Soğomon Tehliryan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Sogomon Tehliryan sayfasından yönlendirildi)
Atla: kullan, ara
Soğomon Tehliryan
Tehlirian in 1921
Tehlirian in 1921
Doğum 2 Nisan 1897(1897-04-02)
Osmanlı İmparatorluğu Erzincan, Osmanlı Devleti
Ölüm 23 Mayıs 1960 (63 yaşında)
Amerika Birleşik Devletleri San Francisco, ABD

Soğomon Tehliryan (Ermeni: Սողոմոն Թեհլերյան, 2 Nisan 1897 - 23 Mayıs 1960), Ermeni komitacı ve suikastçı.

Ermeni Tehciri[değiştir | kaynağı değiştir]

Haziran 1915'te, Tehliryan, annesi, üç kız kardeş, kız kardeşinin kocası, iki kardeşi ve iki yaşındaki yeğeni ile birlikte tehcir edildi.[1][2] Birkaç saat içerisinde, silah sesleri duyuldu ve Türk askerler sürgünlerin üzerine saldırdı.[1] Annesi anında vurularak öldürüldü.[1] Kız kardeşleri ise çalıların arkasında sürüklendi ve tecavüz edildi.[1][3] Tehliryan kardeşinin kafatası çatlatılmasına tanık oldu.[3] Tehliryan kafasından vuruldu ve baygın olup düştü. Uyandıktan sonra Tiflis'e kaçtı ve Ermeni Devrimci Federasyonuna katıldı.[4]

Talat Paşa suikastı[değiştir | kaynağı değiştir]

Osmanlı İmparatorluğu'nu terkeden İttihatçı lider Talat Paşa'yı 15 Mart 1921'de Almanya'nın başkenti Berlin'in Charlottenburg semtinde gündüz vakti ensesinden vurup öldürmüştür. Bu suikast Taşnak Partisi'nin Nemesis Operasyonu adını verdikleri planın bir parçasıydı.

Tehliryan, Talat Paşa'ya suikastından önce Osmanlı Ordusunda askeri doktor olan ağabeyini ve yengesini de vurarak öldürmüştür.

New York Times makalesinin başlığı. (16 Mart 1921)

Yargılanması[değiştir | kaynağı değiştir]

Tehliryan, Berlin mahkemesinde cinayetten yargılandı. Tehliryan'ın duruşması o dönemin sansasyonel bir olayı idi. Tehliryan mahkemede üç savunma avukatı tarafından savunuldu. Savunma avukatları, Tehliryan'ın bir adamı öldürmüş olduğunu kabul ettiklerini, ama Tehliryan'ın zihinsel durumunun karmaşık olduğunu, yapılan Ermeni Kırımının intikamını almak için Talat Paşa'yı öldürdüğünü ve geçici delilik geçirdiğini ileri sürerek savunma yaptılar ve 'suçlu değil' kararını bir saatte sağlamak için jüri üyelerini etkilediler. Sonuçta Tehliryan adam öldürdüğü kabul edilmesine rağmen beraat etti. Alman mahkemesinin beraaat kararında, savaş sonrası koşullarındaki Almanya'nın İttihatçı liderlerin hatalarından uzak olduğu izlenimini verme isteğinin etkisi olduğu ileri sürülmüştür.

Soğomon Tehliryan beraatinden üç sene sonra evlenmiş ve bir çocuk sahibi olmuştur.

Günümüz kültürüne etkisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Tehliryan ve özellikle gerçekleştirdiği Talat Paşa suikastı hakkında iki film bulunmaktadır. Assignment Berlin, Ermeni Hrayr Toukhanian'ın tek filmidir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]