Romanya Ortodoks Kilisesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara

Romanya Ortodoks Kilisesi (Rumence: Biserica Ortodoxă Română), Dünyadaki ikinci, Balkanlardaki en büyük Ortodoks Kilisesi.

7. yüzyıldaki Slav istilasından önce ortaçağ boyunca Balkan Yarımadasında yaşayan Ulahlar Bizans, Bulgar ve Sırp egemenlikleri altında kalmalarına karşın dil birliğini koruyabildiler. Romanya'da ilk Ortodoks metropolitlikleri ancak 14. yüzyılda kurulabildi, Eski Slavca ayin dili olarak benimsendi.Kutsal metinlerin ve ayin metinlerinin Rumenceye çevrilmesi ancak 17. yüzyılda başladı ve 19. yüzyıla değin dürdü.

Bugünkü Romanya patrikliği 1925'te kuruldu.Avusturya Macaristan imparatorluğu'nun Rumen Ortodoks halkıyla, 1865'te Moldavya ve Eflak'ta kurulmuş ve 1885'te İstanbul'daki Fener patriği tarafından onaylanmış olan bağımsız Rumen kilisesi bu patriklik altında birleşti. Çağdaş Romanya kilisesinin ayin dili Rumencedir.

II. Dünya Savaşı'ndan sonra sosyalist yönetim, 14 piskoposluktan oluşan kilise ile devleti yasal olarak birbirinden ayırmadı.Kilisenin, Bükreş ve Sibiu'daki iki ilahiyat fakültesi ile altı ruhban okulunu sürdürmesine izin verdi. Doğu ayin usulüne bağlı Romanya Katolik Kilisesi'nin üyeleri 1948'de hükümet tarafından kapatılınca 1950'de Ortodoks Kilisesi'ne katıldı.

Komünist dönemin sona ermesinden sonra Ortodoks Kilisesi üzerindeki dvlet kontrolü sona erdi, buna rağmen kilise halen devletten yarım almaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]