Selim Çürükkaya

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Selim Çürükkaya
Doğum Mehmet Selim Çürükkaya
16 Aralık 1954 (1954-12-16) (60 yaşında)
Yaşadığı yer Almanya
Etnik köken Zaza
Meslek Yazar

Selim Çürükkaya (16.12.1954 yılında Bingölde; doğdu Mehmet Selim Çürükkaya) Zaza asıllı yazar ve gazetecidir. Madiya.net ve Kürdistan Aktuel'de yazmaktadır.

Çocukluğu[değiştir | kaynağı değiştir]

Yamaç Nahiyesine bağlı Tuunst İkizgöl köyünde doğdu. Yedi erkek kardeşi vardı. Ailesi hayvancılık ve tarımla geçinirdi. Annesinin ders verdiği Kuran kursunda Kuran ve Mevlidi okudu. İlkokulu doğduğu köyde bitirdi. 13 yaşında Ceyhana okumak için gitti ama okuyamadı.

Gençliği[değiştir | kaynağı değiştir]

Yeniköyde Kürtçe adı Çılkani de orta okulu bitirdi. Ardından Tunceli yatılı Öğretmen Okulunu kazandı. 1978 de bu okuldan mezun oldu.

Politik[değiştir | kaynağı değiştir]

Öğretmen Okulunda okurken Kürdistan sorunu ile ilgili konu ve olaylara ilgi duydu. Kürdistan devrimcileri grubunun kuruluş çalışmalarında aktif olarak çalıştı. Kürt sorunundan dolayı 24 mayıs 1980 da Diyarbakır sıkıyönetim mahkemesi tarafından tutuklandı. Diyarbakır Askeri 5 nolu ceza evi, Urfa sivil ceza evi, Ceyhan ceza evi, Bartın ceza evinde 11 yıl tutuklu olarak kaldı. 1991 Mayıs ayında tahliye olunca, İstanbul Yeni Ülke Gazetesinde gazetecilik ve köşe yazarlığı yaptı. Boğaziçi üniversitesi nde bir panelde yaptığı konuşmadan dolayı tutuklanmak istendi. Meriç nehri üzeri gizli yollardan Atina'ya kaçtı.

Şimdiki hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Çürükkaya Almanyada yaşıyor. Evli ve bir kız babasıdır. Gazetecilik ve yazarlık yapıyor.

Yayınlanan Kitapları[değiştir | kaynağı değiştir]