Ataköy, Haymana

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Ataköy
—  Köy  —
Ankara in Turkey.svg
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
İl Ankara
İlçe Haymana
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 891
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 312
İl plaka kodu 06
Posta kodu 06860
İnternet sitesi: http://www.yerelnet.org.tr/koyler/koy.php?koyid=235678

Ataköy, Ankara ilinin Haymana ilçesine bağlı bir köydür. Köyde yaşayanlar Osmanlı devleti zamanında Doğu Anadolu'nun çeşitli illerinden göç etmişlerdir.

İ lk yerleşim yerleri bu günkü Ankara'nın dikmen vadisi şeklindedir. Ancak güneyde sıcak su olduğu bilgisi üzerine vaililikten alınan izin ile bu günkü Haymana Ataköy"e yerleşmişlerdir.

Köyde 1795 yılından kalma Hacı Ömer Ağa camii mevcutttur. Ayrıca Kurtuluş Savaşı'nın Mangal Dağı civarında geçmesi nedeni ile savaşın önemine binayen köyün ileri gelen ağalarından Hacı Ömer Ağa'ya ordu komutanının talebi üzerne savaşta askerlerin erzak ihtiyacını karşılamak üzere 500 büyük ve küçük baş hayvan yardımında bulunulmuştur. İlçenin kalkınması için 300 altın civarında Haymana ilçesine bağışta bulunmuş olduğu şeklindeki söylemler yörenin büyükleri tarafından nesilden nesile aktarılmaktadır. Köyün ilk ismi Kaltaklı'dır. "Atın eğeri" anlamını taşıyan bu isim altında köyde yapılan şenliklere çok sayıda köy ağasının katılması yatmaktadır. Ancak bu isim günümüzde farklı bir anlamda kullanıldığı için köylülerin isteği ile kurtuluş savaşındaki önemine hitaben "Ataköy" olarak değişmiştir. Halkın büyük kısmı çiftçilikle uğraşmaktadır. Yurtdışında çeşitli ülkelerde yaşayan çok sayıda kişi bulunmaktadır. NOT:1980 YILINDA KÖYÜN ADI KALTAKLI İDİ. VE BUNU O ZMAN MUHTAR OLAN SAYIN AMCAM YAKUP ÖZTÜRK TARAFINDAN DEĞİŞTİRİLLDİ.VE KENDİSİ 36 SENE OTOBÜSCÜLÜK YAPTI.KENDİSİNE TEŞEKKÜR EDİYORUM MURAT ÖZTÜRK......

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Ankara iline 108 km, Haymana ilçesine 34 km uzaklıktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 1500
2000 1255
1997 - 814
    • 2012/2044********

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

((ataköy))))99