Yeşil Yol (film)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Yeşil Yol
The Green Mile

Film Afişi
Yönetmen Frank Darabont
Yapımcı Frank Darabont
David Valdes
Senarist Roman: Stephen King
Uyarlama: Frank Darabont
Oyuncular Tom Hanks
David Morse
Michael Clarke Duncan
Barry Pepper
Bonnie Hunt
Müzik Thomas Newman
Dağıtıcı Warner Bros.
Yapım yılı 1999, ABD
Süre 188 dakika
Dil İngilizce / Fransızca
Bütçe 60 milyon Amerikan Doları

Yeşil Yol (orijinal ismiyle The Green Mile) 1999 yapımı dram filmidir. Yönetmeni ve senaristi Frank Darabont'tur. Film Stephen King'in aynı adlı romanından uyarlanmıştır.

Film, En İyi Film Akademi Ödülü, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Akademi Ödülü, En İyi Uyarlama Senaryo Akademi Ödülü ve En İyi Müzik Akademi Ödülü'ne aday gösterilmiştir.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Oldukça iri yarı biri adam olan John Coffey, iki küçük kızı öldürmek suçundan idama mahkûm olmuştur. Ürkütücü görünümünün aksine oldukça ince ve karmaşık bir iç dünyası olan Coffey, bazı doğa üstü güçlere sahiptir. Hapishanenin infaz odası baş gardiyanı Paul Edgecomb'un ona gerçekten suçlu olup olmadığını sorması ile birlikte aralarında bir diyalog başlar. Hasta olan Edgecomb'un Coffey'in güçleri sayesinde iyileşmesiyle olaylar gelişmeye başlar. Coffey, doğa üstü gücü sayesinde kendi içine çektiği hastalıkları ağzından serbest bırakarak hayatına devam edebilmektedir. Edgecomb'in, Coffey'in bu gücünün farkına varmasıyla Coffey'e olan düşünceleri tamamen değişmeye başlar. Coffey bu gücü sayesinde mucizeler yaratmaktadır ve Edgecomb bu mucizenin yaşamaya devam etmesi gerektiğini düşünmektedir.[1].

Çekimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Çekimlerin yapılacağı mekân olarak, şimdilerde artık kullanılmayan Tennessee Eyalet Hapishanesi karar kılınmıştır. İnfazların yapıldığı elektrikli sandalyenin tasarımı yapılırken New York`taki Sing Sing hapishanesindeki gerçeğinden yararlanmıştır.

Kadro[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyuncu Rol
Tom Hanks Paul Edgecomb
David Morse Brutus 'Brutal' Howell
Bonnie Hunt Jan Edgecomb
Michael Clarke Duncan John Coffey
James Cromwell Hal Moores
Michael Jeter Eduard 'Del' Delacroix
Graham Greene Arlen Bitterbuck
Doug Hutchison Percy Wetmore

Filmle İlgili Yorum ve Görüşler[değiştir | kaynağı değiştir]

Film eleştirmenlerce iyi bir Stephen King romanı adaptasyonu olarak nitelendirilmiştir[2]. Romandan çok az bir bölüm çıkarıldığından üç saatlik uzun bir film olmuştur.

Film, IMDb'de (İnternet Film Veritabanı) Şubat 2014 itibariyle yaklaşık  492.188 kişinin oyu ile 10 üzerinden 8,5 ortalama puanla en iyi 250 film listesinde 45. sıradadır.

Notlar ve Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Boxofficemojo.com Hasılat Detayları
  2. ^ Film Eleştirileri (İngilizce)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]