Remzi Yusuf

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Remzi Yusuf

Remzi Ahmet Yusuf veya Remzi Muhammet Yusuf, El-Kaide militanı. Gerçek ismi Abdul Basit Mahmut Kerim, Yusuf Kuveyt doğumludur.

Remzi Yusuf'un babası Kuveyt Havayollarında çalışan Pakistanlı bir mühendistir.

Amcası Şeyh Halid Muhammed El-Kaide örgüttüne bağlıdır. 14 Eylül 2007 tarihinde Guantama'da ABD'li gazeteci Dariel Pearl'ün boğazını kesmek, 1995 Remzi Yusuf Dünya Ticaret Merkezi saldırısını planlamak, Papa Jean Paul Manila'da suikast planladığını ve 11 Eylül konusunda planlayıcı görevini üstlendiği itiraf etmiştir.

Kimya ve elektrik konusunda doktora sahibi olan Remzi Yusuf ev yapımı bombalar konusunda profesyonelleşmiştir. Bu özelliği sayesinde birçok insanın ölümüne yol açan eylemlerde bulunmuştur.

1993 New York Dünya Ticaret Merkezi Saldırıları[değiştir | kaynağı değiştir]

1993 yılı New York Dünya Ticaret Merkezi saldırılarını düzenlemiş ve 6 kişinin ölmesine sebep olmuştur. Saldırıdan önce Amerika Birleşik Devletlerine, Irak pasaportu ile giriş yapan Remzi Yusuf, yetkililere Saddam Yönetimden kaçan ve siyasi sığınma talep eden bir Iraklı olarak kendisini tanıtmıştır ve bu isteği kabul edilmiştir.

Aynı gün çalışmalara başlayan Remzi Yusuf, Birleşik Devletler içindeki işbirlikçileri ile bir Minivan kiralamış ve bu araca az miktarda bomba çok miktarda kimyasal gübre yükleyerek Dünya Ticaret Merkezi otoparkına park etmiştir. Fakat, büyük şans eseri aracın doğru yerde olmaması Kulelerin yıkılmasını önlemiştir.

FBI takibi ve büyük şans eseri minivanın şasi numarasının parçalanmamış olması Yusuf'un işbirlikçilerine ulaşılmasını sağlamıştır. Fakat, daha sonra Yusuf'un saldırıların olduğu günün akşamı Birleşik Devletleri terk ettiği anlaşılmıştır.

Filipin Havayolları Boeing 747 Saldırısı[değiştir | kaynağı değiştir]

Filipin Havayollarına ait Boeing 747 tipi bir uçağa saldırı düzenlemiştir. Fakat bombanın yanlış yere konumlandırılması sonucu uçak zor koşullar altına yere inebilmiş ve düşmemiştir.

Lens solisyonu kutusunda sıvı nitrogliserin, elektronik kol saatti ve birkaç pili havalimanı güvenliğinden geçirmeyi başaran Yusuf, uçağın lavabosunda portatif bombayı bir araya getirmiş ve koltuğunun altındaki can kurtaran yeleği bölümüne yerleştirmiştir.

4 saatte ayarlı olan bomba, Yusuf'un planlarına göre uçak Pasifik üzerindeyken patlayacak ve tam altında bulunan benzin deposunu patlatacaktır. Fakat Boeing 747 S modelinde benzin deposunun biraz daha arkada olması yine şans eseri uçak ve yolcularını kurtarmıştır. Ama, Bu saldırıda konudan hiç haberdar olmayan Filipinli bir işadamı hayatını kaybetmiştir.

Terorist Remzi Yusuf ise patlamadan önce yapılan aktarma sırasında uçağı terk etmiştir.

Soruşturma sonucunda bombada buluan pillerin sadece Filipinlerde satılan bir marka olması araştırmayı Filipinlerde yoğunlaştırmıştır. Hücre evide çıkan bir yangın sonucunda, Filipin Polisi profesyonelliği sayesinde ev fark edilmiş ve basılmıştır. Burada Remzi Yusuf ile çalışan başka bir militan yakalanmıştır. Yine çok şanslı olan Hücrenin Lideri Remzi Yusuf Pakistan'a kaçarak yetkililerin elinden kurtulmuştur.

Yakalanması[değiştir | kaynağı değiştir]

FBI başına 2 milyon $ ödül koyduğu Remzi Yusuf. Bir başka militanın para ödülüne karşılık ihbarı sonucunda 1995 yılında Pakistan/İslamabad'ta yakalanılarak Birleşik Devletlere götürülmüştür.

Şartlı Salı Verme Hakkı olmaksızın Ömür Boyu Hücre hapsine mahkûm edilmiştir. Halen cezasını ömrünün sonuna kadar yaşayacağı hücresinde çekmektedir. Yakalanması gerek Amerika Birleşik Devletleri gerekse yüzlerce mağdur ve Yusuf'un düzenlediği eylemlerde ölen masum sivillerin aileleri tarafından büyük sevinçle karşılanmıştır.

Remzi Yusuf'un almış olduğu ağır ceza birçok silahlı gruba Amerika Birleşik Devletlerince verilen "Sizi nerede olursa olsun yakalar ve cezalandırırız." mesajı çok etkili olmuştur.

Bojinka planı[değiştir | kaynağı değiştir]

Remzi Yusuf tarafından tasarlanmış aynı anda farklı noktalardan farklı militanların bineceği 10 uçağın aynı zamanda patlatılmasını tasarlayan bir plandır. Ama, hem Yusuf'un yakalanması hem de İstihbarat Kaynaklarının çok iyi çalışmaları sonucunda plan asla uygulanamamıştır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynak[değiştir | kaynağı değiştir]