Teide Yanardağı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Teide Yanardağı
Teide2007.jpg
Diğer adlar
Konum İspanya
Koordinatlar 28°16′23″N 16°38′22″W
Sıradağ Cañadas del Teide
Yükseklik 3.718 M
Çıkıntı
Tür
Son patlama 1909
Jeolojik yaş
İlk çıkış 1582 Sir Edmund Scory
Oksijensiz ilk çıkış {{{Oksijensiz ilk çıkış}}}
En kolay rota

Teide Yanardağı (İspanyolca: Pico del Teide «Teide zirvesi»), 3.718 metre yüksekliği ile Kanarya Adaların'dan Tenerife'nin en yüksek noktası ve İspanya'nın en yüksek dağı. Teide, yeryüzünün üçüncü en yüksek ada volkanıdır.

Dağ La Orotava şehrinin yönetim bölgesinde bulunur. Dağ bölgesinin büyük bir kısmı İspanya'nın on beş milli parkından birini oluşturur.[1] Bu milli park 2007 yılında Dünya Mirasları ilan edilen ve dünyanın en çok ziyaret edilen yerlerinden biridir.[2] Dağ adanın eski sakinleri için kutsaldı.

Adlandırma ve Mitoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Günümüz İspanyolcasında kullanılan Teide adı Kanarya Adalarının yerli Berberi halkı olan Guançelerin dilindeki Echeide ya da Echeyde kelimesinin harfitarif almış biçiminden (el Teide) gelir. Guançe efsanelerine göre, iyilikçi figür olan Magec («ışık ve güneş tanrısı») kötülükçü figür olan Guayota («şeytan») tarafından kaçırılıp Teide yanardağının içine hapsedilmiştir. Yanardağın patlamaları bu yüzdendir.

Jeoloji ve Milli Parkı[değiştir | kaynağı değiştir]

Adada nokta işaretli son patlama (yaklaşık 150.000 yıl önce), bir kanıt yoktur, volkanın son faaliyeti 1909 oluştu. Son çalışmalar gelecekte şiddetli patlamalar olacağını göstermiştir.

Volkan ve çevresi Teide Milli Parkı yer almaktadır 2007 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirasları ilan etti. Bu en çok ziyaret edilen ulusal İspanya park ve dünyada en çok ziyaret edilen biridir.

2008 yılında haziran ve temmuz aylarında bir aydan az bir sürede Guatemalalı tırmanıcı Jaime Viñals tarafından Teide ile Türkiye'deki Ağrı Dağına çıkıldı.[3][4]

Ayrıca bkz[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantı[değiştir | kaynağı değiştir]

Wikimedia Commons'ta Teide Yanardağı ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Roques de García'nın panoramik görünümü