Nikoloz Gilauri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Nikoloz Gilauri, 2012

Nikoloz Zurabis "Nika" Gilauri (Gürcüce:ნიკოლოზ [ნიკა] გილაური), (d. 14 Şubat 1975, Tiflis), 6 Şubat 2009 - Temmuz 2012 tarihleri arası eski Gürcistan Başbakanı olarak görev yapan bir Gürcü politikacı. Nikoloz Gilauri, Enerji ve daha sonra Maliye Bakanı ve Gürcistan Bakanlar Kurulunun ilk Başbakan Yardımcısı olarak görev yapmıştı.

Eğitim ve ilk kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Tiflis doğumlu Gilauri de Uluslararası İktisat Bachelor of Arts kazandı Tiflis Devlet Üniversitesi'nde eğitim gördü. Nikoloz Gilauri Ekonomi ve Finans okudu ve Philadelphia'da Temple Üniversitesi'nde ABD Uluslararası İşletme Yönetimi konusunda yüksek lisans derecesi kazandı. Bunu İrlanda'da, Limerick Üniversitesinde eğitimi izlemiştir. Gilauri 1999 yılında bir fon yönetici olarak fon yönetimi şirketi Invesco gibi Dublin Uluslararası Finans Merkezi'nde çalıştı. Philadelphia'da Küçük İşletme Geliştirme Merkezi'nde (2000), Gürcü telekomünikasyon şirketi olan Telecom Gürcistan'da (2001) enerji tasarrufu projelerinde mali danışmanlık yaptı.

Hükümette[değiştir | kaynağı değiştir]

Gilauri Mihail Saakaşvili liderliğindeki genç reformcular olarak 2003'te ki barışçıl Gül Devrimi'nde Gürcistan hükümetine katıldı. Saakaşvili yönetiminde, Gilauri 17 Şubat 2004 tarihinde Enerji Bakanı görevini aldı. Gilauri'nin Aralık 2004'ten Şubat 2005'e kadar Gürcistan'da bir dizi elektrik kesintilerinden sonra olası işten çıkarma ile ilgili bazı spekülasyonlar vardı. Enerji krizini aşmak için bir programa öncülük etti. Gürcistan'a verilen gaz ve elektrik güç kaynağı Rus topraklarında sözde bir sabote sonucu olarak askıya alınmıştı. Ocak 2006'da Azerbaycan ve İran ile doğal gaz anlaşması sağlanması müzakerelerinde önemli bir rol oynadı. Aralık 2006'da, Gilauri Gürcistan'a gaz konusunda Türkiye ve Azerbaycan ile olan "tarihi" fırsatlar için Cumhurbaşkanı Saakaşvili tarafından da övgüyle karşılandı. 7 Eylül 2007 tarihinde Gilauri Maliye Bakanı oldu.

Gilauri Aralık 2008'de Gürcistan'ın Birinci Başbakan Yardımcısı oldu ve yeni oluşturulan görevde 6 Şubat 2009 tarihinde Grigol Mgaloblishvili'nin yerine Gürcistan Başbakanı olarak atandı. Gürcistan Parlamentosu tarafından bir güven oyu kazanan Gilauri'nin en önemli önceliği olarak işsizlikle mücadele ve daha demokratik reformlar koordine ederek ve Rus işgali altındaki topraklar" olarak Gürcistan tarafından kabul edilmeyen iki tartışmalı bölge olan Abhazya ve Güney Osetya'ya yönelik tutarlı bir politika" izlemeye çalışmak için söz verdi. Ayrıca onun başbakanlığında NATO entegrasyon politikasına bağlı kalacağını belirtti.

Özel Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Nikoloz Gilauri Ocak 2010'da Miss Gürcistan-2004 güzellik yarışması üyesi ve eski Gürcü model Marina Shamugia (d. 1985) ile evlendi.


Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Siyasi görevi
Önce gelen
David Mirtskhulava
Enerji Bakanı
2004 - 2007
Sonra gelen
Alexander Khetaguri
Önce gelen
Mamuka Nikolaişvili
Maliye Bakanı
2007 - 2009
Sonra gelen
Kakha Bainduraşvili
Yeni makam Başbakan Birinci Yardımcısı
2008 - 2009
Sonra gelen
David Tkeshelaşvili
Önce gelen
Grigol Mgaloblişvili
Gürcistan Başbakanı
2009 - 2012
Sonra gelen
Vano Merabişvili