The Walking Dead (dizi)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
The Walking Dead
"The Walking Dead", kalın siyah fontu
Format Drama dizisi
Tür Kıyamet kurgusu
Drama
Korku[1]
Yaratan Frank Darabont
Oyuncular Andrew Lincoln
Jon Bernthal
Sarah Wayne Callies
Laurie Holden
Jeffrey DeMunn
Steven Yeun
Chandler Riggs
Norman Reedus
Lauren Cohan
Danai Gurira
Michael Rooker
David Morrissey
Melissa McBride
Scott Wilson
Michael Cudlitz
Emily Kinney
Chad Coleman
Besteci Bear McCreary
Ülke Amerika Birleşik Devletleri
Dili İngilizce
Sezon sayısı 5
Bölüm sayısı 55 (Bölüm listesi)
Prodüksiyon
Yönetici yapımcı Frank Darabont
Gale Anne Hurd
David Alpert
Robert Kirkman
Charles H. Eglee
Glen Mazzara
Mekân Atlanta, Georgia
Sinematograf David Boyd
Rohn Schmidt
Gösterim süresi 42-45 dakika
66 dakika (2 bölüm)
Yapım şirketi AMC Studios
Circle of Confusion
Darkwood Productions
Valhalla Motion Pictures
Dağıtıcı firma AMC
Fox International Channels
Yayın bilgileri
Kanal AMC (Orjinal yayın.)
FX (Amerika yayınından bir gün sonra.)
Ses formatı Dolby Digital 5.1 (DVD)
Dolby TrueHD 5.1 (Blu-ray)
Dolby TrueHD 7.1 (Blu-ray)
Yayın tarihi 31 Ekim 2010 (2010-10-31) – günümüz
Durumu Yayında

The Walking Dead, Frank Darabont tarafından geliştirilen Amerikan televizyon dizisi. Robert Kirkman, Tony Moore ve Charlie Adlard 'ın aynı adlı çizgi romanına dayanmaktadır. Dizinin başrolünde, komadan uyandığında George A. Romero'nun korku filmlerindeki zombileri andıran et yiyen "aylaklar"ın dünyaya egemen olduğunu fark eden şerif yardımcısı[2] Rick Grimes rolüyle Andrew Lincoln yer almaktadır. Ailesini bulmak için yola koyulur ve yol boyunca diğer birçok sağ kalan kişiyle karşılaşır.

The Walking Dead'in prömiyeri 31 Ekim 2010 tarihinde Amerikan televizyon kanalı AMC'de yapıldı.[3] 2010'nun Kasım ayının ilk haftasında Fox International Channels'da uluslararası gösterimi yapıldı.[4] Aldığı eleştiriler sonucu AMC, 16 Ekim 2011'de başlayan ve on üç bölümden oluşan ikinci sezonun çekilmesini istedi..[5][6] İkinci sezonun iki bölümü yayınlanmışken AMC, dizinin üçüncü sezonunun çekileceğini ve 14 Ekim 2012'de üçüncü sezonun başlayacağını duyurdu.[7] 21 Aralık 2012 tarihinde ise AMC, dizinin dördüncü sezonda devam edeceğini açıkladı.[8]

Dizi, oldukça iyi eleştiriler aldı[9][10] ve En İyi Televizyon Dizisi dalında bir Altın Küre ile bir Writers Guild of America ödülüne aday gösterildi.[11][12] Dizi ayrıca bir kablo televizyon kanalı dizisi olarak çeşitli rekorlar kırarak güçlü bir Nielsen reytingi elde etti ve üçüncü sezonun prömiyeri 10.9 milyon kişi tarafından seyredilerek tarihteki en çok izlenen kablo drama dizi olmayı başardı.[13]

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

The Walking Dead, aynı adlı çizgi roman serisine dayanmaktadır.Yayılan bir hastalık sonucu zombilerin ortaya çıkışı sonrasında yaşam mücadelesi veren bir küçük grubunun hikâyesini ele almaktadır..[14] Hikâyenin çoğu, Atlanta metropol bölgesi ile Georgia çevresindeki kuzey kırsal bölgelerde geçmektedir. Yaşayan herhangi bir canlıyı yakalayıp yiyen ve insanları ısırarak onları da kendileri gibi yapan "aylaklar" (dizide zombiler bu adla anılmakta) sürüsünden uzakta aradıkları güvenli yerler bu kırsal bölgelerde geçmektedir. Konu, yaşam mücadelesi verenler grubun zombi sürüsüne karşılık hayatları ile kendi insanlıklarını dengelemeye çalışmaları, gruptaki üyelerin öldürülmeleri ile başa çıkmaları, tanıştıkları ve çoğu tehlikeli ya da yırtıcı olan başka insanlarla uğraşmaları gibi ikilemleri ele almaktadır.

Grubun lideri, zombi salgını öncesi şerif yardımcısı[2] olan Rick Grimes'tır. Grup her fırsatta grubun dinamiğini etkileyen/değiştiren yürüyen zombilerin korkusu ile yüzleşmektedir.

1. sezon (2010)[değiştir | kaynağı değiştir]

Dizi, terk edilmiş ve oldukça hasar görmüş bir hastanede şerif yardımcısı Rick Grimes'ın komadan uyanmasıyla başlamaktadır. Hastaneden ayrılmasıyla kıyamet sonrası dünyanın zombiler (ya da dizide anıldıkları adla "aylaklar") tarafından istilâ edildiğini fark eder. Rick ayrıca karısı ve oğlunun ortadan kaybolduğunu görür. Kurtulan bir adamın söyledikleri sonrası kendini silahlandırarak CDC'nin güvenli bölgenin karantina altına alındığını söylediği Atlanta, Georgia'ya doğru yola çıkar. Atlanta ulaştıktan sonra şehrin aylaklar tarafından istilâ edildiğini fark eder.

Şehir dışında birkaç kilometre ötede, Rick'in eşi Lori ve oğlu Carl, Rick'in iş arkadaşı ve en yakın dostu Shane Walsh'le birlikte aylaklardan gizlenmektedirler. Shane, ayrıca Lori'ye aşıktır. Aylaklardan kurtulanlardan oluşan küçük bir grupla birlikte bir kamp oluşturmuşlardır. Grubun üyeleri tarafından Atlanta'dan kurtarılan ve Lori ile Carl'la yeniden birleşen Rick, Shane'den komutayı devralır. Bir grup aylak, kampa saldırır ve gruptaki birçok kişiyi öldürür. Kalanlar, CDC'den yardım almak için kampı terk ederler.

CDC'deki tek personel olan Dr. Edwin Jenner, enfeksiyon için yaptığı araştırmaların bir sonuç vermediğini ve uzun bir süredir kimseyle iletişim kuramadığını ifade eder. Acil durum jeneratörlerindeki yakıt eksikliği kısa sürede binanın güvenlik protokollerini başlatır böylece tesisin yok olması ve ölümcül hastalıkların yayılmasını önlemek için tasarlanmış bir patlama meydana gelecektir. Rick'in grubundan Jenner ile Jacqui, orada kalmaya ve mücadelelerine son vermeye karar verirler. Dr. Jenner, Rick'in kulağına bir şeyler fısıldar ve grup, CDC patlayarak yanıp kül olmadan kaçıp kurtulur.

2. sezon (2011–2012)[değiştir | kaynağı değiştir]

İkinci sezon, Rick ile grubunun CDC'den kaçmasıyla başlar. Fort Benning'in bir sonraki hedefleri olarak seçip oraya gitmeye karar verirler. Yolda ilerlerken Interstate 85 üzerinde terk edilmiş araçların oluşturduğu bir trafik sıkışlığıyla karşılaşırlar. Grup, araçları yağmalar ancak büyük bir aylak sürüsünün yaklaşmasıyla gizlenmek zorunda kalırlar. Bir aylak, saklandığı yerden çıkartarak Carol'ın kızı Sophia'yı kovalamaya başlar ve bir başka aylakla Sophia'nın ormana doğru kaçmasına neden olur. Rick, kızı bulur fakat aylakları geri çekmeye çalışırken onu kaybeder. Sophia'yı aramaya çalışırken kalan grupta kişilerarası ilişkiler yaşanır. Carl, ilk arama sırasında yanlışlıkla Otis adında bir avcı tarafından vurulur. Carl'a yardım etmek için Otis, Rick ile Shane'i Hershel Greene adlı bir veterinerin sahibi olduğu büyük ve izole edilmiş bir çiftliğe götürür; Shane'e tıbbi malzemeleri bulmak için yardımcı olur fakat Shane, Otis'i bacağından vurarak onu aylak sürüsüne kurban verir. Gruptakiler, çitfliğe taşınır ve Carl, kurtarılır. Çiftlikte kaldıkları esnada Daryl, Sophia'yı bulmak için uğraşır ve böylece Carol'a yakınlaşmaya başlar. Rick'in grubu, Hershel'ın ailesiyle bir arada yaşamaya çalışır fakat tehlikeli sırlar ile liderlik mücadeleri gerginliklerin yükselmesine neden olur. Lori'nin hamile olduğu ortaya çıkar (babası kim olduğu bilinmiyor) ve Gleen, Hershel'ın kızlarından biri olan Maggie ile romantik bir ilişkiye başlar. Glenn ayrıca ahırın aylaklarla dolu olduğu ve bunlardan bazılarının Hershel'ın ailesi olduğunu öğrenir. Shane'in aylakları öldürmesinden sonra Sophia, ahırdan en son çıkar ve bir aylak olmuştur. Rick, isteksizce onu öldürür.

Ahırın kapatılmasından sonra grubun birbiriyle olan bağı sınanır. Carol, kızı Sophia için acı çeker ve Daryl, grubun geri kalan kısmından kendini uzağa çeker. Hershel, ailesi için yas tutar ve Rick ile Glenn tarafından bir barda içerken bulunur. Bardayken aylaklardan kurtulan iki kişiyle karşılaşırlar. Durum hızla ters bir hâl alır ve Rick, silahıyla iki adamı da öldürür. Ölenlerin grubu kısa bir süre sonra oraya gelir ve Rick, Hershel ile Glenn'e ateş ederler. Oluşan gürültü kalabalık bir aylak grubunu oraya toplar. Rick'lere saldıranlardan biri olan Randall, yaralanır ve kendi grubu tarafından orada bırakılır. Rick ile arkadaşları, onu çiftliğe götürürler fakat Randall'ın kendi grubunu daha sonradan çiftliğe getirebileceğini fark ederler. Rick'in grubu onunla ne yapacağını görüşürken Dale ölümcül bir şekilde bir aylak tarafından yaralanır ve Daryl, Dale'e ötanazi yapması konusunda baskı görür. Grup daha sonra, Shane'in gizlice ormanda bıraktığı ve öldürdüğü Randall için bir arama yapar. Daryl ile Glenn onu bir aylak olarak bulurlar ardından onu öldürürler. Daryl, Randall'ın aylaklar tarafından ısırılmış ya da tırmalanmış olması fikrine karşıt olarak Randall'ın ayılmasının sebebi olarak kırık boynu olduğu sonucuna varır. Bu arada, Shane ve Rick birbirleriyle karşı karşıya gelir — eski plana göre sahte aramaya çıkarak Rick'i öldürecektir. Rick, Shane'i öldürür. Carl, Shane'in bir aylak olduğu zamanda gelir ve ateş ederek onu öldürür.

Silah ateşi oldukça kalabalık bir aylak sürüsünün dikkatini çeker ve hızlıca çiftliğe giderler. Art arda yaşanan çatışma ve kaçış esnasında Jimmy ile Patricia, aylaklarca yenilir; Andrea ise geride yalnız başına bırakılır. Andrea, tek başına yaşam mücadelesi vererek aylaklardan kurtulmaya çalışır ve kolları kesik iki aylağı zincirleyen kapşonlu bir kadın (Michonne) tarafından kurtarılır. Gruptan kalanlar tekrar bir araya gelir ve benzinin bitmek üzere olmasından dolayı kamp yakmak zorunda kalır. Randall'ın başını gelenleri öğrendikten sonra Rick, ilk sezon sonunda Jenner'ın ne fısıldadığını açıklar: yaşayan herkes, aylak virüsü taşımaktadır. Aynı akşamın sonuna doğru Rick'in liderliği tartışılır ve final sahnesinde kamera büyük bir hapishaneye çevrilir.

3. sezon (2012–2013)[değiştir | kaynağı değiştir]

3. sezonun başlangıcında grubun çiftlikten kaçması üzerinden aylar geçmiştir ve Lori'nin hamileliğinde son günlerdir. Grup daha sıkı ve disipli bir hâle gelmiştir. Aylaklarla dolu bir hapishaneyi temizleyerek orada kalmaya başlarlar. Malzeme ararken Hershel bir aylak tarafından ısırılır ve Rick, Hershel'ın bacağını kesmek zorunda kalır. Hemen ardında hapishanede kalan bir grup mahkûmla karşılaşırlar. Yemek karşılığı Rick ile grubu, mahkûmların olduğu hücreyi aylaklardan temizlerler. Bir aylak saldırısıyla grup ayrılır. T-Dog, mücadele ederken ısırılır ve Carol'ın kaçması için T-Dog kendini feda eder. Fakat Carol, sonrasında ortadan kaybolur. Lori doğum sancısı çeker ve Maggie, mecburen sezaryen yaparak bebeği kurtarır fakat Lori ölür. Carl, silah çekerek annesini öldürmek zorunda kalır. Üzücü birkaç gün sonra Carol, Daryl tarafından bulunur. Carl ile Rick, bebeğe Judith adını verir.

Bu arada, Michonne ile Andrea, aylaklara karşı güvenli bir yer olan Woodbury adlı kasabaya götürülürler. Burada kasabanın lideri olan Vali ile tanışırlar. Ayrıca Daryl'in abisi Merle Dixon'ın da bu kasabada kaldığını öğrenirler. Michonne, anında Vali'den şüphelenir ve yerleşmeyi reddederek ayrılmaya karar verir fakat Andrea, onunla gitmeyi reddeder. Merle'den Michonne'ın öldürülmesi emredilir fakat Merle, Michonne'ı sadece yaralayabilir. Ardından marketten çıkan Maggie ile Gleen'i ele geçirerek kasabaya götürür. Kaçırılma olayını gören Michonne, hemen hapishaneye gelerek olanları anlatır. Grup üyelerini kurtarmak isteyen Rick, Daryl ve Oscar'ı Woodbury'e götürmede yardımcı olur. Glenn ile Maggie kurtarılır fakat mahkûmlardan biri olan Oscar, çıkan çatışmada öldürülür ve Daryl, yakalanır. Michonne, orada kalır ve Vali'yi öldürmeye teşebbüs eder; sadece Vali'nin odasında küçük bir odada zincirlenerek tutulan Vali'nin aylak kızı Penny'i öldürebilir ve Vali ile olan boğuşmada Vali'nin gözüne bir cam parçası batırır. Daha sonra, Vali kasaba halkını toplayarak Merle'in bir hain olduğunu bildirir ve halkın Merle ile kardeşi Daryl'in kaderini belirmesi için ikisini meydana çıkarır. Daha sonra Rick ve diğerleri Daryl'i kurtarmak için geri döner gaz bombası atarak meydana girerler. Daryl ve Merle'ü kurtarırlar. Woodbury'den uzaklaştıktan sonra Merle'ü gruba alıp almamakla ilgi bir tartışma yaparlar ve gruba almamaya karar verirler. Daryl , Merle yoksa bende yokum der ve gruptan ayrılırlar fakat daha sonra tekrar geri dönerler. Vali, Michonne'dan ve gruptan intikam almak istiyordur bu yüzden hapishane grubuna karşı savaş açar. Rick ve Vali görüşmeler yaparlar görüşme sonunda Rick'ten eğer savaş istemiyorsa Michonne'u vermesini ister(Yinede grubu öldürecektir.) Rick'e düşünmesi için 2 gün verir ve aynı yerde buluşmalarını söyler. Rick grupla düşünür ve redderler. Merle başta reddeder ama sonra Michoone'u bağlayıp götürmeye başlar yolda bir araba bulur ve Michonne'u serbest bırakır. Daha sonra teybin sesini sonuna kadar açar. Aylakları etrafına toplar ve arabayı Rick ile Valinin buluşması gereken yere sürer böylece valinin grubundan 8 kişinin ölmesine sebep olur. Vali onu vurur. Merle dönüşür sonra Daryl onu görür ve onu ağlayarak öldürür.

Hapishanede ise Carl, Tyreese adlı bir adamın liderliğini yaptığı bir grup ile karşılaşır ve gruba yardım ederek onlara kalabilecekleri bir hücre verir. Ancak Carl, bu yeni gruba karşı ihtiyatlı yaklaşır ve babası gelene kadar grubu esir alır. Rick gruba başta temkinli yaklaşır ama Hershel onu ikna eder. Tam o sırada Rick, hayali olarak Lori'yi görür ve ona gitmesini söyler. Herkes bunu gruba söylediğini sanar ve grubu gönderir. Bu grup daha sonra Woodbury'e gider ve Vali tarafından içeri alınırlar. Vali onların hapishane grubuna karşı savaşmalarını ister. Gruptan Sasha ve Tyreese bunu reddedip biz insan öldürmeyiz . Geride kalıp burada kalanları koruruz derler. Valide bunu kabul eder. Vali savaşabilecek herkesi toplayıp hapishaneye doğru yola çıkar. Hapishaneye hiç sorunsuz girerler çünkü kimse yoktur. Hapishanenin ortasına kadar geldiklerinde sesler duymaya başlarlar ve dışarı çıkarlar. Pusuya düşmüşlerdir. Rick ve grubu onlar ateş etmeye başlar onlarda geri çekilir. Carl kaçan birini ormanda yakalar ve silahını bırakmasını söyler adam tam silahını bırakırken Carl onu boş yere öldürür. Yolun ortasında Vali grubu durdurur ve geri dönmelerini emreder. Onlar Buna değmez deyince vali onları kurşuna dizer. Ama içlerinden Karen saklanarak kurtulur. Rick ve grubu onların peşinden gidince olanları görürler. Karen onlara olanları anlatır. Daha sonra Woodbury halkı hapishaneye taşınır.

4. Sezon (2013-2014)[değiştir | kaynağı değiştir]

Sezon Woodbury halkının taşınması ile başlar. Hapishane artık düzenli ve tam anlamıyla yaşanılacak bir yere dönüşmüştür. Ayrıca Vali'de yoktur. Hiçbir sorun olmadan 3 ay boyunca yaşamışlardır ve bir arama sırasında da kayıplar verilmiştir. Carol ise gizlice çocuklara silah kullanma eğitimi vermektedir ve bunu Carl görür. Hapishanede normal devam eden hayat gece hastalanan Patrick ile kabusa döner. Bir anda yere düşüp hayatını kaybeden Patrick dönüşür ve hapishanede dehşet saçar. Bu karmaşada bir hastalık olduğu tespit edilir ve birkaç kişi daha bu hastalığa yakalanır. Rick ve diğerleri, herkesin güvenliği için onları insanlardan uzakta hapishanenin bir köşesine götürür. Tyreese ise Karen ile ilişki yaşamaktadır, onu ziyaret etmek için gittiğinde onu yakılarak öldürüldüğünü ve bahçeye atıldığını görür. Şok geçiren Tyreese sakinleştirmek istenilsede daha kötü olur ve Rick ile kavga eder. Sonunda Rick bunu yapanı bulacağına dair söz verir. Hastalığa çoğu kişi yakalanır ve bunlardan biri de Glenn'dir. Hapishanedeki doktor da hastalığa yakalanınca Hershell tedavi etmeye başlar. Büyük bir uğraş veren Hershell insanları kurtarmak için her şeyi yapar ancak hapishanedeki ölümler gün geçtikçe artmaktadır. Rick ise Carol'dan şüphelenmeye başlar ve sonunda cesaret edip bir arama sırasında ona sorar. Carol hastalığın yayılmaması için onları yaktığını söyler. Rick onunla artık yaşayamayacağını söyleyerek onu kovar ve erzak dolu bir araba ile onu gönderir.

Tüm bunlar yaşanırken Vali gözükür. Önce arkadaşları ile katliam yaptığı yerden uzaklaşır ve çadır kurarlar. Vali sabah uyandığında onların kaçtığını görür. Bir tıra binip Woodbury'e girer. Orası zombilerle dolu bir yere dönüşmüştür. Vali bundan sonra kendini yollara vurur. Öylece giderken camdan bir kız çocuğu görür ve onu kızına benzetir. İçeri girer ve orada bir ailenin yaşadığını görür, kızda onların çocuğudur. Vali onlardan bir günlüğüne kalmasını için istekte bulunur. Kabul edilir ve orada kalır. Kızların babaları yaşlı adamın ise nefes alabilmesi için tüpe ihtiyacı vardır. Vali aylakların olduğu yere girip tüpü getirir ancak o sırada da adam aylağa dönüşmüştür. Vali ailesinin gözü önünde dönüşen adamı öldürür. Şok geçiren aile önce kızsada Valiye sonra hak verirler. Ona güvendikleri için ve kaldıkları yerinin riskli olmasından dolayı Vali'nin teklifini kabul edip yola çıkarlar. Vali küçük kıza çok bağlanmıştır onu koruyacağına dair söz verir. Bu sırada kızın annesi ile de ilişki yaşamaya başlayan Vali, kaçan arkadaşları ile karşılaşır. Onlar bir kampta kalıyorlardır ve kimseye Vali'nin yaptığını anlatmayıp kampa alırlar. Vali önce liderlerini ve sonra da Woodbury'deki arkadaşlarını öldürür ve bir yalan uydurur. Kamptakiler inanırlar ve Valiyi lider yaparlar. Vali bazılarını alıp aramaya çıkar, bu arama sırasında bir kamp daha görürler ancak öldürmezler. Dönüşte grubun tamamının ölmüş olduklarını görüp silahlarını ve erzaklarını alıp geri dönerler. Vali bu olayı anlatıp hapishanedekilerin ne kadar kötü ve tehlikeli olduklarını söyler. Ayrıca onları beraber olup hapishaneden atarsak orada güvenle kalabileceklerini söyler. Kamptakileri kandırıp ikna eden Vali, hapishaneyi izlemeye başlar. Bu sırada Hershell ve Michonne'u kaçırır. Hapishaneyi basan Vali'yi ikna etmeye çalışan Rick başarısız olur ve Vali Hershell'i öldürür. Savaş başlar. Maggie otobüse insanları toplar ve oradan uzaklaştırır Glenn'de oradadır. Maggie, Beth'e de binmesini söyler ancak Beth onu aramak için binmez. Bu sırada Vali Rick'i öldürmek üzeredir. O sırada Michonne kılıcıyla Valiyi etkisiz hale getirir sonra Vali, sevgilisi tarafından vurulur ve ölür. Grup dağılır.

Grup dağılmıştır. Rick yaralıdır. Carl ile Rick güvenli bir yer arıyorlardır. Bir evde geçici süre kalmaya karar verirler. Carl ise Rick'e sinirlidir ve ona bağırır. Ancak sonra yaptığı yanlışın farkına varar. Rick'in yaralı olmasından dolayı Carl dışarı çıkar ve az kalsın aylaklar tarafından ölecektir. Michonne ise izlere bakarak Rick'leri bulmaya çalışmaktadır. Sonunda onları bulur. Öte yandan Daryl ile Beth de yoldadırlar. Beth babasını da kaybetmesinden dolayı çok sinirlidir ve ilk kez içki içmek istemektedir. Daryl ile bir yere gidip içki içip anılarını anlatırlar bu onların yakınlaşmasını sağlar. Daha sonra geri kalan içkilerlerle o evi yakıp ordan uzaklaşırlar. Diğer tarafta da Maggie Bob ve Sasha ile birliktedir ve Glenn'i bulmak istemektedir. Kendini tehlikeye atmak uğruna ölü ya da diri Glenn'i bulmak istemektedir. Bob ise çatışma sırasın da yaralanmıştır. Onlar Glenn'i bulmanın tehlikeli olacağını söyler. Ama Maggie dinlemez ve kaçar. Arkasından giden Bob ile Sasha ise ilişki yaşamaya başlar. Maggie yolda güvenli bir yer olduğu yazılan bir tabela görür. Ve oraya Glenn'inde gitmiş olabileceğini düşünerek oraya gider. Bir aylağın kanından bir uyarı yazısı yazar. Bunu gören Bob ve Sasha'da peşinden gider ve onu bulurlar. Beraber Terminus'a doğru yol alırlar. Glenn ise o Maggie'yi aramaktadır ve Hapishane'de Vali'nin sevgilisinin kardeşi Tara ile karşılaşır. Yaptıklarından dolayı Glenn'e yardım etme kararı alır. Bu sırada hastalığından bayılan Glenn uyandığında bir kamyondadır. O bayıldığında eskiden ordudan olan asker Abraham Ford ve arkadaşları oradan geçiyorlardır. Ve bilim insanı arkadaşı Eguene 'yi Washington'a yetiştirmeye çalışıyorlardır. Ayrıca Egune virüsün sebebini bildiğini iddia etmektedir. Eguene kamyonun benzin deposunu patlatır ve araçsız kalırlar. Araç bulana kadar Glenn ve Tara ile hareket ederler. Glenn o yazıyı görür ve o da Terminus'a gitmeye karar verir. O sırada bir köprü de Maggie'nin olabileceğini düşünrek içeri girer ve orada da Maggie ile karşılaşırlar hep beraber Terminus'a giderler. Daryl ile Beth yine yollardayken bir evde konaklarlar ve aylakların saldırılarına uğrarlar. Bu sırada Beth Kaçırılır ve Daryl yolda karşılaştığı bir ekip ile hareket etmeye başlar. Bu ekip Rick'lerin kaldığı eve girmiş ve o sırada kaçmaya çalışan Rick'i bir arkadaşları görmüştür Rick adamı öldürüp oradan kaçmıştır. Onlarda intikam için Rick'in peşindedirler onlara Daryl katılır ancak bu olaydan haberi yoktur. Terminus tabelasını Rick'lerde görmüşlerdir ve onlarda oraya gidiyorlardır. O sırada ekip tarafından yakanılırlar ve Rick liderleri Joe'in boğazını koparak öldürür. Daryl sonunda gerçeğin farkına varar ve Rick'lerle Terminus'a gider.Orada tuzağa düşen Rick'ler bir vagona kapatılırlar ve burada Glenn'lerle karşılaşırlar.Öte yandan Tyreese Judith'i ve Lizzie ile Mika adındaki küçük kızları alarak yollardadır. İmdadına Carol yetişir. Ve olanları öğrenir onlarda Terminus tabelasını görürler ve gitmeden önce bir evde dinlenmeye karar verirler. Lizzie akıl sağlığı yerinde olmayan bir kızdır. Ve aylaklara başka bir gözle bakmaktadır. Bu yüzden kardeşi Mika'yı öldürür. Ve Carol ile Tyreese onu öldürmeye karar verirler. Carol üzüntü içinde onu öldürür.Sonrasında Tyreese'a Karen ve diğerini yaktığını itiraf eder. Tyreese Şimdilik affeder ve Judith'i de alarak Terminus'a yola çıkarlar.[15]

5. Sezon (2014-2015 )[değiştir | kaynağı değiştir]

Rick ve grubu, esir tutulduklar Terminus'a aylakların yaklaşmasını önlemek amacıyla biraz uzakta bulunan bir kulübede havai fişek patlatırken gruptan bahseden ve dalga geçen bir Terminus üyesini duyarak onu esir alan Carol sayesinde kurtulurlar, sonra Judith'i alıp yola çıkar. Bu arada Gabriel adında bir rahibe rastlarlar, kilisesine giderler sonra erzak aramak için yola çıkarlar erzakları alıp dönerler bir ziyafet çekerler her şey iyi giderken Bob yakalanır ve bacağı kesilir, yakalayanlar ise Terminus'a yapılan baskından sonra hayatta kalan 5 kişilik bir ekiptir. Ekip Bob'un bacağını kesip yer. Sonra Kilise'nin önüne bırakır. Rick ve grubu kilisede Gareth ve grubunu bulur ve öldürür. Sonraki sabah Bob ölür. Michonne dışarı çıktığında Darylle karşılaşır. Beth'in hastanede olduğu öğrenilir. Carol'a araba çarpar ve Beth'in olduğu hastaneye götürülür. Bunun üzerine grup, hastanedekilerden 2 kişi rehin alır ve karşılığında Carol ve Beth'i isteyip takas teklif ederler. Takas gerçekleştirilir fakat hastanedeki grubun lideri Dawn, Noah'ı da ister. Rick buna itiraz eder ama Noah sorun olmadığını söyleyerek karşı tarafa doğru yürür. Beth onu durdurup sarılır. Dawn'ın söylediği şey ile Beth her şeyi anlar ve alçısına sakladığı portegü adlı aleti Dawn'a saplar. Sapladığı anda Dawn tetiği çekerek Beth'i kafasından vurur. Herkes şok olur. Daryl daha çok etkilenmiştir, bu yüzden anında Dawn'ı alnından vurur. Bu arada Glenn, Maggie, Michonne ve diğerleri hastaneye gelmişlerdir. Aylakları öldürerek girişi temizlerler ve önde Rick olmak üzere grup hastaneden çıkar. Maggie gördüğü manzarayla çığlık atarak ağlamaya başlar. Beth'in cansız bedenini Daryl taşıyordur. Bölümün sonunda, yine bu sezonun ilk bölümünde olduğu gibi kapşonlu ve güneş gözlüklü biri onları takip etmeye devam ediyordur. Kaldıkları kiliseyi bulmuştur. Kilise bulduğu ve daha önce Abraham'ın Rick'ten özür dilemek için haritanın üzerine yazdığı "Üzgünüm, ben aşağılık bir herifim, yeni dünyanın Rick Grimes'a ihtiyacı var" yazıyı okur. Dizi bu görüntülerin ardından yarı sezon finaline girer. Rick, Michonne, Glenn, Noah ve Tyreese, Noah'ın eskiden yaşadığı yere giderler. Fakat orası aylaklar tarafından ele geçirilmiştir. Noah, evine doğru koşmuş, Tyreese'de onun peşinden gitmiştir. Tyreese, evde dolaşırken zombi tarafından ısırılmış ve ölmüştür.

Oyuncular ve karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Başrol[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyuncu Karakter Sezon
1 2 3 4 5
Andrew Lincoln Rick Ana
John Bernthal Shane Walsh Ana Konuk
Sarah Wayne Callies Lori Grimes Ana
Laurie Holden Andrea Ana
Jeffrey DeMunn Dale Horvath Ana
Steven Yeun Glenn Rhee Ana
Chandler Riggs Carl Grimes Ana
Norman Reedus Daryl Dixon Yinelenen Ana
Melissa McBride Carol Peletier Yinelenen Yinelenen Ana
Lauren Cohan Maggie Rhee Yinelenen Ana
Danai Gurira Michonne Yinelenen Ana
Michael Rooker Merle Dixon Yinelenen Konuk Ana
David Morrissey The Governor Ana
Scott Wilson Hershel Greene Yinelenen Ana
Emily Kinney Beth Greene Yinelenen Ana

Yinelenen[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyuncu Karakter Sezon
1 2 3 4 5
IronE Singleton Theodore "T-Dog" Douglas Yinelenen
Lennie James Morgan Jones Konuk Konuk Konuk
Madison Lintz Sophia Peletier Yinelenen
Emma Bell Amy Yinelenen Yalnızca ses
Jeryl Prescott Jacqui Yinelenen Yalnızca ses
Andrew Rothenberg Jim Yinelenen Yalnızca ses
Adam Minarovich Ed Peletier Yinelenen Konuk
Juan Gabriel Pareja Morales Yinelenen
Jane McNeill Patricia Yinelenen
James Allen McCune Jimmy Yinelenen
Michael Zegen Randall Culver Yinelenen
Lew Temple Axel Yinelenen
Vincent Ward Oscar Yinelenen
Dallas Roberts Milton Mamet Yinelenen
Tyler Chase Ben Yinelenen
Daniel Thomas May Allen Yinelenen Konuk
Chad Coleman Tyreese Yinelenen
Sonequa Martin-Green Sasha Yinelenen
Jose Pablo Cantillo Caesar Martinez Yinelenen
Melissa Ponzio Karen Yinelenen

Mekanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Hershel'in Çiftliği[değiştir | kaynağı değiştir]

Greene ailesinin yaşadığı çiftliktir. 2. sezonun ilk bölümlerinde Carl'ın vurulması üzerine Rick ve grubu buraya sığınmıştır. Ne yazık ki 2. Sezon 13. Bölüm de çiftliği zombiler bastığı için terk etmek zorunda kalmışlardır.

Hapishane[değiştir | kaynağı değiştir]

Hershel'in Çiftliğinin istila edilmesi sonucu Rick ve grubu yollara düştüğünde hapishaneyi bulmuştur ve içini temizleyip oraya yerleşmişlerdir. Ayrıca hapishanede hayatta kalan mahkûmlarla karşılaşmışlardır. 4.Sezon 8.Bölüm'de Vali ve ekibi tarafından yerle bir edilmiştir.

Woodbury[değiştir | kaynağı değiştir]

Vali lakaplı Brian Blake'in kardeşi Philip Blake, yeğeni Penny Blake ve arkadaşı Nick ile birlikte geldiği düzensiz ve belli bir yöneticisi bulunmayan bu kasabayı Philip Blake ve Nick'in ölümü üzerine Caesar Martinez ve orada yaşayan kişilerin yardımıyla serserilerin elinden alıp yönetime geçmiştir. Fakat kendisini Brian Blake değil Philip Blake olarak tanıtması dikkat çekmiştir.

Terminus[değiştir | kaynağı değiştir]

Gareth tarafından yönetilen bu mekan ilk olarak 4. sezon sonlarında görülüyor, burada Gareth ve ekibi yamyamlık yapmaktadır. 5. sezon 1. bölümünde Carol tarafından patlatılmıştır.

Prodüksiyon[değiştir | kaynağı değiştir]

Gelişimi[değiştir | kaynağı değiştir]

The Walking Dead'in yaratıcısı Robert Kirkman, 2011 New York Comic Con'da dizinin bir posterini imzalamakta.

20 Ocak 2010 tarihinde AMC, The Walking Dead çizgi romanından uyarlanacak olan ve Frank Darabont'un hem yazıp hem yöneteceği olası bir dizi için bir pilot bölümü sipariş ettiklerini resmî olarak açıkladı.[16] Darabont ile Gale Anne Hurd, dizinin yönetici yapımcı olacağı ifade edildi. Önceden sipariş edilen dizinin tümü, kaynak malzemenin gücüne, televizyon senaryolarına ve Darabont'un müdahalesine dayandırıldı.[17] 2010'un Ocak ayında pilot bölüm senaryosuna yapılan bir eleştiri oldukça dikkat çekti.[18] Pilot bölümün çekimleri, AMC'nin ilk sezon için altı bölüm sipariş vermesinden sonra[19] 15 Mayıs 2010 tarihinde Atlanta, Georgia'da çekilmeye başlandı.[20] Dizinin kalan bölümleri, 2 Haziran 2010 tarihinde filme alınmaya başlandı ve Darabont, dizi sorumlusu olarak görev aldı.[21][22] 31 Ağustos 2010 tarihinde Darabont, The Walking Dead'in ikinci sezonda yine başlayacağını ve prodüksiyonun Şubat 2011'de gerçekleşeceğini duyurdu. 8 Kasım 2010 tarihinde, AMC, on üç bölümden oluşan ikinci sezonun çekileceğini doğruladı.[5] Darabont, ikinci sezonda Kirkman'ın çizgi romanı Volume 2 boyunca gerçekleşecek olan bazı "çevresel sorunları" dahil etmeyi istedi.[23] AMC, 25 Ekim 2011 tarihinde The Walking Dead dizisinin üçüncü sezonu[7] ve 21 Aralık 2012 tarihinde ise dördüncü sezonu[8] için sipariş verdiğini açıkladı.

Ekip[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk sezonun yazı ekibini, ilk altı bölümün dördünü yazan dizinin geliştiricisi ve yönetici yapımcısı Frank Darabont; yönetici yapımcı Charles H. Eglee; yönetici yapımcı ve çizgi romanın yaratıcısı Robert Kirkman; ortak yönetici yapımcı Jack LoGiudice; danışman yapımcı Adam Fierro ve Glen Mazzara oluşturmaktaydı ve herkes bir bölüme katkıda bulundu. Geri kalan beş bölüm Michelle MacLaren, Gwyneth Horder-Payton, Johan Renck, Ernest Dickerson ve Guy Ferland tarafından yönetildi.[24]

1 Aralık 2010 tarihinde Deadline.com sitesi Darabont'un ikinci sezonda serbestçe çalışabilecek senaristler kullanmayı planladığı için yönetici yapımcı Charles "Chic" Eglee dahil olmak üzere kendi yazı ekibini işten çıkardığını bildirdi.[25] Kirkman duyuruyu "erken" olarak adlandırdı ve Darabont dizi sorumlusu olarak kalmaya karar verince Eglee'nin diğer projeleri sürdürmeye bıraktığını ayrıca ikinci sezon için yazı ekibi konusunda yapılmış herhangi bir planın olmadığını belirtti.[26]

« Frank ilk sezon dizide çalışacak ve sonrasında ayrılıp başka filmler yapacaktı, bu nedenle [Chic Eglee], The Walking Dead'e getirildi. [...] Chic, şef olmaya alıştığından dizide ikinci bir amir olmak istemedi dolayısıyla ekipten ayrılarak başka şeyler yapmaya karar verdi. »
(Robert Kirkman, TV Guide[26])

Temmuz 2011'de dizinin geliştiricisi ve dizi sorumlusu Frank Darabont, dizi için dizi sorumlusu görevinden istifa etti.[27] Onun bir televizyon dizisi için çalışma programı ayarlayamadığı düşünüldü.[27] Ancak The Hollywood Reporter, Darabont'ın planlanan bütçe kesintileri konusundaki anlaşmazlıklardan ve yönetime müdahalesinden ötürü işine son verildiğini duyurdu.[28] Yönetici yapımcı Glen Mazzara sonradan eni dizi sorumlusu olarak atandı.[29] İkinci sezonda yazı ekibine, ortak yapımcı Evan Reilly, yapımcı Scott Gimple ve hikâye editörü Angela Kang dahil olmak üzere yeni senaristler dahil oldu.

Üçüncü sezonun tamamlanmasından sonra Glen Mazzara, dizi için dizi sorumlusu ve yapımcılık görevlerinden stifa edecek ve bu, Mazzara ile AMC'nin karşılıklı anlaşmasına dayanmaktadır. Basın açıklamasında "Her iki taraf da dizinin gelecekte gideceği yer hakkında fikir ayrılığına düştüklerini ve en iyi şeyin yolları ayırmak olduğunu kabul etti." ifadeleri yer aldı.[8] Scott Gimple, dördüncü sezonda dizi sorumlusu olarak programda yer alacak.[30]

Müzik[değiştir | kaynağı değiştir]

The Walking Dead tanıtım afişi.

Bear McCreary, dizinin müziklerini oluşturması için ekibe dahil edildi. McCreary, ana temanın açılış başlık sekansındaki prodüksiyon tasarımlarındaki kendi yorumuna dayandığını dile getirdi. Kendi önceki çalışmaları gibi tam bir tema şarkısı yapmak yerine McCreary, basit v yinelenen bir motif kullanmayı seçti.[31]

« Müzik, defalarca ve defalarca tekrarlanıyor ve gerçekte pilot bölümde ana başlık başlamadan önce bunu duymaya başlıyorsunuz ve bu, bölümden bölüme devam eden bir şey. Ana başlık müziğini, ana başlık gösterilmeden önce duyuyorsunuz ve bu nedenle ana başlığın geleceğini biliyorsunuz. Bu, bana göre, herhangi bir anda duyacağınız bu küçük şey sizi diziye götürecektir. »
(Bear McCreary[31])

Çekimler[değiştir | kaynağı değiştir]

2010 Comic-Con'da yer alan ve dizinin tanıtımı için çekilen pilot bölümden bir sahnedeki odacık.

The Walking Dead, çoğunlukla Georgia'da filme alınmaktadır.[32] Dizinin tamamı 16 mm filmlerle çekilmektedir.[33] David Tattersall, pilot bölümünde ve David Boyd ise kalan bölümlerde fotoğraf yönetmeni olarak görev aldı. Prodüksiyon tasarımı Greg Melton ile Alex Hajdu tarafından yapıldı. Emektar özel efekt makyaj tasarımcısı Gregory Nicotero, özel görüntü efektleri koordinatörü Darrell Pritchett ve görsel efekt süpervizörleri Sam Nicholson ile Jason Sperling, dizinin efekt ekibinde yer almaktadır.[34]

Yayın[değiştir | kaynağı değiştir]

Pilot bölümden sahneler 23 Temmuz 2010 tarihinde 2010 San Diego Comic-Con International'da parça parça gösterildi.[35] 31 Ekim 2010 tarihinde AMC kanalında ilk bölümü yayınlandı.[3] Kasım ayının ilk haftasında da Fox Uluslararası Kanallarında yayınlanmaya başladı.[36]

Dizi Türkiye'de ise FX kanalında 4 Kasım 2010 tarihinden itibaren altyazılı olarak yayınlanmaya başladı. Ayrıca FX'in resmî web sitesinden de çevrim içi olarak Türkçe altyazılı izlenme imkânı sunulmaktadır. 23 Ocak 2011'de altyazılı 19 Mart 2011'de Türkçe dublajlı olarak CNBC-e'de ve HDen'de ilk sezon tekrardan yayınlanmaya başlanmıştır. Şuan Kanaltürk'te cuma günleri 2. sezonu yayınlanmaya devam etmektedir.

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Seibert, Perry. "The Walking Dead [TV Series"]. Allmovie. http://www.allmovie.com/movie/the-walking-dead-tv-series-v527037. Erişim tarihi: 21 Kasım 2012. 
 2. ^ a b "rick grimes". AMCtv.com. http://www.amctv.com/shows/the-walking-dead/cast/rick-grimes. Erişim tarihi: 29 Mart 2012. "a small-town sheriff's deputy" 
 3. ^ a b "The Walking Dead Premieres Halloween; Comic-Con Trailer Now Online". AMCtv.com. 24 Ağustos 2010. http://blogs.amctv.com/the-walking-dead/2010/08/premiere-comic-con-trailer-video.php. Erişim tarihi: 24 Ağustos 2010. 
 4. ^ "FOX International Channels (FIC) and AMC Announce a Global Launch for the Highly Anticipated TV Drama Series, The Walking Dead". Fox International Channels. 24 Ağustos 2010. http://www.foxinternationalchannels.com/about/press/fox-international-channels-%28fic%29-and-amc-announce-a-global-launch-for-the-highly-anticipated-tv-drama-series,-the-walking-dead. Erişim tarihi: 25 Temmuz 2011. 
 5. ^ a b "AMC Resurrects "The Walking Dead" for a Second Season". AMC. 8 Kasım 2010. http://www.thefutoncritic.com/news/2010/11/08/amc-resurrects-the-walking-dead-for-a-second-season-639014/20101108amc01/. Erişim tarihi: 9 Kasım 2010. 
 6. ^ Webb Mitovich, Matt (22 Temmuz 2011). "The Walking Dead Reveals Season 2 Premiere Date, Creepy-Good New Trailer". TVLine. http://www.tvline.com/2011/07/walking-dead-season-2-premiere-date/. Erişim tarihi: 22 Temmuz 2011. 
 7. ^ a b "'The Walking Dead' Renewed For A Third Season By AMC". TV by the Numbers. 25 Ekim 2011. http://tvbythenumbers.zap2it.com/2011/10/25/the-walking-dead-renewed-for-a-third-season-by-amc/108444/. Erişim tarihi: 25 Ekim 2011. 
 8. ^ a b c Harnick, Chris (21 Aralık 2012). "'The Walking Dead' Season 4: AMC, Glen Mazzara Part Ways For New Season". The Huffington Post. http://www.huffingtonpost.com/2012/12/21/the-walking-dead-season-4-glen-mazzara_n_2346734.html. Erişim tarihi: 21 Aralık 2012. 
 9. ^ "The Walking Dead: Season 1". Metacritic. http://www.metacritic.com/tv/the-walking-dead/season-1. Erişim tarihi: 9 Aralık 2010. 
 10. ^ "The Walking Dead: Season 2 (İngilizce)". Metacritic. http://www.metacritic.com/tv/the-walking-dead/season-2. Erişim tarihi: 27 Nisan 2014. 
 11. ^ Reiher, Andrea (14 Aralık 2010). "2011 Golden Globes nominations: 'Glee,' '30 Rock' lead TV nominations". Zap2it. http://blog.zap2it.com/frominsidethebox/2010/12/2011-golden-globes-nominations-glee-30-rock-lead-tv-nominations.html. Erişim tarihi: 14 Aralık 2010. 
 12. ^ "AMC Garners Six WGA Award Nominations for Acclaimed Original Dramas "Mad Men," "Breaking Bad" and "The Walking Dead"". AMC. 8 Aralık 2010. http://www.thefutoncritic.com/news/2010/12/08/amc-garners-six-wga-award-nominations-for-acclaimed-original-dramas-mad-men-breaking-bad-and-the-walking-dead-712414/20101208amc01/. Erişim tarihi: 9 Aralık 2010. 
 13. ^ Hibberd, James (15 Ekim 2012). "'Walking Dead' premiere gets fall's biggest rating". Entertainment Weekly. http://insidetv.ew.com/2012/10/15/walking-dead-season-3-premiere-ratings/. Erişim tarihi: 15 Ekim 2012. 
 14. ^ Brad Miska (5 Temmuz 2010). "Breaking Bad Director Michelle MacLaren Talks The Walking Dead". Dread Central. http://www.dreadcentral.com/news/38564/breaking-bad-director-michelle-maclaren-talks-the-walking-dead. Erişim tarihi: 15 Temmuz 2010. 
 15. ^ Goldberg, Lesley (April 26, 2013). "'Walking Dead' Adds 'Wire' Vet to Play Pivotal Comic Character for Season 4". The Hollywood Reporter. http://www.hollywoodreporter.com/live-feed/walking-dead-season-4-larry-gilliard-bob-444688. Erişim tarihi: April 27, 2013. 
 16. ^ Otto, Jeff (6 Temmuz 2010). "'The Walking Dead' Set Visit Preview: The Bloodiest Show Ever!". Bloody Disgusting. http://www.bloody-disgusting.com/news/20803. Erişim tarihi: 2 Kasım 2010. 
 17. ^ Goldman, Eric (20 Ocak 2010). "AMC Orders Walking Dead Pilot". TV IGN. http://tv.ign.com/articles/106/1062319p1.html. Erişim tarihi: 11 Haziran 2010. 
 18. ^ Sauriol, Patrick (25 Ocak 2010). "Exclusive: A review of the pilot script for The Walking Dead TV series". Corona Coming Attractions. http://www.coronacomingattractions.com/news/exclusive-review-pilot-script-walking-dead-tv-series. 
 19. ^ Seidman, Robert (29 Mart 2010). ""The Walking Dead Lives on AMC;" Network Greenlights Series Based On Comic Books". TV by the Numbers. http://tvbythenumbers.zap2it.com/2010/03/29/the-walking-dead-lives-on-amc-network-greenlights-series-based-on-comic-books/46517. Erişim tarihi: 11 Haziran 2010. 
 20. ^ "TV: 'The Walking Dead' Pilot to Begin Lensing in May". Bloody Disgusting. 10 Şubat 2010. http://www.bloody-disgusting.com/news/19047. Erişim tarihi: 7 Haziran 2011. 
 21. ^ Chan, Jon (2 Haziran 2010). "Walking Dead TV Series Starts Filming!". Secondary Fire. 16 Haziran 2011 tarihinde özgün kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20110716030025/http://www.secondary-fire.com/walking-dead-tv-series-starts-filming. Erişim tarihi: 11 Haziran 2010. 
 22. ^ Uncle Creepy (14 Haziran 2010). "The Walking Dead: Frank Darabont Only Directing the Pilot?". Dread Central. http://www.dreadcentral.com/news/37997/the-walking-dead-frank-darabont-only-directing-pilot. Erişim tarihi: 15 Haziran 2010. 
 23. ^ Pirrello, Phil (31 Ağustos 2010). "Want Walking Dead Season 2?". IGN. http://tv.ign.com/articles/111/1117231p1.html. Erişim tarihi: 1 Eylül 2010. 
 24. ^ "EXCLUSIVE!! Learn Who Writes And Directs All The Season-One Episodes of Frank Darabont's AMC Zombie Series THE WALKING DEAD!!". Ain't It Cool News. 17 Temmuz 2010. http://www.aintitcool.com/node/45801. Erişim tarihi: 18 Temmuz 2010. 
 25. ^ Andreeva, Nellie (1 Aralık 2010). "'The Walking Dead' Lets Go Of Writers; Considers No Writing Staff For Season 2". Deadline.com. http://www.deadline.com/2010/12/the-walking-dead-lets-go-of-writers-considers-no-writing-staff-for-season-2/. Erişim tarihi: 3 Aralık 2010. 
 26. ^ a b Bryant, Adam (D2 Aralık 2010). "The Walking Dead's Robert Kirkman: Writing Staff Changes Won't Affect the Show". TV Guide. http://www.tvguide.com/News/Walking-Dead-Writing-Staff-1026363.aspx. Erişim tarihi: 3 Aralık 2010. 
 27. ^ a b Andreeva, Nellie (26 Temmuz 2011). "'WALKING DEAD' SHOCKER: Frank Darabont Steps Down As Showrunner". Deadline. http://www.deadline.com/2011/07/walking-dead-shocker-frank-darabont-steps-down-as-showrunner/. Erişim tarihi: 27 Temmuz 2011. 
 28. ^ Masters, Kim (10 Ağustos 2011). "'The Walking Dead': What Really Happened to Fired Showrunner Frank Darabont". The Hollywood Reporter. http://www.hollywoodreporter.com/news/walking-dead-what-happened-fired-221449. Erişim tarihi: 10 Ağustos 2011. 
 29. ^ Andreeva, Nellie (27 Temmuz 2011). "Glen Mazzara to Succeed Frank Darabont as 'Walking Dead' Showrunner". Deadline. http://www.deadline.com/2011/07/glen-mazzara-to-succeed-frank-darabont-as-walking-dead-showrunner/. Erişim tarihi: 27 Temmuz 2011. 
 30. ^ Goldberg, Lesley (14 Ocak 2013). "Scott Gimple Tapped as New 'Walking Dead' Showrunner". The Hollywood Reporter. http://www.hollywoodreporter.com/live-feed/walking-dead-showrunner-scott-gimple-glen-mazzara-406144. Erişim tarihi: 14 Ocak 2013. 
 31. ^ a b Warner, Kara (4 Kasım 2010). "Inside Bear McCreary's 'The Walking Dead' Theme: Making Music Out Of 'Nothing'". MTV. http://splashpage.mtv.com/2010/11/04/bear-mccreary-the-walking-dead-theme/. Erişim tarihi: 22 Şubat 2012. 
 32. ^ "Walking Dead Locations". walkingdeadlocations.com. http://walkingdeadlocations.com/. Erişim tarihi: 19 Kasım 2012. 
 33. ^ "Exclusive: The Walking Dead Set Visit Preview: Oh Yes, There Will Be Blood!". Dread Central. 5 Temmuz 2010. http://www.dreadcentral.com/news/38367/exclusive-the-walking-dead-set-visit-preview-oh-yes-there-will-be-blood. Erişim tarihi: 2 Kasım 2010. 
 34. ^ "The Walking Dead – About the Show". AMCtv.com. http://www.amctv.com/shows/the-walking-dead/about. Erişim tarihi: 9 Ekim 2010. 
 35. ^ Miska, Brad (13 Temmuz 2010). "SD Comic-Con 2010: The Walking Dead Promotional One-Sheet". Dread Central. http://www.dreadcentral.com/news/38495/sd-comic-con-2010-the-walking-dead-promotional-one-sheet. Erişim tarihi: 13 Temmuz 2010. 
 36. ^ "The Walking Dead". walking-dead.tv. http://walking-dead.tv/. Erişim tarihi: 24 Eylül 2010. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]