınar
—  Köy  —
Ankara in Turkey.svg
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
İl Ankara
İlçe Haymana
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 812
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 312
İl plaka kodu 06
Posta kodu 06860
İnternet sitesi: [2]

Durupınar, Ankara ilinin Haymana ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün eski ve çevrede bilinen adı TOTAK'tır.Totak ismi mevlüt oglu mehmet tarafından degiştirilmiştir Durupınar köyüne ilk ayak basan kişi Sülü Dede'dir. Sülü Dede'nin yanı sıra onun kardeşi ve yabancılar da gelmiştir. Bu kişilerin buraya gelme amaçları, savaşlardan korunmaktır. Çünkü iç taraflar daha güvenlidir. Ayrıca bu köyden Kurtuluş Savaşı'nda da bahsedilmektedir. En son bu köye varan Yunanlar, buradaki hayvanları köylüden zorla alarak beslenmişlerdir. Köylüye herhangi bir zarar vermemişlerdir. Ayrıca Kurtuluş Savaşı'nda yararlılıklar gösteren Müslüm Kayabaşı da bu köydendir. Kendisi İzmir cephesinde savaşmış ve Irak cephesinde ilk savaşanlardandır.

Ayrıca bu köye Atatürk ve İsmet Paşa gelmişlerdir. Kurtuluş Savaşı'nda yararlılıklar gösteren kahraman Müslüm Kayabaşı bu köylüdür. Kendisi gazidir. Çanakkale, Irak ve Sakarya cephelerinde savaşmış, İzmir'in kurtuluşunda ilk giren askerlerdendir. Kardeşi Osmanoğlu Bekir, Çanakkale'de öldü.

Köyde bulunan kabilelerden İskovlar Kabileside vardır.Kabilenin ilk adı Kadıoğlu Kabilesidir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Durupınar köyü halkı misafirperverdir ve çevrede en çok bu özelliği ile tanınır. Köyde halen odalar vardır (misafirhane). Köye gelen misafirler, satıcılar ve işçiler burda kalır ve yemekleri oda sahibi veya köylülerce karşılanır. Ayrıca, cenaze olduğu zaman, cenaze sahibine mezar kazdırılmaz. Onun yerine mezar kazılır. Dışarıdan geldikleri için bir hafta, sabah-öğle-akşam yemekleri köy halkı tarafından getirilir. Onlara bu acı günlerinde böyle yardımcı olarak acıları hafifletilir. Cenazenin 7. ve 40. günlerinde hatim ve mevlüt okunarak yemek verilir.

  • Düğünlerde örf ve adetlere uygun, davul-zurna çalınır.
  • Hac uğurlamalarında hacı aşı (yemeği) verilir. Bu sayede halk birbirine haklarını helal ederler.

Durupınar köyünün yetiştirdiği, devletine milletine yüksek kademelerde hizmet etmiş çok sayıda insan vardır.

Köyde yok olmaya yüz tutan "oda" geleneği son yıllarda canlandırılmış ve günümüzde hemen her ailenin bir odası bulunmaktadır. Bu odalarda, köye dışarıdan gelen herkes ağırlanır ve istediği kadar konuk edilir. Ayrıca düğün ve bayramlarda erkekler arasındaki tebrikleşme bu odalarda olur. Odaların bir kapısı avluya, diğer kapısı ise sokağa bakar. Bu örneğe en uygun oda, şu anda Celal Dağlı'ya ait olandır. Her kabile kendine oda yaptırmış ve eski günlerin tadını ve bereketini günümüze taşımıştır.

Durupınar köyü eski yerleşim yerleri üzerine kurulmuş ve tarih kokmaktadır. Pek çok kişi, kazı yaparak kıymetli eşyalar bulmuşlardır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Arazisi küçük bir ovayı anımsatmaktadır. Ankara iline 90 Km., Haymana ilçesine 39 Km. uzaklıktadır. Gölbaşı ilçesine 70 Km. uzaklıktadır. Köyün coğrafi özelliği, dağların eteklerinde kurulu şirin bir köy olmasındadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyden göç oranı çok fazladır.

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 900
2000 812
1997 -

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Köyde 3 adet bakkal bulunmaktadır. Bir adet kahvehane, 2 adet demirci dükkânı, 1 adet un fabrikası bulunmaktadır. Haymana'ya ulaşım cuma günü; Ankara'ya ise, pazar ve cuma hariç, her gün otobüs ile sağlanmaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]